הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בנים, נמאסתם
 
לפי נתונים סטטיסטיים, כל בחורה בישראל עברה הטרדה מינית בחייה. גם ליטל שימונוב שמצהירה על כך בריש גלי, ובטוחה שהפעולה הנדרשת ביותר כרגע היא חינוך מחדש
מאת ליטל שימונוב | 27.12.2015
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

 

אני ליטל שימונוב, וגם אני הוטרדתי מינית. אני בת 23, גדלתי בחולון. אני נמצאת בזוגיות ארבע שנים. אני סטודנטית שנה א' בבית הספר לתקשורת של המכללה למינהל ועובדת כמארחת במסעדת שף בעיר מגוריי. הוריי חיים ביחד ואחי הקטן בן ה-20 משרת ביחידה קרבית. תמיד קיבלתי חום ואהבה, אין לי "תסביכי אבא" אני לא מכורה לסמים, מצבנו הסוציו-אקונומי יציב ומאפשר לא מעט מותרות ומעגל חבריי דומה לי.

 

 אז איך זה שהוטרדתי מינית? הרי לפני רגע פירטתי את מצבי הסוציו אקונומי הדי סטנדרטי, ובכול זאת הוטרדתי. מתברר שהדעה הרווחת כי עליי להיות משוגעת, פגועה, מופקרת או נרקומנית כדי להיחשף להטרדה אינה מוכיחה את עצמה במציאות. איך נערות ונשים נורמטיביות נופלות למצב בו הן מוטרדות מינית ואף נאנסות? למרבה הצער אנו נחשפים לעשרות מקרי הטרדה ואונס בשנה. ואלו הם המדווחים בלבד, ישנם עוד עשרות מקרים בהם המותקפות החליטו שלא לדווח.

 

אני מניחה שאם תעזו ותבקשו מנשים בכיתה סטנדרטית במוסד אקדמי בישראל שהוטרדו מינית להרים יד, תופתעו מהכמות הגדולה. "אחת מתוך אחת" אינו רק ארגון למען הנשים ודף פייסבוק ידוע אלא הסטטיסטיקה העגומה בימינו. כן, אחת מתוך אחת בישראל הוטרדה. בין אם מילולית, גופנית או משולבת.

קמתי בעצבנות ואמרתי לו די, הוא התעצבן ומלמל משהו על זה שאני יבשה
תצלומים: sxc

ההטרדה הראשונה שחוויתי הייתה כשהייתי בת 16 ונפגשתי בערב, בשכונה שבה אני מתגוררת, עם נער שלמד איתי בבית הספר התיכון. ישבנו על ספסל, דיברנו, צחקנו, וכן, גם התלטפנו מעט. מהר מאוד הליטופים הפכו כפויים ואגרסיביים, מלווים בתחינות ומשפטים שאמורים לשכנע אותי לזרום. סירבתי בלי הפסקה וניסיתי להתרחק. הוא משך וניסה לנשק אותי והכול במסווה של חיוכים מצדו. קמתי בעצבנות ואמרתי לו די, זה לא מתאים. בתגובה צפויה, הוא התעצבן ומלמל משהו על זה שאני "יבשה" "לא זורמת" ו-"מי בכלל ירצה אותי". זה לא עניין אותי, עזבתי אותו וחזרתי לביתי. עד היום, כול פעם שאני רואה את פרצופו בתמונות מתוייגות בפייסבוק או סתם כך בפומבי, אני נחרדת מעט.

 

"למה לא קמת והלכת מלכתחילה?" - בוודאי אתם שואלים. זה לא קל, לא קל בכלל. הגוף קופא, הנשימה נעצרת. מישהו מניח עליי ידיים ומנסה לנשק אותי, והכול בכוח, ועוד במרחב ציבורי, באמצע הרחוב. הפחד משתלט והמוח כבה לפתע. את לא מאמינה שאת עומדת במצב כזה. אני אמנם התעשתי במהירות, אך קיימות אין ספור נשים שלא הצליחו להגיב, למרות שמבפנים צעקו. במקרים חמורים יותר, כדוגמת אונס, המצב מסלים לפני שהקורבן קולטת מה עומד לקרות.

 

על הטרדות מילוליות אין מה לדבר, אותן חוות הנשים על בסיס יומיומי. מורי נהיגה, נהגי מוניות, לקוחות שמקבלים מאיתנו שירות, וגברים אקראיים ברחוב. בתחילת השנה פורסם סרטון של בחורה בתל אביב שחוזרת רכובה על אופניים באמצע הלילה, ומתעדת בסמאטרפון את שלל ההערות, השריקות והמחוות הג'נטלמניות כביכול שנזרקות לעברה בדקות הקצרות עד סוף הנסיעה. הסיטואציה אינה זרה לאף בחורה. אני מעידה על עצמי שעברתי לצד השני של המדרכה או שהעדפתי ללכת בדרך ארוכה יותר רק כדי לא לעבור ליד קבוצה של גברים.

 

מזהירים אותנו מגיל צעיר, לא ללכת עם זרים ולהיזהר מבנים. לא ללכת לבד בלילה, לא לשתות מכוס לא מכוסה ולא להוריד את העיניים ממנה, פן סם אונס כלשהו ימצא את דרכו למשקה. תמיד להסתובב עם גז פלפל, מפתחות בין האצבעות וחיוג מהיר למוקד משטרתי. נכון, האזהרות הן חשובות וטובות, אבל רגע, מה עם הבנים הצעירים? מה עם החינוך שמקנים להם? מה עם להתייחס בכבוד לבנות המין השני? הגיע הזמן שהפתרון יהיה ללמדם מגיל צעיר כי זה לא תפקידנו לספק את יצריהם ושלא זה לא!

 

למה לא לחזור לימים הטובים בהם פשוט ניגשים לבחורה ומנסים להכיר אותה בדרך אחרת מעבר לקניית משקה? מה עם להפסיק לזרוק הערות סקסיסטיות ולהבין שכוסית היא מילה גסה ורחוקה מלהיות מחמאה? צריך לחנך את הבנים לדרך ארץ וכי בחורות הן לא "מספר" או פרס בעבור כיבושים.

 

נשים הן בעלות צרכים ורצונות משלהן. לנשים מותר להתנהג, לדבר ולהתלבש ככול העולה על רוחן, וזה לא אומר כי היא מוכנה להיכנס איתך למיטה. מותר לנו גם להגיד לא, מותר לנו גם לא לרצות לפשוט את בגדינו ולבחור שלא להיכנס איתכם לאקט אינטימי ומיני. כשאני בוחרת שכן לבצע את האקט (זוכרים? אני אדם מיני בעל יצרים, בדיוק כמוכם) אז זה מרצון, כי גם אני נהנית. 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. טור חשוב!
מאיה 02.01.2016
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©