הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפיד להשכרה
 
מה רוצים מיאיר לפיד? אם חברת החדשות מוכנה לקבל אותו עם החטוטרת של איש בידור ופרזנטור של בנק הפועלים וידיעות אחרונות, ולהפוך אותו לנכס שלה - הבעיה האתית הופכת להיות שלנו
מאת צחי לב | 30.11.2007
 

מה השלב הבא. יאיר לפיד
תצלום: יח''צ
וכעת לשאלון המורחב: "יאיר לפיד, היכן אתה רואה את עצמך בעוד חמש שנים? "תן לי לחשוב רגע, אני רוצה להיות עיתונאי חריף ואהוד, לא אולי מנחה תוכנית אירוח בפריים טיים, מממ... וגם... אולי... פרזנטור של הבנק הכי גדול במדינה... בעצם, אתה יודע מה? אני רוצה להיות גם מגיש חדשות", "מרשים מאוד ואם היית יכול לבחור, מה הכי היית רוצה לעשות?", "לבחור? אתה עושה צחוק?".

זו אמנם שיחה שמעולם לא התקיימה במציאות, אך היא יותר מציאותית מכפי שניתן לדמיין. עד היום הופנו חיצי ביקורת עיתונאיים כלפי יאיר לפיד על היותו רך מדי ומבין מדי, מול אנשי ציבור שיש לשאול אותם שאלות קשות. וגם על עיסוקיו המתנגשים מבחינה אתית, כמגיש תוכנית בידור וכפרזנטור של בנק הפועלים כאחת. מה שאפשר לו כוח עמידה עד היום, הוא היותו דמות פופולרית ואהודה בתרבות הישראלית.

אך עכשיו, כשהמו"מ בין לפיד לחברת החדשות של ערוץ 2 הסתיים, נשמעים ברקע קולות השחזת הסכינים של המבקרים. בטור שהתפרסם לאחרונה ב-ynet טען פרופ' דן כספי, ראש המחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון. כי הצבתו של לפיד כמגיש "אולפן שישי" מסמנת את קריסתה הכמעט סופית של האתיקה העיתונאית.

לא ברור מה חשב לעצמו לפיד כשהסכים למינוי. מה יכול לגרום לאיש תקשורת מצליח, שבעצם הרוויח מכל העולמות, לסכן הכול ולהמיר את החולצה השחורה המסורתית בחולצה מכופתרת. שהרי על פי The marker לפיד ירוויח 9,000 דולר על כל תוכנית של "אולפן שישי" לעומת 225 אלף דולר בשנה כפרזנטור של בנק הפועלים.

רשת, הזכיינית שבה שודרה תוכנית האירוח של לפיד, לא באמת נפרדה ממנו, שכן כוכב הבית שלה עוזב רק באופן מלאכותי. בתחילת ינואר, תעבור רשת לשדר בימי שישי, כך שהוא יוכל להעביר את הלפיד לבא אחריו, לפחות כמו שעשה אהרון ברנע. רשת תרוויח עכשיו יפה מהעוגן של יומן השבוע בהגשתו, מבלי להשקיע.

עיקר הבעיה אינה טמונה בכישוריו המקצועיים של לפיד או בנאמנות שייתכן ותהיה לו כלפי הבנק. להיפך, למרות הביקורת על המינוי הוא יעדיף להסתכן בלנשוך את היד שהאכילה אותו במשך תקופה ארוכה, מאשר להצטייר בציבור כבובה של שרי אריסון. האשמה המרכזית, וזו שקל הרבה יותר לבוא בתלונות כלפיה היא חברת החדשות, שבעצם הקריבה את האתיקה על מזבח הרייטינג.

הבעיה למעשה נמצאת מתחת לפני השטח. קהל הצרכנים והצופים לא צריכים הסכם משפטי בשביל לקשר בין לפיד לבין הבנק. מבחינת רבים, גם אם לפיד יסקר מדי שישי באובייקטיביות מופתית את בנק הפועלים, הוא עדיין משויך אוטומטית לבנק. קיים כאן קשר מנטלי שנוצר וחלחל במשך תקופה ארוכה. גם אלף עורכי דין וחוזים לא יצליחו לנתק אותו. הרבה יותר קל להתיר קשרים פורמליים מאשר קישורים הנעשים אצלנו במוח.

הבעיה בקשר מסוג זה דומה לזה הקיים בין הכוכב והצבע הסגול לבין חברת סלקום. כאשר הכוכב והצבע הסגול הופיעו מדי שבוע בפריים טיים בתוכנית "כוכב נולד", נטען כי מדובר על פרסום סמוי (או בעברית מכובסת - תוכן שיווקי).

הדרך האולטימטיבית מצדה של חברת החדשות להציל את כבודה האבוד היא באמצעות קביעת תקופת צינון. תקופה שבמהלכה לפיד לא יהיה קשור לאף גוף מסחרי. לאחר תקופה זו יתנתק במעט הקשר המנטלי הקיים אצלנו בין לפיד לבין הבנק. נראה עם זאת, שחברת החדשות מוכנה להקריב את היושר המקצועי שלה ולהסתכן בפרסום סמוי בדלת האחורית, מאשר לתת לזמן לעשות את שלו. כעת המקום היחיד שחשבנו שעוד נקי מכניסת המפרסמים מחולל גם הוא.

ועוד לא דיברנו על הטור הארוך מהרגיל ב-"7 ימים" שפורסם ב-16/11/2007 והוקדש לפרסום סדרת ספרים בהוצאת "ידיעות אחרונות", שם הוא עומד להוציא בקרוב ספר חדש, שיצא כמובן בהוצאת "ידיעות אחרונות" המשלמת את משכורתו כבעל טור בעיתון.

מה יהיה השלב הבא? יונית תלבש חליפות של נהגי פורמולה?

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
10 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. כל הכבוד
אהרונוביץ' 14.12.2007
 
 
2. צודק לחלוטין
שי 15.12.2007
 
 
3. שובו של המאסטר
Eyal 15.12.2007
 
 
4. מסכימה לגמרי
שנשונה 16.12.2007
 
 
5. מילים כדורבנות
שומרון 16.12.2007
 
 
6. האמת גם נחמס ממנו
אדון תחת לחץ 16.12.2007
 
לא מסכים לגבי קושניר
Eyal 17.12.2007
 
הלו, ומה עם ליאור אשכנזי? כבר יש לי בחילה
יול 06.01.2008
 
 
7. אני גם חייב להגיד לכם ש...
אדון תחת לחץ 16.12.2007
 
 
8. תמיד ידענו שיצא ממך משהו..
דודי 17.12.2007
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©