הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הלכה הילדות
 
בשנות השמונים הילדים עוד שיחקו בשוטרים וגנבים. היום אין להם זמן פנוי כדי לראות איך הטכנולוגיה גנבה להם את ימי התום
מאת מירית נאמי | 30.11.2007
 

אוי, כמה שאני מתגעגעת לתמימות
תצלום: SXC
מדי פעם אני נוהגת לדפדף בזיכרונות ילדותי, לחשוב על הימים ההם שעוד היינו נפגשים אחר הצהרים למשחקי פורפרה או גולות, כשאמא שלך חיפשה אותך, וכל השכונה הייתה שומעת כי לא היה סלולארי. כשהיה רק ערוץ 1 ששידר תוכניות עם מהות ומוסר השכל, ונתן לילדים להמשיך להיות ילדים, וחוגים במתנ"ס היו מלאים עד אפס מקום, ומחשב היה רק בסרטי חזרה לעתיד, כשהשכנים היו נפגשים בלילות, מעבירים חוויות, וצוחקים בזמן שילדיהם היו משחקים שוטרים וגנבים.

היום את משחקי החברה ומפגשי אחר הצהריים עם החברים החליפו הצ'טים והמסנג'ר. הערוץ הראשון כבר לא לבד, הוא נמצא בתחרות מול ערוצים רבים שמתחרים ביניהם מי ירד הכי נמוך, ויצליח להביא את הפקצ'ה הכי בלונדינית לאולפן, זאת שתמיד מעוניינת לשתף אותנו בפניני הטיפשות שלה. אוי כמה שאני מתגעגעת לתקופת הילדות.

אני שואלת את עצמי איזה דור אנחנו מחנכים? לאן המדינה הזאת יורדת? ולמה הילדים שלנו צריכים להיות חשופים לתרבות זולה שכזאת. אומנם בעקבות הפיתוחים הטכנולוגיים התפתחנו והחכמנו, אך זה לא אומר שעכשיו יותר טוב. הרי אלוהים בעצמו הזהיר את אדם וחווה שלא לאכול מעץ הדעת.

עכשיו זה חוזר אלינו כמו בומרנג, הילדים שלנו סובלים מהשמנת יתר מפני שהם מרותקים כל היום למחשב או לטלוויזיה ולא מבצעים פעילות גופנית, הם חשופים לתכנים לא הולמים בגיל כל כך צעיר, מה שקוטף להם את הילדות, ולא מאפשר להם ליהנות ממנה.

הם יותר מתוחכמים והרבה יותר חצופים, ובשבילם לשחק מחבואים זו לא אטרקציה. הם מעדיפים לראות בטלוויזיה את רוני סופרסטאר רוקדת חצי עירומה ולחקות אותה, ולשתף את החבר'ה מהשכבה ברכילויות מטופשות שרק גורמות עוגמת נפש לילדים המסכנים שמתבוננים בשמם מוצג ללעג באינטרנט.

הם מתחילים לצאת לבלות מוקדם יותר, וכבר לא צריכים את עזרתה של המורה לחינוך מיני, ואפילו יכולים ללמד אותה דבר או שניים, מכיוון שהכול מוצג לראווה בטלוויזיה ובאינטרנט, וכל מה שנשאר זה ללחוץ על הכפתור.

הכי גרועות הן תוכניות הריאליטי שהפכו את התחרות לדבר החשוב ביותר. אין יותר שיתופיות. הכול שחור או לבן: או שאתה למטה או שאתה למעלה ובשביל להיות למעלה מוכנים המשתתפים בתוכניות אלו לעשות הכול, גם אם זה אומר ללכלך על אדם שהם מכירים בדיוק שבוע. המסר מכך הוא שכדי לנצח צריך לחשוף, להתחצף, לרמוס ולקלל. כל מה שחשוב זה להתבלט, לא משנה המחיר שנשלם.

מדינת ישראל נולדה על בסיס של שיתופיות, עזרה הדדית וחברות אמת. לאט לאט אנו מצליחים לרמוס את כל ערכיה. אם הם ייעלמו, מה יישאר ממנה?

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
3 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. נוגע ללב
מילאן 16.12.2007
 
 
2. מתגעגע לילדות
מזדהה 17.12.2007
 
 
3. לא הפסד גדול...
יאיר ישראל חרעוץ 20.12.2007
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©