הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
נמאס מהפברוקים
 
אילן ארנון מתפלא שעד כה לא הכניסו מצלמות לצורך שיפוט במגרשי הכדורגל. הגיע הזמן להיפטר מהצגות של השחקנים שמביימים פגיעות מדומות, וכמובן להכתיר כמנצח את מי שראוי
מאת אילן ארנון | 27.08.2015
 

 

עונת הכדורגל שנפתחת בימים אלו הולכת להיות מלווה בלא מעט שערוריות שיפוט. משחקים יוכרעו בגלל טעויות של שופטים, הצגות של שחקנים, ושערים שלא נכבשו, אך אושרו או להפך. צמד המילים "שיפוט שערורייתי" יתגלגל על לשון הפרשנים לא מעט פעמים, מאמנים יטענו שהשופט לקח להם את המשחק ושחקנים ילינו על כך שכלל לא נגעו בשחקן ששוכב פצוע על הדשא, ובכול זאת קיבלו כרטיס אדום. איך אני יודע? כי ככה זה בכול עונה, ולמרות זאת קברניטי הענף מתעקשים שלא להכניס את מה שכה מתבקש ועשוי למנוע אחת ולתמיד את העניין: מצלמות.

 

אחת הרעות החולות בענף הינה תופעת ההצגות. אין דבר יותר מגוחך מלראות כדורגלן מקצועני, שתפקידו היחיד זה לשחק טוב כדורגל, ועל כך הוא מקבל לא מעט כסף, כשהוא מתגלגל על הדשא ונאנק מכאבים משום דבר, פשוט כי הוא יודע שהוא יכול להרוויח מכך, והסיכוי שייתפס על ידי השופט וייענש קטן מאוד. מבחינתו זה שווה את הסיכון. תמוהה בעיניי העובדה שכולם כולל כולם יודעים שמדובר בהצגה, כי הם רואים את זה בטלוויזיה, ורק השופט, אשר מונעים ממנו את השימוש הכול-כך מתבקש באמצעים טכנולוגיים, היחיד שלא יודע. ובסוף הוא צריך להתמודד עם כל הטענות המופנות כלפיו, ולהישאר אמיץ מספיק כדי לשפוט ללא מורא גם במשחק הבא.

 

מנהלי הענף חוששים מקדמה. ישנה תפיסה לפיה הכדורגל צריך להישען על המקורות ושהטכנולוגיה תקלקל את הרומנטיקה והספורטיביות שלו, שכן טעויות שיפוט הן חלק מהעסק. טענה נוספת היא שלא ניתן לעשות איפה ואיפה, ובמידה שיחליטו להכניס טכנולוגיה למגרשים - אז דין משחק של ברצלונה כדין משחק של הפועל מרמורק, מה שבלתי אפשרי לבצע.

חוזים שמנים ומסעות פרסום הם שקובעים את הטון. אצטדיון סמי עופר
תצלום: איתי צורף. לובי: יואב מלכה

 באשר לטענה הראשונה הנוגעת למסורת, הרי שהיא כלא רלוונטית מהרגע שהכדורגל, כמו כל תחום בחיינו, הפך לקפיטליסטי. כיום כסף, חוזים שמנים ומסעות פרסום הם שקובעים את הטון, והמשחק איבד מהרומנטיקה שלו ביום שאוליגרכים רוסים ונסיכים סעודים נכנסו לעסק. כמובן שהספורט עדיין מעניין, מותח ובעיקר נטוע עמוק בלב, אם כי הוא ללא ספק רחוק מלהיות מה שהכרנו פעם, ובטח שלא המצלמות הן שיגרמו לו לאבד את הזהות.

 

בנוגע להיתכנות של מצלמות במגרשים, מותר והגיוני ליצור כאן אפליה. גמר ליגת האלופות היוקרתי ראוי לכך שיתייחסו אליו באופן שונה מאשר למחזור חמישי בליגה ג'. כאשר יש משחק שנצפה ברחבי העולם, משוחק על ידי השחקנים הטובים ביותר, ומהווה באמת ובתמים את שיא הפאר של הענף, הגיוני שיושקעו בו משאבים רבים ככל הניתן, וראוי שיהיה חף מטעויות שיפוט או הטיות כלשהן. הרי התשתית כבר קיימת, וממילא מי שיושב בבית רואה את המתרחש, ולכן אין סיבה שלא יעשו בכול המצלמות הללו שימוש, שיגרום למשחקים להיות הוגנים וספורטיביים הרבה יותר. גם לליגה ג' אין ספק שמגיע, ואם נהיה ריאליים להציב מצלמה במגרש בימינו זה לא סיפור מסובך, אבל בליגות הגדולות הציוד כבר שם , אז למה לא להיעזר בו?

 

המצלמות יכולות ליצור צדק והגינות במשחק, דברים שחסרים לו יותר מדי פעמים. תופעת ההתחזות תיעלם מהעולם ושחקן אשר המצלמות יוכלו לגרום להרשעתו ולזכותו בכרטיס (עדיף אדום) פשוט לא יתחזה יותר, וכך נפטר מהרעה החולה הגדולה ביותר בכדורגל. מעבר לכך, מעמדו של השופט יתחזק, הטעויות יפחתו משמעותית, ואף אחד לא יצטרך להתעסק בסוגיות שיפוט או בשערוריות של ניצחונות לא מוצדקים. השחקנים והמאמנים יתעסקו רק בעצמם, והתירוץ המוכר "השופט לקח לנו את המשחק" יתפוגג כלא היה.

 

השימוש במצלמות חשוב ולא מובן איך זה לא קרה כבר מזמן. רק בשנים האחרונות התחילו להשתמש, אומנם במתכונת מצומצמת, בטכנולוגיית "עין הנץ" אשר מזהה אם הכדור אכן עבר את קו השער, אולם עדיין במתכונת מצומצמת. זו טכנולוגיה מבורכת והגיע הזמן שבמאה ה-21 יאושרו רק שערים שעברו את קו השער. אבל זה עדיין לא מספיק, שכן חציית קו השער בטלה בשישים אל מול המקרים בהם נשרקו פנדלים לא מוצדקים, נשלפו כרטיסים על לא עוול ונלקחו החלטות שפגמו בספורטיביות של הענף.

 

מצלמה, המכשיר הזה שיש היום בכל מקום, לכול אחד ובזמינות אינסופית, היא הטכנולוגיה המתוחכמת שיכולה להחזיר למשחק את הרומנטיקה, ולנקות ממנו את ההתעסקות המיותרת בכול מה שהוא לא כדורגל. אך מעל לכול נזכה להיפטר אחת ולתמיד מצעקות הכאב המביכות וחסרות התכלית של שחקנים שנופלים כי בא להם, וגורמים לי להעדיף את יכולות המשחק בערוץ ויווה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©