הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כמה פשוט - ככה רומנטי
 
מתי הפכנו לכל כך ותרניות והסכמנו להתפשר על אסאמסים שטחיים, שואלת טלי פיסחוב שמתגעגעת לימים בהם הסמארטפון לא שלט ברומנטיקה
מאת טלי פיסחוב | 24.03.2015
 

 

 

לעיתים יוצא לי לחשוב על איך גדלתי בלי טלפון נייד. עד היום קשה לי לקבל את זה. העולם המודרני והטכנולוגיה המתפתחת הולידו ערוצי תקשורת חדשים שנותנים לנו יותר דרכים לדעת, לטייל ולתקשר ובעצם נועדו להקל על חיינו (ולהוציא מאתנו עוד קצת כסף, אחרי ששכנעו אותנו שהם צורך בסיסי). אך כל אלה חדרו גם לאזור הדמדומים שבין גבר לאישה. איך עד כה הצלחתי לצאת לדייטים בלי שהיה לי כרטיס באתר היכרויות? אני כבר רואה איך הבת שלי תביט בי בעיני עגל ותשאל "מה אימא, יא גנובה, באמת יצאת לדייט עם בחור שלא ידעת איך הוא נראה?". אז אולי האנושות יכולה לטפוח לעצמה על השכם, אבל לפעמים דרכי התקשורת הנפלאות האלו רק מגבירות את הניכור ואת חוסר התקשורת עד למצב שכל מערכת היחסים מסתכמת בישיבה מול מסך המחשב והקלדה נמרצת.

 

בכל פעם שגבר מסמס לי מילים מתחנפות מדי, אני מיד יודעת שיש לי עסק עם מניאק. כשאי אפשר לשמוע את טון הדיבור, אז קשה להבין אם הצד השני אכן מתכוון למה שאמר או שאולי אין לו כוח לשיחה ארוכה בעלת סיכוי להיות אמיתית יותר. כי לא משנה מה יגידו, ה-SMS לא נועד לחיזור. ולא רק זה, לפעמים הודעות הטקסט הופכות לתמצית העניין ולמטרה עצמה במקום להיות רק אמצעי. גברים חושבים שזה נורא רומנטי לשלוח פעם ביום SMS עם המילים הנצחיות "מתגעגע" או "לילה טוב וחלומות מקסימים". ואני אומרת - אם אתה כל כך מתגעגע אליי, אז תטרח לפגוש אותי! ואם אתה כבר שולח לי "לילה טוב" אז למה שלא נשתמש בדרך פחות מנוכרת לסיים את היום ופשוט נירדם מחובקים?

 

מהירות התקשורת והמסרים המיידים שינו את אופי הקשר לישיר וקרוב מבעבר ועם זאת לזמין וזול יותר. התקשורת הרבה יותר נגישה ומהירה ושונה כמעט לחלוטין מטחינת דיבורים ואופי המסר המועבר דרכה. הסיכון שחלילה מישהו ייקח את מכשיר הטלפון שלנו לפני שהנעילה האוטומטית תחשיך את המסך, גרם לשינוי השפה התקשורתית לקצרה וממצה, שאינה אישית בעליל ומעט צינית, בעיקר מכיוון שכך אין צורך לעמוד פנים מול פנים ולראות את תגובת הצד השני, לחיוב או לשלילה. כעת, ישנה הפריבילגיה להתעלם ולסנן בשעת הצורך.

איך עד כה הצלחתי לצאת לדייטים בלי שהיה לי כרטיס באתר היכרויות?
תצלומים: sxc

אולם ההמצאה השטנית יותר הם אתרי ההיכרויות. מדובר בשכלול של משרדי השידוכים, שמציעים אהבה בצורה כל כך מלאכותית ועוד עושים כסף ממצוקה ובדידות. בכל אתר ישנה אפשרות לסנן על סמך קריטריונים ולבחור בן זוג כמו שבוחרים דגנים בסופר. רק תיכנסי לאתר ומיד יתנפלו עלייך עשרות גברים, שספק אם תצליחי לדבר עם אחד מהם יותר מדקה. יש כאלה שחושבים שזו ברכה, כי אחרת איך היה אפשר להכיר ולמצוא אהבה? אולי אם לא היו אתרי היכרויות אנשים היו נאלצים, רחמנא ליצלן, לצאת החוצה ולהיפגש פנים מול פנים. כך, אולי הם היו מגלים במקרה שהאהוב שלהם נמצא מתחת לאף, ולא בסיבוב הופעות בלאס וגאס. ואולי הם היו נפגשים ממילא, כי הם נועדו להיות יחד, בין אם בעזרת קופידון, חברה או טיול בשדרה.

 

"כשושנה בין החוחים, כן רעיתי בין הבנות". הציטוט המפורסם מ"שיר השירים" הוא פתיחה למכתב אהבה ארוך ששלח גבר לאישה, כשניסה לחזר אחריה לפני עשרות אלפי שנים. "אני מת עליך, בואי הערב" מסמס היום הבחור, בלשון קצרה וממצה, לחברתו האהובה עליו לא פחות מהאהבות שהיו אז. פעם כל נערה נהגה לשמור את מכתבי האהבה ששלח לה אהובה בתוך קופסה מקושטת לבבות וקשורה בסרט אדום. וכשהגבר היה רחוק, הייתה האישה מוציאה את מכתבי האהבה ושואפת אותם אל עמקי ליבה.

 

פעם כשגבר רצה אישה, הוא שר לה סרנדות מתחת לחלון, הקריא לה מכתבי אהבה שגבר מכוער עם אף ארוך כתב, הזמין אותה לכוס קפה, אבל אמיתי, כזה עם חלב וסוכרזית. פעם גבר הזמין אישה לשחק ביליארד רק כדי להחזיק אותה מאחור. הוא חיפש סיבה לגעת בה ולהראות לה איך מחזיקים את המקל. אבל עוד הרבה שנים לפני כן, כשגבר ראה אישה, הם החליפו כמה נהמות ורחרוחים, הוא גרר אותה בשערות למערה שלו, והם לא יצאו משם כל הלילה. כמה פשוט, ככה רומנטי.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©