הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
להיות שייך
 
שגיא פלדמן מהרהר במרכיבים של המשפחה בימינו, ובוחר לעצמו את הדרך
מאת שגיא פלדמן | 31.05.2015
 

 

 >>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק 

 

 

כמה שניות אחרי שנולד לידיה של המיילדת הוותיקה, התינוק בכה. טפחו בעדינות על החלק העליון של גבו כדי שישמיע קול, ויאשר שהכול בסדר, והוא אפילו השתין על המיילדת. אחרי תשעה חודשים ויומיים הוא הגיח בלי לדעת לאיזה עולם נולד, את מי יפגוש, ואם יאהבו אותו בכלל. תינוק קטן שמשפחתו היא כול עולמו, והוא עדיין לא יודע זאת.

 

הרכבים מגוונים ומשמעויות רבות ניתנו למילה בעלת חמש האותיות- משפחה. קרובי דם, שבט, חמולה, מקורבים, בני בית, מחלקה, כיתה ועוד. אך כיום ניתן לראות שהאחדות שהתחילה מטקס החתונה על ידי רב, כומר או כל בעל סמכות אחרת, הפכה את הקיים למוסד בומבסטי או בשמו המקורי משפחה, גם אם הוא החל להתערער. הגדרות מילוניות ונורמות שהוכתבו במהלך השנים מתחילות לאבד ממשמעותן, ומה שנראה בעבר כסטייה, מוזרות או שוני, כיום צץ לאוויר העולם ללא שום בושה.

 

מהו הדבר הנכון? האם קיים משהו כזה בכלל? הרי אם נסתכל על הקהילה הבדואית, נבחין שמקובלת בה תופעת הפוליגמיה. גבר יכול להיות נשוי לכמה נשים, אם זה מה שעושה אותו מאושר, והם מקימים משפחה או יותר נכון חמולה. מהצד השני נמצאת העדה החרדית שרואה בריבוי נשים תוהו ובוהו, אך לא חוסכת בהולדת ילדים רבים. מצוות "פרו ורבו" היא ברכה, ומונוגמיה היא האפשרות היחידה (השם ישמור אם אלו יצטרפו לקבוצה הראשונה). אז כל איש הישר בעיניו יעשה?

סך חלקיה של המשפחה גברו כבר מזמן על השלם והנכון
תצלומים: sxc

במרוצת השנים מושגים רבים בחיינו משנים את צורתם. כזה הוא מוסד המשפחה. סך חלקיו גברו כבר מזמן על השלם והנכון. אישה מתחתנת עם אישה, ויש באפשרותן להביא ילדים לעולם. גבר מתחתן עם גבר, והם בוחרים ביחד איך ייראו ילדיהם. העולם השתגע, הפך למוזר? ממש לא, זהו חלק מהמבנה של המשפחות המודרניות באזורים מסוימים בעולם, שמקבלים פלורליזם בימינו. ובאחרים קיים עונש מוות על אהבה בין בני אותו מין, כך שהקמת משפחה מסוג זה מסתכמת בחלומות באספמיה.

 

משפחה היא חלק בלתי נפרד מהטקס ההוא עם הטבעת, הלוא כך? כן, חופה וקידושין - מצמרר, מרגש, מעצבן, מפעים ומעצים. לעולם לא אחלוק על כך, אך הוחלט שזו הדרך הנכונה להקים משפחה בלי להישפט לחומרה על ידי האחר. ניתן ללעוג לכך, לחלוק על זאת ולא לקחת חלק באותו מוסד, אך הוא אזור הנוחות של רבים מאיתנו.

 

הזוג אומנם נרשם כחלק מקשר פומבי ומחייב לעולמי עד, אך פעמים רבות פירוק הנישואים הופך לפתרון הקל ביותר. קשה להצביע על סיבה חד משמעית לעלייה ההדרגתית באחוז הגירושים משנה לשנה, אך מזמן גירושים הם כבר לא מילה גסה. כפי שהטכנולוגיה מתפתחת והעולם מציע לנו אינספור חידושים, כך, ככל הנראה, אנשים מתחילים לחיות בקצב שונה, לחשוב בצורה אחרת, ומושג ה-אני האינדיבידואלי מקבל ערך עליון.

 

חזרו מירח הדבש והכול התפוצץ

 

במשך חיינו נמשיך להתוודע לצורות שונות של חיים ומוסד המשפחה, ככול הנראה, יעבור תמורות רבות. הרצון של בני האדם להשתייך אליו הוא גרעין מולד, וגם המיזנתרופ הכי גדול ירצה לקחת בו חלק ביום מן הימים, כתוצאה מאינטרס או מיתר שנאה שהפכה לאהבה.

 

התוודעתי למשפחות חזקות שאיבדו את בן הזקונים שלהן, והרכבן לא יחזור להיות לעולם כפי שהיה. הכרתי זוגות שהריון בלתי מתוכנן כמעט והפך אותם למשפחה לאחר החלטה משותפת לא לבצע הפלה, אך היא קרתה במפתיע, ובכל זאת הם יקימו בית בישראל ככול הנראה. ראיתי זוגות נישאים ועוד לפני שחזרו מירח הדבש הכול התפוצץ. אך תמיד אפשר להסתכל על הסבים והסבתות שנשואים 50 שנה ועדיין מתרפקים על סיפורים נוסטלגיים. הכל קיים.

 

מקדש פרטי זה מה שארצה. להקים משפחה באופן המסורתי והרגיל על פי המילון - אישה, כמה ילדים (עוד לא הוחלט) חצר קטנה או מרפסת המשקיפה לנוף שרק מלהביט בו נהיה נעים בנשמה. אגדל את הילדים במקום שקט, וכשאקח אותם לגן הם לא יהיו מקובעים במחשבה והתכתיבים של החברה, לא יגרמו להם להדיר שינה מעיניהם. אתפלל בשבילם שהמשפחה תהיה מה שהם ירצו לבחור, שיישנו בשקט ויקומו בנחת. אין בי פחד להודות שהחשש להיות אבא הוא ענק, אך להפוך לקבוצה אחת זו אף פעם לא משימה פשוטה.

 

לנסוק זה אף פעם לא קל והמחויבויות רבות הן, אך תמיד טוב להיות חלק ממשהו. הוא לא חייב להיות גדול, וזה בסדר אם הוא קטן ומשובש. לא כולם מתברכים בסביבה רבת אמצעים או בדמות לחיקוי בחיים. הרוב הגדול רק רוצה להיות שייך, לא משנה לאן, העיקר להיקרא משפחה. 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. ממש יפה!!
ניר 01.06.2015
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©