הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סיפוק ענק וריקני
 
שגיא פלדמן מוטרד מאוד מעולם הלייקים, לכן הוא בחר לעשות מסע של בדיקה וחיפוש אחר תשובה. תעשו לו לייק?
מאת שגיא פלדמן | 30.07.2015
 

 

יצאתי לחופשה ללא תשלום עם יתרון גדול כשזכיתי להיות רואה ובלתי נראה. החלטתי לעשות את שביל ישראל אבל בדרך קצת שונה, בלי תרמיל ונטול מפות. הציוד היחיד שהיה ברשותי הוא השכל, העיניים והלב. השתדלתי להתעסק בגילוי עצמי, ובקשר שלי עם הסביבה, אבל ראיתי שעוברי האורח לא כל כך נעימים, ושהמון זבל הצטבר מולי. אז למרות שהחופשה תוזמנה בחסות נתיניו של מארק צוקרברג בין 20:00-22:00 והכול היה בחינם, עדיין קיים בי הצורך לפרוק קצת מהמסע הקצרצר שעבר עליי ברחבי הפייסבוק.

 

כבר בצעדים הראשונים נתקלתי ברוע, גניבת זהות בדמות התחזות, תגובות לא נעימות על תמונות חושפניות, והתעמרות בלתי נגמרת בקבוצות שאני חלק מהן. ממש תענוג לפתוח ככה את הטיול. בקפיצה קלה החלטתי שעדיף לראות את האושר של האחר, אפילו שלפעמים אין לי מושג מה עומד מאחורי התמונה.

 

האם הוא באמת מאושר? הרי רק לפני שבועיים אימא שלו נפטרה, טוב נו, נעשה לו לייק. אולי זה ייתן לו תחושה טובה. הזוג הזה נראה קצת מזייף בזמן האחרון, אבל הלוואי שהם יישארו יחד. תמיד ייחלתי לו שימצא מישהי טובת לב כמוהו, נפרגן בעוד לייק. האמת היא שאני לא מחבב את הבחור, אבל הוא פזרן לייקים, אז מגיע לו לחיצה על האגודל. המאזן בינינו גם ככה עומד על 1:5. איזו אימא מגניבה! תמיד ידעתי שהיא יודעת איך לחיות, לגמרי מעריך אותה בתור בן אדם, קבלי לייק.

בזמן
פן מסוכן ומגרה לתרבות אהבת הרשת. ניתן להישבות בו בקלות
תצלומים: sxc

לייק גורר לייק. איזו תרבות התפתחה לה? וברגעים אלה ממשיכה לצמוח בצעדים מפלצתיים. השילוב בין גילויי דעת בעלי ערך רב, ותוכן כל כך רדוד זוכה לוויראליות עצומה בקרב המשתמשים ברשת, ללא הבחנה מה באמת מועיל יותר. עוד לפני שידוע מהו הנושא המדובר, בזמן קריאתה של השורה הראשונה בסטטוס כזה או אחר, מתבשלות למשתמשים הפעילים תגובות בוטות, כמו עדר שסטה מהדרך.

 

מבצעים שיימינג (ביוש) ללא הכרה. אומנם ה"נאשם" לא תמיד צדיק, ויכול להיות מוצג כשפל המדרגה אצל חיים הכט אבל האם זה הוגן כלפי עצמכם לעשות זאת? תנסו לדמיין את יקיר ליבכם שרוי בסיטואציה דומה (חלילה). גם אז הלייק, תגובה או השיתוף הנכסף היה נעשה? אפילו בפייסבוק ניתן לעשות שימוש מושכל ואנושי, הרי זו הדמות הווירטואלית שלכם, וכמעט הכול מתועד לעיניי הצופים. מישהו מכם באמת רוצה להצטייר בתור האיש הרע?

 

יש פן מסוכן ומגרה לתרבות אהבת הרשת. ניתן להישבות בו בקלות, ולחיות בתשוקה נשכנית באי משלכם עם החברים שרוב הסיכויים שלחלק גדול מהם לא אכפת מכם. הם לא באמת יודעים מה מצב הרוח שלכם, מיהו הבן אדם הקרוב ביותר אליכם, מתי הזלתם דמעה בפעם האחרונה ומהו השיר שעשוי לגרום לכם לקפוץ כמו סוס על ספידים, ולפזר חיוכים ביום הכי מחורבן שלכם.

 

 נהייתם "כוכבי רשת"

 

לא קל לוותר על תחושת המעמד שכל כך חשקתם בו. פתאום כולם מרעיפים מחמאות ומלייקקים לכם את הקיר. אבל אתם, שהעליתם את התמונה והתמכרתם למצב הזה, שכחתם ליהנות מהזמן הקצר שכבר עבר, ורק התחושה של הרגע שאחרי מערפלת אתכם. וואי 103 לייקים, נגיב עוד, ממש כוח. אפילו הבן אדם שאתמול לא בירך אתכם בברכת בוקר טוב לחץ יד בעדינות מתונה "ההכרה באושרכם"? או ההצטרפות לשיימינג? אז גמרתם סוף סוף והסיפוק ענק אבל ריקני.

                                  

ועכשו נהייתם "כוכבי רשת", התחלתם לדבר על פוליטיקה ונושאים ביטחוניים ואין לכם מושג בכלל ששמעון פרס כבר לא הנשיא, שבנימין נתניהו שוב זכה בבחירות, ושהרמטכ"ל בדימוס בני גנץ כבר מזמן חזר מהטיול שלו לדרום אמריקה. כיף להיות דעתן, במיוחד בפומבי, אבל אפילו אם זכיתם בקומץ מצטבר של "אוהדים" שחלקם מראה סימן של חברי אמת, חשוב לזכור שמילה עשויה להיות בעלת רעילות מתפרצת, שהתרופה לה כרוכה במאמצים עילאיים שלא תמיד ניתן לעמוד בהם.

 

המקלדת בעידן הווירטואלי הפכה לנשק המוני ולפעמים גם לדגל השלום. מצד אחד ניתן לחזק מודעות על כל מיני מצוקות (דיור, עבודה, תנאים) נושאים חברתיים, אך גם את זה לא צריך לעשות בצורת כפייה או בהגזמה. הרי אם תכתבו לאדם שהוא רוצח פרות זה יגרום לו לשנות פאזה? עידון, מתינות, ושיח תרבותי זו הדרך. זכור לי עוד מימי בית הספר היסודי שנהגתי לצייר יונה לבנה שבפיה עלה של זית. אז אם השלום לא יגיע אלינו בזמן הקרוב, כדאי שלפחות במשחקי האגו-הנאה היומיומיים מול המסך נזכור שלכל איש יש שם ולא רק תמונת פרופיל.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©