הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אז מה היה לנו?
 
אילן ארנון פוקח עין תורנית, מציץ בעשייה הטלוויזיונית, ומהרהר בקול רם
מאת אילן ארנון | 31.05.2015
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

 

העולם דפוק אז...

פסטיבל דוקאביב שהתקיים לאחרונה גרם ללא מעט אנשים, כולל אני, להתעניין לתקופה קצרה בסרטים דוקומנטריים, בדיוק כפי שבכול שנה אני מחליט להתחיל לשחק טניס בזמן טורניר ווימבלדון. אחרי שנגמר - זה עובר לי. במהלך השבוע של הפסטיבל, בזמן שהחלטתי שסרטים דוקומנטריים הם הדבר הבא, צפיתי בסרט "הסיינטולוגיה וכלא האמונה" ומזל שכך קרה. בתקציר של שורה וחצי, הסרט מתאר כיצד אנשים הולכים בצורה עיוורת אחר אדם שאינו בריא בנפשו המחליט להפוך את הספרים הבדיוניים שכתב לדת - להלן "דת" הסיינטולוגיה. צפיית חובה לכול מי שרוצה לראות אפקט העדר מהו, ואיך אין גבול לטמטום האנושי. הסרט השאיר אותי  בפה פעור, ועם טעם של עוד לסרטים דוקומנטריים. אולי הפעם זו לא תהיה סתם אמירה כבכול שנה. בשורה תחתונה, חובה לראות ולא להאמין, כי לתאר במילים פשוט אי אפשר.

 

No, they can't

הסרט על הקמפיין של יצחק הרצוג לבחירות, ששודרה ב"המקור" בערוץ 10, החזירה אותי לפעם הראשונה בה ראיתי איך תוכנית טלוויזיה מתנהלת מאחורי הקלעים. הלכתי לצפות בחזרות לקראת הגמר של העונה הראשונה של The Voice ישראל. התפיסה שלי הייתה שתוכניות המשודרות בפריים טיים, הן שיא יצירת הפאר ההפקתית, וכסטודנט לתקשורת אני חייב לראות איך מתנהל הקסם , לראות דרכיה וחכם. כשהייתי שם נחשפתי לגודל השכונה של התעשייה. רגע לפני הגמר הגדול של התוכנית הכי נצפית באותה תקופה, הכול עדיין היה מאולתר. המפיקים לא ידעו  מה בדיוק קורה, הבמאי  שבר את הראש על איך מכבים שריפות, ודברים פשוט לא היו נראים מוכנים עד לרגע השידור. התוכנית שודרה כמובן, על המסך זה נראה טוב, אבל מאחורי הקלעים חיברו דברים עם סלוטייפ.

 

ככה גם היה כשראיתי את הסרט על ההתנהלות מאחורי הקלעים בקמפיין של הרצוג. הקמפיין שהיה אמור או לפחות רצה, להביא את המהפכה, התנהל כאילתור מתמשך. כול אחד זרק רעיון, לאף אחד לא היה מושג מה עושים או מי אמור לעשות מה, לא היה תיאום, ולראות את זה היה לא פחות מנפלא. שבירת פנטזיה מוחלטת. גם האנשים הכי מקצוענים במדינה שלנו, הפועלים ברגעים הכי קריטיים, מתנהלים בסופו של דבר מאינטואיציה אחת לאחרת. דין קמפיין בחירות כדין תוכנית בפריים טיים. לצערי אין קסם במחוזותנו, ובית הקלפים זה עדיין לא כאן, אבל ההפך הוא לא פחות מעניין.

 

לאף אחד לא היה מושג מה עושים ולראות את זה היה לא פחות מנפלא
תצלום: מתוך "המקור", ערוץ 10. לובי: מתוך "האח הגדול" ערוץ 2

 

האח הגדול שלנו חזר

"האח הגדול" חזר ואיתו כול הקלישאות המוכרות: פליטות פה מביכות, הפעם מכיוונו של נירו לוי על הקהילה הגאה. רומנים מתוקשרים, הפעם אלו איציק זוהר ונטלי עטיה. הנירגן התורן, הפעם מכיוונה של אריאנה מלמד שכבר הודחה. ופרשה כללית, הפעם בדמות מריחואנה רפואית. הכול קורה בפעם האלף ועדיין אנחנו נרעשים כאילו זו פעם ראשונה, כאילו העניין לא יישכח בעוד חמש דקות בדיוק. אני דווקא אוהב את האח הגדול. הוא מבדר, פונה למכנה הנמוך ביותר שלי כשאני שרוע על הספה אחרי יום עבודה ארוך, ובעיקר נותן לי את היכולת להתנשא. דבר אחד זה כבר מזמן לא עשה לי - הפתיע אותי. חשוב לזכור שהאח הגדול הוא לא באמת האח הגדול של כולנו, ועל פיו לא ישק דבר, מקסימום ישק קמפיין למשהו. אין צורך להפוך את הנעשה/הנאמר בו לכזה שבאמת משפיע על סדר היום שלנו. מצד שני ניתן לשבח את קברניטי התוכנית שהם אלה הגורמים לה להיתפס כאחת כזאת כבר שמונה עונות.

 

הסדרה הכי טובה?! בכול הזמנים?!?!

"רמזור" זכתה בסדרה הכי טובה בתחרות שנערכה ב"ידיעות אחרונות". רמזור! לא "פלורנטין" שהייתה הדרמה שהציגה לנו את הנשיקה הגאה הראשונה על המסך. לא "קרובים קרובים" שהייתה באמת ובתמים מדורת השבט. אפילו לא "חטופים" שנמכרה לחו"ל והפכה למוצר הטלוויזיוני הכי מצליח שלנו. לא "עספור" שהנחילה ז'רגון חדש בתרבות שלנו. לא "הפרלמנט", לא "בטיפול", לא "שבתות וחגים" לא "הבורר" לא ולא ולא. רמזור, שבכול פרק בה הרווק יוצא עם רווקה מוזרה, הזוג הנשוי רב על דברים של זוגות נשואים, והזוג הטרי רב על איך לשמור על הילדה וחוזר חלילה. כול פרק מחדש במשך ארבע עונות ולא באופן הכי מקורי. אני מבין שהתחרות היא על הסדרה הכי טובה ולא הכי איכותית או חשובה, אז מזל טוב על היותה טובה, אבל יש אין ספור סדרות שמגיע להן לקבל כבוד לפניה. 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©