הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מונופול זה לא משחק
 
קרן נוימן קוראת לנו לצאת מהאדישות ולהפגין ברחובות נגד גזילת הגז מהציבור בישראל
מאת קרן נוימן | 14.07.2015
 

 

 >>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

קיץ 2011 היווה רגע מכונן בו השתנו כללי המשחק. לראשונה נאלצו מקבלי ההחלטות לקחת בחשבון את הציבור הרחב. קיץ 2015 עשוי שוב להוציא את הציבור אל הרחובות כשהפעם עניין הגז עומד במרכז.

 

למרות זאת, עדיין קיימת תחושה באוויר שלא כולם מבינים את הסיפור על בוריו. לכן הממשלה, שאימצה את הרטוריקה של מונופול הגז הישראלי, מרשה לעצמה לפרסם איומים וסיסמאות חסרות שחר על גבם של האזרחים. למשל, שאם לא יקבלו את מתווה הגז, הוא יישאר בים או שהוא אינו שייך לציבור הרחב אלא לחברות שקיבלו זיכיון מהמדינה והשקיעו כספים עצומים, ושעל ישראל להתמקד  בייצוא גז. אך האמת היא שמתווה הגז הוא תוצאה של הליך לא לגיטימי, שנרקם כשהממשלה ניהלה משא ומתן חשאי עם טייקוני הגז בלי לתת דין וחשבון מפורט לציבור ובלי שום תיעוד.

 

בשנות ה-80 קמה חברה ממשלתית לחיפוש גז ונפט. משפורקה, לגיאולוג שעמד בראשה, הייתה תחושה כי במים יש גז, הוא פנה לחברה אחרת ואיתה מיפה את מיקומי הגז. לכן, כשנובל אנרג'י האמריקנית בשותפות עם חברת דלק של יצחק תשובה חשפו בשנת 2000 גז ימי מול חופי אשקלון, כבר היה ידוע כי הוא קיים שם, והכסף לא הושקע בסיכון רב, כפי שטענו. רוב הכסף הושקע בפיתוח, אחרי שכבר מצאו את הגז שנים קודם. בהיעדר מתעניינים אחרים קיבלו תשובה ונובל אנרג'י רישיונות מהמדינה לחיפוש של גז בכמות גבוהה מעל המותר בחוק, שהותירו בידיהם את הזכות למרבית מאגרי הגז והנפט הפוטנציאליים בחופי ישראל.

חברות הגז מחזיקות את לוויתן כבן ערובה, והמשק לא מתפתח
תצלומים: sxc

רונית קן, מי שהייתה אז הממונה על ההגבלים העסקיים, שהינו הרגולטור שאמור לעצור מונופולים, מכהנת כיום כדירקטורית בחברת רציו חיפושי נפט. בזמנו, נובל אנרג'י ודלק היו אמורות לבקש אישור על כול פעילות שהיא בענף מהממונה קן. למרות זאת, לפני הקידוח בלוויתן - מאגר הגז הגדול ביותר בישראל, הן לא ביקשו אלא רק בדיעבד.

 

לאחר שנים, כשהממונה על ההגבלים העסקיים לאחר קן, דיוויד גילה הבין את הפוטנציאל האפשרי לפגיעה בתחרות, הוא פתח במערכה רגולטורית להסדרת מבנה שוק הגז הטבעי בישראל. המהלך הוביל את חברות הגז לאיים שאם הוא יפנה לבית המשפט, הן ימנעו את פיתוח מאגרי הגז, ולכן הוא ניסה להגיע איתן לפתרון תחרותי מחוץ לבית המשפט. עמדתו בסוגייה הייתה שיש לפרק את המונופול, אך ראש הממשלה לא קיבל אותה וכאות מחאה גילה התפטר.

 

משמעות מתווה הגז שהתפתח כעת היא שלחברת נובל אנרג'י תהיה בעלות צולבת על שני מאגרי הגז הגדולים, לוויתן ותמר, וחברת דלק תמכור אחזקותיה רק בעוד שש שנים, מה שיפגע בתחרות. חברות הגז מחזיקות את לוויתן כבן ערובה כבר שנים, ובכך מחזיקות את משק האנרגיה של ישראל ללא פיתוח. זאת למרות שהחוק קובע שאם אתה לא מפתח את המאגר תוך תריסר חודשים, עליך להחזיר אותו בחינם למדינה. מאגר תמר יצא מקידוח כבר לפני שנתיים (לכן האיום על הגז בים אינו רלוונטי) והותיר בידי הזכיינים רווחים חריגים. הגז מתמר יספיק לשנים ארוכות ויכול לספק לממשלה זמן רב לנהל משא ומתן עם היזמים ולהסדיר את השוק לטובת כלל הציבור.

 

המונופול כבר ניצל את מעמדו לייקור הגז. חשבונות החשמל גבוהים ב-30%, עלות הגז הינה 50 סנט והם מוכרים אותו בחמישה דולרים וחצי, כלומר ברווח של 900%. נובל אנרג'י ודלק דחו על הסף את דרישת משרדי הממשלה לקבוע תקרה למחיר הגז, על אף שהיא נגזרה מתג המחיר המינימלי כיום בשוק ולא מתחשיב חדש ונמוך יותר. החברות חתמו על שלושה חוזים חדשים למכירת גז מהמאגר במחיר גבוה ממחיר התקרה, והעולם שותק. אולי ההסבר טמון בגילוי כי נובל אנרג'י מפעילה בכירים בממשל האמריקני שילחצו על פוליטיקאים ישראלים, במטרה לגזול את משאבי הטבע והאנרגיה האסטרטגיים של ישראל.

 

פירוק המונופול ומחיר מפוקח של מקסימום שלושה דולרים ליחידת אנרגיה לשוק המקומי, יוכל להבטיח שגם אזרחי המדינה יוכלו ליהנות ממשאב טבע יקר ערך זה. אך מדובר בסוגייה סבוכה מדי, ולכן הממשלה מבקשת להימנע ממנה ומעדיפה להפקיד בידיו של גוף פרטי בעל אינטרס עסקי, את המשאב הקיומי שעליו יישענו בעתיד הקרוב ענפי החשמל, המים, התחבורה והתעשייה. בכך היא פוגעת באופן מובהק באינטרס הציבורי. מתווה הגז לא ייצור תחרות כפי שטוענים בממשלה, להיפך, הוא ייצור מצב של מונופול לדורות, ימנע את הורדת המחירים ולא יקדם את הגעת הגז לאלפי מפעלים ולתחבורה הישראלית. 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©