הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
זה לא אתה, זה הוא
 
גם אחרי שדיוויד בלאט הגיע כבר בעונתו הראשונה לגמר ה- N.B.A, הוא יודע שלסיבה לפיטוריו קוראים לברון ג'יימס. זה הזכיר לניב שמולי את המשפט המפורסם: "המאמן תמיד צודק, גם כשהוא טועה"
מאת ניב שמולי | 04.02.2016
 

פעם מאמן היה דמות נערצת שכולם יודעים שהוא הקובע אלא שלאחרונה הכוכבים הם אלה שרוצים להחליט וקובעים את הטון במגרש ומחוצה לו. דיוויד בלאט פוטר מקליבלנד קבאלירס למרות שהחזיק במאזן נהדר והעלה את סוגיית מעמד המאמן על הפרק.

 

"המאמן תמיד צודק. גם כשהוא טועה הוא צודק". את המשפט הזה אמר בעבר שלמה שרף מגדולי המאמנים בדורנו. בכל מקום בו היה שרף, כולם ידעו שהוא הסמכות העליונה, ואף אחד לא יכול היה לסטות ימינה או שמאלה, גם לא הכוכבים בקבוצה. על סר אלכס פרגוסון, שמזוהה עם מנצ'סטר יונייטד, ניתן לומר אותו הדבר. שלל כוכבים עברו תחתיו, אך כולם ידעו שמי שלא ינהג על פי הכללים וילך בדרכו שלו, ימצא עצמו מחוץ לקבוצה או ביציע.

 

אין ספק שהבשורה על הפיטורים צמצמה את מספר אוהדי קליבלנד בישראל משמעותית. המאמן הישראלי הראשון בליגה הטובה בעולם לא פוטר בגלל חוסר הצלחה. כזכור, בלאט הביא את קבוצתו אשתקד לגמר ה-N.B.A ונכשל מול הקבוצה הנהדרת של גולדן סטייט, ובטרם פוטר החזיק במקום הראשון במחוז המזרחי עם מאזן של 30 ניצחונות ו-11 הפסדים בלבד. אם כך, מדוע פוטר? "עשינו שני צעדים אחורה במקום אחד קדימה" טען דיוויד גריפין הג'נרל מנג'ר של קליבלנד. אלא שמאחורי הקלעים כולנו יודעים שיש תשובה אחת חד משמעית לכך העונה לשם לברון ג'יימס.

התבוסה הקשה לגולדן סטייט סיפקה כדורים נוספים לארסנל התחמושת שלו. ג'יימס 
תצלום: keith alison. לובי: מתוך חדשות ערוץ 2 

כבר בתחילת הדרך הוטלו ספקות ביכולת של מאמן כמו בלאט, שמעולם לא עבד ב-N.B.A, להתנהל מול הכוכב הגדול. בעונה שעברה הוכיח בלאט שהיחסים בינו לג'יימס טובים, והשניים חלקו שבחים זה לזה. בתקופה האחרונה משהו השתבש והיחסים עלו על שרטון, וזה כנראה הוביל לפיטוריו של בלאט, כשגם התבוסה הקשה לגולדן סטייט סיפקה כדורים נוספים לארסנל התחמושת של ג'יימס כנגד מאמנו.

 

האם אנחנו בעידן שבו השחקנים הגדולים, הכוכבים, הם אלה שקובעים איך ייראו הדברים? לאחרונה פוטר מאמן ריאל מדריד בכדורגל, רפא בניטס, ככל הנראה בגלל דרישה של כריסטיאנו רונאלדו. כך גם במקרה של בלאט, אבל לא רק. המאמן מייק בראון החזיק באחוזי הצלחה הגבוהים ביותר בתולדות קליבלנד בעונת 2006/7 (66.3%) אך פוטר כשלא הגיע לגמר, ושוב נשמעו הקולות שג'יימס אחראי למהלך.

 

לא מעט אנשים מגדירים אותו כגדול יותר ממייקל ג'ורדן, אבל ההיסטוריה מוכיחה ותוכיח אחרת. עם כל הכבוד לו, ההתערבות השקטה שלו בנושאי המאמנים רק תפגע בו, ותגביר בצורה ניכרת את התדמית השלילית שכבר קרמה עור וגידים במקרים קודמים. המלצה לקורא מאוהיו - אם אתה הכוכב על המגרש, תישאר בגבולות שלך. רק ההיסטוריה תשפוט את ג'יימס, אבל המהלך הזה לא ייזקף לזכותו, וגם אם לא היה מעורב בו, היה יכול לפחות לנסות למנוע זאת.

 

בחזרה למעמד המאמן. אותו שרף, הבוס שאין עליו עוררין, שילם על כך במשרתו במכבי תל אביב כשלא שיתף את כוכב הקבוצה, אבי נמני, לכמה משחקים. העידן החדש הוליד כוכבי על שרוצים להיות בשליטה ולנגוס בפיסת הניהול וההחלטות שהיו עד כה נחלתו הבלעדית של המאמן. לאורך הקריירה ידע בלאט להתנהל מול כוכביו ושמר על קו אחיד, עד שהגיע ג'יימס . אולי זו הייתה חריגה מהדרך של בלאט או שמא הנער הפשוט מאוהיו שרק רצה לשחק כדורסל, הפך לאחד שתמיד מתקדם צעד וחצי יותר מגבול המותר.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©