הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
במי התאהבתי?
 
דניאל כהן מנסה להבין מה גורם לאנשים להתאהב באדם שאף פעם לא פגשו פנים מול פנים, ובסופו של דבר למצוא אותו בעזרת תוכנית טלוויזיה
מאת דניאל כהן | 28.04.2015
 

 

 >>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

 

דמיינו את עצמכם מאורסים לבן אדם שחיכיתם לו כל חייכם. הוא מושלם עבורכם, משלים אתכם ומכיר אתכם טוב יותר מכול אחד אחר בעולם. אתם יכולים לנהל שיחות במשך שעות בלי להרגיש שהזמן עובר ומשתפים זה את זו בכל דבר שקורה ובסודות הכי אינטימיים שלכם. הוא גורם לכם להרגיש הכי טוב, והכי נאהבים ואתם לא מפסיקים לדמיין את המשפחה שתקימו, הילדים שיהיו לכם והעתיד המשותף והזוהר  יחד. הא, רק שכחתי לציין שמעולם לא נפגשתם פנים אל פנים.

 

"קאטפיש" (Catfish) היא תוכנית דוקו-ריאליטי של MTV המציגה תופעה של התחזות ברשת ומסירת מידע כוזב. התוכנית עוקבת אחר האמת והשקרים העומדים מאחורי מערכות יחסים מקוונות ומבוססת על הסרט התיעודי "קאטפיש" מ-2010. הסרט, מלווה את ניב שולמן, צעיר אמריקאי בן 24, שמנהל מערכת יחסים רומנטית דרך הפייסבוק עם צעירה בשם מייגן המתגלה לבסוף כאנג'לה, עקרת בית המטפלת בשני בניה בעלי המוגבלויות, ואיננה דומה כלל לאותה דמות לה התחזתה.

 

את תוכנית הטלוויזיה יצר שולמן, בעקבות הבאזז והביקורות שהסרט גרר אחריו. יחד עם חברו הצלם, מקס ג'וזף, הוא מתלווה לצעירים המנהלים מערכות יחסים מקוונות במשך תקופות ארוכות, אך לעולם לא פגשו את הצד השני פנים אל פנים, ובמקרים מסוימים, אפילו לא שוחחו זה עם זו בטלפון. אותם צעירים פונים אל הצמד על מנת לבקש את עזרתם בגילוי הזהות האמיתית של מי שאיתו ניהלו מערכת יחסים רומנטית דרך מסך המחשב, והיו מקרים שאף התארסו עמו.

ברוב המקרים הצד השני מתגלה כמתחזה המשתמש בתמונות גנובות 
תצלומי מסך מתוך "קאטפיש" MTV

לתוכנית חמש עונות, כאשר בכל פרק הצמד מלווה צעיר אחר בדרכו לפגוש את אהבת חייו, בפעם הראשונה, פנים אל פנים. לעיתים, מדובר במערכות יחסים של שנים, אשר במהלכן כול פעם מחדש מצא הצד השני תירוץ לא להיפגש, לדבר בטלפון ואפילו לנהל שיחת ווידאו. החשדות תמיד עולים, השאלות תמיד רבות ושולמן וג'וזף, כמו בלשים פרטיים, מנסים לחשוף את זהותם האמיתית של אותם "קאטפישים" ברשת. התוצאות הן תמיד מפתיעות, כאשר ברוב המקרים הצד השני מתגלה כמתחזה המשתמש בזהות אחרת ובתמונות גנובות. הוא יכול להיות מהמין השני, קרוב משפחה, חברה טובה או אדם המבקש לנקום בגברים המנהלים רומן.

 

כול פרק בתוכנית הזו מצליח לרתק אותי מחדש. הוא מעלה שאלות רבות על מערכות יחסים בעידן המודרני, בו הכול טכנולוגי, ממוחשב, מהונדס והמילה "אהבה" מקבלת פרשנויות שונות ומשונות. זהו עידן בו כול אדם יכול להתחבא מאחורי מסך ולעשות כרצונו. מה שמדהים ב"קאטפיש" הוא שמאוד קל להזדהות עם אותם מתחזים, אשר מנסים להסביר למה היו צריכים לגנוב זהות על מנת לנהל מערכת יחסים, וכמה קל זה להיסחף למערבולת שקרים כשלא רוצים לחשוף את זהותם האמיתית. כול זאת רק כדי לא לאבד את הצד השני, כשברוב הפעמים, נוצרת ביניהם אהבה אמיתית וגדולה.

 

המונח "אהבה אמיתית וגדולה" עומד בתוכנית לביקורת רבה, ומעלה תהיות  כמו האם באמת ניתן לאהוב מישהו שלא פגשנו מעולם? האם באמת אפשר להתארס עם אדם שלא שמענו את קולו? האם אפשר לבנות מערכת יחסים של שנים על בסיס הודעות טקסט? והאם בכל אחד מאתנו קיים הפחד הגדול לגלות מי אנחנו באמת במערכת יחסים רומנטית? אותם צעירים שפונים לתוכנית ומבקשים את עזרתם של היוצרים ראויים להערצה בעיניי. הידיעה של ניפוץ חלום כה יפה ורומנטי היא מפחידה, אך הם מבקשים לגלות את האמת, שברוב הפעמים היא כלל לא יפה וגורמת לסיום מערכת היחסים האגדית שיצרו וניתוק קשר מוחלט עם  האדם שאיתו נהגו לדבר במשך תקופה ארוכה ואינטנסיבית.

 

שולמן דווקא שמר על קשר ידידותי עם אותה "מייגן" בה התאהב שנים קודם לכן, ומעבר לניפוץ החלומות וליבם של המשתתפים בתוכנית, ישנם סיפורים מעטים בהם הצד השני מתגלה כמי שהוא באמת, ולאחר הפגישה הגורלית נוצר סיפור אהבה גדול ומוצלח בין הצדדים. ומי שנותרו עם לב שבור, כמו זו שגילתה שארוסה הוא למעשה בחורה לסבית או זה שגילה שארוסתו היא בכלל חברו הטוב, שואבים כוחות לצאת מן העולם הווירטואלי אל המציאות עצמה ומנסים לנהל מערכות יחסים נורמטיביות. אבל גם בעולם האמיתי אהבה איננה נטולת בעיות, ודורשת מכולנו להתמודד עם הקושי הגדול ביותר - להיות עצמנו.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. קל מאוד להתחבר אך קל לנו גם לשפוט מהצד
דניאל פודמסקי 30.04.2015
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©