הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רק הכסף מדבר
 
בצד הרפורמות למיניהן, יש לפטר את המורים שאינם מתאימים, ולטובים להציע משכורות גבוהות. מי בעד כלכלת שוק?
מאת מיה מאירי | 28.11.2007
 

ביום רביעי, ה-10 בחודש אוקטובר 2007 פתח ארגון המורים העל יסודיים בשביתה. חברי הארגון מוחים על הסחבת שנוקט, לדבריהם, משרד האוצר במגעים לעדכון תנאי העסקה. בואו נקרא לילד בשמו - כסף.

המורה, למרות שלא כך נראה, הוא גורם מכריע בעיצוב האופי של התלמיד. לכן, צריך להתמקד בתגמול המורה ואיכותו. הוא משפיע על התלמיד, וכפועל יוצא מכך - על עתיד החברה כולה. בכדי שהרמה של מערכת החינוך תעלה, עלינו לטפל בשורש הבעיה, מאחר וכסף, המסתמן כבעיה העיקרית על-פי דעת המורים, לא ישנה ולא יפתור אותה. מי שחושב שכסף יביא לשינוי מהותי במערכת החינוך - טועה טעות חמורה. לא פעם הוצעה רפורמה. השרה יולי תמיר, הרחיקה לכת עד לסינגפור, מדינה ששמה את קידום החינוך כערך עליון, כדי להבין, להפנים ואולי אף ליישם את השיטות הנהוגות שם. האם חל איזשהו שינוי? האם גלגל השיניים החלוד המכונה משרד החינוך החל לנוע? התשובה היא חד משמעית - לא.

הילדים בבית ושום שינוי לא חל
תצלום: SXC

אז מה ביכולתנו לעשות על מנת לשפר את הרמה של מערכת החינוך? למרות שאנו חיים במדינה, שאנשי עסקים מנהלים אותה, אנחנו עדיין לא מסתכלים על החינוך כעל עסק, ולמה לא בעצם? במקום העבודה, אם אתה לא עומד ביעדים ולא מגיע לתוצאות, קרוב לוודאי שתפוטר. אתה צריך להגיע בזמן, להכין את המשימות שהוטלו עליך בזמן, וכך זה גם מתבטא בשכר. היום, מורה שמגיע לכיתה ללמד לא נבחן בהתאם לתוצאות התלמידים בבחינות, ולא ברמת העניין של התלמידים בשיעורים עצמם. קיים סיכוי קלוש שמורה שנמצא במערכת ולא מתפקד כראוי, יפוטר.

אם המערכת הייתה עובדת בשיטה של תגמול תומך איכות, שבה מתאפשר תגמול בהתאם למצוינות, הדברים היו נראים אחרת. מורה המאמין שלא משנה אם ישקיע יותר או פחות, המשכורת לא תנוע לשום כיוון, ייווכח שאפשר אחרת. צריך להגיע למצב שבו תנאי ההעסקה והביטחון התעסוקתי יהיו פרי תפוקותיו ותוצאותיו של המורה. יש כאלו שירחיקו עד כדי בניית תוכנית עסקית שתגדיר את המטרות והיעדים של העסק ועובד שלא עומד ביעדים לא יתוגמל בהתאם, ואם לא יראה מאמץ אף יפוטר.

מאבק על תנאי ההעסקה הוא אמנם צודק, אך צריך גם לתת תמורה מהצד השני - איכות. אך שום דבר מרחיק לכת לא קורה ולא יקרה. אפשר להאשים את השביתה, אפשר להאשים את הממשלה שמתחלפת כל שלוש שנים, או אפילו את משחק הכיסאות שמשחק ראש הממשלה עם השרים, אבל תוצאות לא נראות באופק.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. אחלה כתיבה אחלה כותבת
מיסטר פרסלי 28.11.2007
 
 
2. מסכים עם כל מילה!
משמיד העולם 17.12.2007
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©