הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא חבל?
 
נכון שהכסף כבר מזמן החליף את הרומנטיקה בכדורגל הישראלי, ובכל זאת קרן נוימן שולחת כמה מסרים חינוכיים לכוכב גילי ורמוט
מאת קרן נוימן | 05.03.2015
 

את הכדורגל גיליתי מחוץ לבית. ככה זה כשאת בת בכורה לאב שגדל באירופה והכדורגל הישראלי לא עניין אותו. למדתי על הענף דרך האוהדים. הכרתי את הצבעים של הקבוצות הרבה לפני שהכרתי את המגרשים וידעתי את המילים של השירים לפני שהכרתי את שמות השחקנים. הסקרנות שפיתחתי כלפי ההערצה וההתמסרות הזו, עם הרצון הנואש שלי להיות טום-בוי גרמו לי להיות נוכחת בעשרות דיונים, ויכוחים והסברים על מהות הכדורגל.

 

אחרי שקיבלתי את כל התשובות שחיפשתי, ומאחר שגדלתי בבית שלא הייתה בו אהדה לצבע מסוים, מצאתי את עצמי מתחברת לקבוצה שרחוקה מלב הקונצנזוס - הפועל תל אביב. על אף הקומץ האלים שאותו אני מגנה, האדומים שיצא לי להכיר לאורך השנים האמינו במשהו גדול יותר מצבע חולצה - האמונה שלהם נשענה על נאמנות, צניעות ופשטות. באהדה שלהם הייתה רומנטיקה שכבשה אותי. הרגשתי שהמלחמה שלהם היא לא רק האדום נגד הצהוב אלא שהם נלחמים עבור ערכים גדולים יותר, כאלו שהייתי מחנכת את ילדיי לפיהם - ניצחון הרוח על החומר, האהבה על הכסף, החיילים הנאמנים על שכירי החרב, והספורטיביות על האנטי-תחרותיות.

 

ההיגיון שעומד מאחורי האידיאולוגיה של אוהדי הפועל רחוק במקורו מהמטריאליזם השולט במדינה וההשלכות לכך לא איחרו להגיע. הסגידה לקפיטליזם, לקולוניאליזם ולהון-שלטון נוכחים בכל תחום בחיינו, וכך הקולקטיביזם הלאומי, שבעבר ייצג את הישראליות, הפך בן לילה לאינדיבידואליזם נהנתני. הישראלי החדש הוא אינדיבידואל ששכח ענווה מהי. הוא אינו עקבי, חסר פחד וכבוד ומשרת אך ורק את עצמו. רעיון הלכידות החברתית החל להתפורר, ורק הכסף  מכתיב את חוקי המשחק.

מסמל של קבוצה גדולה לעוד תכשיט בסגל עמוס הכוכבים, ג'ורדי קרויף וגילי ורמוט
תצלום מסך :חדשות ערוץ 2. תצלום לובי: sxc

אוהדי הפועל המאופיינים במזוכיסטיות מאתגרת, מסרבים להשלים עם המצב הנוכחי, מתעקשים כל פעם שלסיפור האהבה שלהם צריך ויכול להיות סוף טוב. אבל ליבם נשבר פעם אחר פעם כששחקנים מוכיחים שתוחלת החיים של רעיון הנאמנות קצרה כמו זכרונו של המצביע הישראלי. הספורט איבד מערכו, הפך להיות חסר רגישות ומלא בכוחניות, ואלה באים לידי ביטוי בבחירות הנעשות באופן קר ומחושב, ובזלזול הבוטה ברגשות הקהל. עיין ערך ערן זהבי, שבמקום להפוך לגיבור תרבות, בחר להתריס מול קבוצת נעוריו בתנועה מתגרה, בוגדנית ובעיקר חסרת אחריות וקלאס.

 

בשנתיים האחרונות גילי ורמוט היה הסמל וחוף המבטחים של הפועל תל-אביב. הוא הפיח באוהדים את התקווה שהיו זקוקים לה, כשניסו לאחות את השברים לאחר הבגידה האחרונה. האדומים חובבי הרומנטיקה, נשענו על הזיכרון של ורמוט בוכה בטדי כשזכה עימם באליפות והיו בטוחים שהוא חולק איתם את אותם הערכים והאהבה. אבל לצערם הוא הוכיח את ההפך, ועשה זאת בחוסר מקצועיות מובהק כשבחר לעלות לשחק בדרבי כקפטן הקבוצה בידיעה שלמחרת הוא חוצה את הכביש למכבי. אז אולי באמת הגיע הזמן להפנים שהסמל האמיתי הוא הדולר והכסף קונה הכול, ביהירות ובחוסר הרגישות המאופיינת לו.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
3 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. כדורגל ישראלי
אורנה 07.03.2015
 
 
2. את כותבת נפלא
מאיה 07.03.2015
 
 
3. חסד הצניעות
ריקל 02.06.2015
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©