הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מאמינים בצדקת דרכם
 
מועצת התלמידים הארצית, בראשותו של אליאב בטיטו, מנסה להפיץ טוב בחברה ולא רק לדאוג לתלמידים. קרן נוימן התרשמה בראיון איתו מהגוף שהצליח להניע תהליכים חרף התנגדות המבוגרים האחראים
מאת קרן נוימן | 11.09.2015
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

מועצת התלמידים והנוער הארצית הגיעה למסקנה שהאור יכול לגבור על החושך וכך גם האהבה יכולה לנצח את השנאה. לכן הכריזה על שבוע אהבת חינם, במהלכו יאתגרו אנשים זה את זה בשיטת "תעביר את זה הלאה". כשהמשימה היא לנקוב בשמות של שלושה אנשים משמעותיים בחיים, להודות להם על עשייתם, ולספר לעולם על הטוב שהם עושים. כך למעשה, מאתגרים את שלושת האנשים הבאים בשרשרת. מועצת התלמידים אתגרה חמישה אנשים: נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החינוך ח"כ נפתלי בנט, יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג ויו"ר מפלגת יש עתיד ח"כ יאיר לפיד. אליאב בטיטו, יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית, מספר ש"שפרסום האתגר יצר גל ויראלי של אהבת חינם, שגדל וגדל עד שהגיע לכול אזרחי המדינה. השינוי מתחיל בכניסה לרשתות החברתיות. במקום להיתקל בפרסומי נאצה וגנאי, נתקלנו בפרסומי אהבה. החברים מדברים על כך, ומקווים שזה לא יסתיים בשבוע אחד באינטרנט אלא יגדל ויגלוש לחיי היומיום".

 

לדברי בטיטו, חברי מועצת התלמידים והנוער הארצית החליטו ללמד כיצד אפשר להפיק מההטרוגניות הידועה של החברה הישראלית יצירתיות ותועלת, והם מוכיחים לתלמידים אחרים ולעצמם שהאפשרות לעשות ולהיות כול מה שירצו קיימת ותלויה בהם. המועצה, הוא מסביר, היא הגוף הנבחר והמייצג הרשמי של כלל בני הנוער במדינת ישראל, במועצות פועלים 32 אלף נציגים מכול רחבי הארץ שלמעשה מהווים את העתיד של האוכלוסייה במדינה, 47 נציגים מגיעים מבתי הספר וגופי הנוער, דרך בחירות רשותיות ומחוזיות. "בכול שלב מספר הנציגים הנשלחים לשלב הבא, נקבע בהתאם לכמות התלמידים ובני הנוער המיוצגים באותו שלב. יש איזשהו גלגל שיניים, שתלוי בגלגלי השיניים האחרים, כשכולם עובדים יחד - הם מניעים תהליכים".

 

בטיטו: "מטרות המועצה מעבר להיותנו גוף שמטפח דמוקרטיה ותרבות דמוקרטית, הן לייצג את קולם של בני הנוער בדיונים בכנסת, בפגישות מול משרדי הממשלה או מול שר החינוך. אנחנו דואגים להיות מעורבים כמעט בכול נושא ופעילים ככול הניתן". מועצת הסטודנטים והנוער הארצית כבר השיגה שיתופי פעולה עם חטיבת דובר צה"ל, עם תנועת "הכול חינוך" ארגון ההורים הארצי, ועם התאחדות הסטודנטים הארצית. בטיטו מאמין כי כשהמועצה רוצה היא יכולה להביא לשינויים אדירים. "היום ילד יכול להגיד למורה שלו שיש לו זכויות, אך בעבר חוק זכויות התלמיד לא היה קיים". את החוק יזמה וקידמה המועצה, חרף התנגדותם של חברי כנסת, ארגוני המורים ומשרד החינוך.

היו הראשונים להביע מחאה על קיום שעות אפס למרות האיסור. בנט
תצלום לובי: ערוץ 1

המועצה מתמקדת בכמה נושאים עיקריים, אחד מהם הוא הורדת גיל הבחירה לכנסת מתוך ההבנה והתפיסה כי בגיל 17 התלמידים מספיק אחראים כדי להחזיק כלי נשק ורישיון נהיגה, ולכן גם מספיק אחראים לבחור את מנהיגיהם. בטיטו טוען כי על ידי כך ניתן לחנך את בני הנוער למעורבות מתוך מתן הכוח להשפיע. "בכנסת הקודמת הייתה הצעת חוק על השולחן, אבל אז הכנסת התפרקה. אני מאמין שהשנה נצליח". נושא נוסף אותו מקדמים בימים אלו הוא מצוקת הטסטים "קיבלנו מאות פניות מבני נוער בהן נטען כי זמן ההמתנה בין טסטים הינו עצום". המועצה הפיצה שאלון אינטרנטי בקרב בני נוער ברחבי הארץ, וכך גילתה לא רק את הפער הגדול בין זמני הטסטים הניתנים אלא גם את הפער הגדול בין המרכז לפריפריה.

 

ביום הראשון ללימודים השנה התלמידים הם אלו שהביעו מחאה ולא המורים, משום שכמה בתי ספר תיכונים התעלמו מהוראת משרד החינוך משנת 2003 האוסרת לקיים שעות אפס, ועשו ככול העולה על רוחם בנוגע למערכת השעות של התלמידים. מחקרים רפואיים קבעו כי הנזק הנגרם לתלמידים כתוצאה מפגיעה במספר שעות השינה שלהם גדול, מגביר עצבנות ובעל השלכות על היכולת ללמוד ולזכור במהלך היום. האגודה פנתה לשר החינוך בבקשה לאכוף את התקנות, ולפרסם את רשימת בתי הספר להם יש אישור לקיים שעות אפס. מלבד זאת, נלחמת האגודה בבתי הספר בהם הלימודים לא מסתיימים בימי שלישי לפני שעת פעילות הנוער העירונית.

 

ביטון הוא תלמיד בקריית החינוך אמי"ת יהודה העולה לכיתה י"ב. לתפקיד הגיע אחרי שנחשף באינטרנט למועצת התלמידים והנוער הארצית, התרשם והחליט כי הוא רוצה לקחת חלק. מועצת התלמידים באמי"ת הייתה חלשה ולא משפיעה, נציגיה לא השתתפו במועצה הארצית. אך לו הספיקה פעילות של חצי שנה בבית הספר כדי להיבחר ליו"ר מחוז צפון ומשם ליו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית. בתשובה לשאלה מה יעשה כשיהיה גדול, הוא ענה "לא יודע מה אני הולך לעשות בעתיד הרחוק, אבל אני מאמין שאקח חלק משמעותי ומשפיע בחברה הישראלית". 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©