הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שטויות בצהוב
 
"ידיעות אחרונות" מביא סנסציה בגרוש. במקום להצביע על האשמים באמת במצב החינוך בישראל, הוא טוען בכותרת דרמטית שהסיבות לאלימות הקשה נגד קשישים הן משחק מחשב מטופש בשם "מכות בבית אבות"
מאת צחי לב | 18.12.2007
 

בתקופה האחרונה, הפכה האלימות נגד קשישים בישראל ל-"מכת מדינה", לשמחתנו הרבה, "ידיעות אחרונות" מצא את אחד הגורמים העיקריים לתופעה. בתחילת השבוע, ב-16 בדצמבר פורסמה ידיעה בעמוד הראשון של העיתון תחת הכותרת "משחק הזוועה" תוך שימוש בלוגו צהוב וגדול שהיה כתוב בו "אינטרנט ללא גבולות".

כותרת הידיעה בעמוד 27 הייתה –"ילדים, רוצים להרביץ לקשישים?". הידיעה עסקה בהצגתו של משחק אינטרנט אכזרי בשם "מכות בבית אבות", משחק פופולרי בו מוטלת על השחקנים משימה להכות זקנים עד זוב דם. בידיעה, מואשם קשות אתר "נענע 10" על כך שנתן קישור למשחק שמשמש עבור זאטוטים "כלי להוצאת מרץ". כיצד קרה שמשחק טיפשי וחסר כל משמעות הפך לאשם המרכזי ברמת החינוך הירודה במדינה הזו?

הגיע הזמן שנפנים - באינטרנט יש תכנים קשים, אלימים, גסים והרשימה עוד ארוכה. זה חדש למישהו? במהלך השנים הופצו ברשת המון משחקים אלימים - מכולם התעלמו. אך כעת, כשבאופן מקרי, סוג מסוים של משחק מופץ במקביל לתופעה הולכת ועולה - נזכרים להגיד: "אוי, האינטרנט מסוכן, הוא אשם"?

מחפשים אשמים במקום הלא נכון
תמונה מתוך המשחק

עוד נכתב כי שר התרבות והספורט, ראלב מג'אדלה, מתכוון לפנות לשר לביטחון פנים, אבי דיכטר, על מנת ש"מפעילי האתר ייחקרו, והזיכיון של אתר "נענע 10" יבוטל" (זה המקור. בפועל אף אתר אינטרנט לא פועל לפי זיכיון. אבל לאחרונה נכנס ערוץ 10 כשותף באתר, ורכש מחצית ממניותיו). "נענע 10" הוא אתר אינטרנט הכולל ערוצי תוכן רבים, ובין היתר, קישורים לאלפי משחקי אינטרנט המופצים חינם.

מג'אדלה אף ישמח לשמוע שלפני כשש שנים, היה אתר הומור שחור וחתרני בשם "קוסאמק.קום" שכלל משחקים כגון "דרוס ת'דוס", וסרטונים חביבים כמו "לדודו יש איידס". ביחס לאלה, ולמשחקים מזוויעים אחרים שהופצו לפני שנים בהם נאצים טובחים יהודים, משחק הקשישים שקיבל קישור נראה כמו יום כיף של וועד עובדים בסופרלנד.

"נענע 10" לעומת "קוסאמק.קום" בסך הכל פרסם לינק למשחק ולא תכנת אותו. הוא גם לא עשה תחרות "מי יהרוג הכי הרבה זקנים", ובטח שלא אמר לילדים "תנסו את זה בבית". יש לציין כי אתר "נענע 10" מכוון בתכניו לבני נוער, ומעת לעת ניתן למצוא בו תכנים שייתכן וייראו על ידי גורמים מסוימים כבעיתיים לגילאים צעירים (כמו הקומיקס החתרני "אודי" שפורסם באתר עד אוקטובר 2007). מובן גם שבאמת ניתן לראות במשחקים מסוימים מסיתים. אך יש להבחין בין משחקים ותכנים מרושעים של ממש (כמו דרוס ת'דוס של קוסאמק.קום) אשר עלולים להשחית, לבין משחקים מגוחכים שעושים שימוש בהומור נמוך.

לצורך כתיבה הטור שיחקתי ב"מכות בבית אבות" אך גם אם גורמים מסוימים מצאו אותו לא ראוי, יש מרחק רב מלא ראוי ועד לאיים על "נענע 10" בביטול זיכיון לא רלוונטי. "נענע 10" הסכימו להוריד את המשחק ולהתנצל . זה לא מספיק?

אם שר התרבות והספורט רוצה באמת לצאת לציד מכשפות בשם "כבד את אביך ואת אימך", לעשות צדק ולחפש את האשמים האמיתיים במצבם הירוד של הקשישים בישראל, הוא לא צריך ללכת רחוק מדי. סמוך למקום מושבו סביב שולחן הממשלה יושבים חבריו המלומדים. הוא מוזמן לפנות לשרת החינוך, יולי תמיר ולשר האוצר, רוני בר-און, שבזכותם היה לזאטוטי המדינה יופי של חופש גדול שני, בו היה להם מספיק זמן להשתעמם, להתנסות בסמים, אלכוהול ואולי גם להרביץ לקשיש או שניים.

מנציגות הממשלה לא ציפיתי ליותר מדי, אך מ-"ידיעות אחרונות" ציפיתי לקצת יותר חיבור למציאות. ולמינימום של היכרות עם עולם האינטרנט, אך כאשר הוא מבזבז על כך 30% מעמוד השער במהדורה של יום ראשון, אני מבין שנתתי לו יותר מדי קרדיט. לא רק ההבלטה של הידיעה היא זו שמקוממת אלא עצם השימוש המניפולטיבי שנעשה בעדויותיהם של ילדים ששיחקו במשחק; אם הייתי נחשף לעדויות קורעות לב כמו של ג', תלמיד כיתה ו' מצפון תל אביב ("מבחינתי אין הבדל אם אני מרביץ לנשים, לזקנים, לגברים או לילדים") מבלי להכיר אותם משחקים, סביר להניח שגם אני הייתי מזדעזע.

אך היכרות עם משחקים אלו תלמד אותנו כי מדובר במשחקים מטופשים שנועדו למטרה אחת - הפגת שעמום ולאו דווקא הסתה. השר מג'אדלה באמצעות הפלטפורמה של "ידיעות אחרונות" נובח על העץ הלא נכון; אמנם האלימות היא חלק בלתי נפרד ממשחקי המחשב ומתרבות האינטרנט, אך אם בני הנוער אינם יודעים להבחין בין העולם הווירטואלי לבין המציאות, והולכים ומכים קשישים רק בגלל משחק מחשב. קודם כל צריך לבוא בטענות להוריהם ולמערכת החינוך שלנו.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
10 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. מכיר את המשחק אבל...
אדון תחת לחץ 19.12.2007
 
 
2. כל הכבוד צחי
אסף מירושלים 19.12.2007
 
 
3. ענייני וקולע
שי 20.12.2007
 
 
4. יישר כח צחי לב
זבולון 20.12.2007
 
 
5. צחי אתה המלך
שמוליק. גבעתיים 20.12.2007
 
לפי מה הוא הכתב הכי טוב?
אפי 06.01.2008
 
 
6. מסכים עם כל מילה
שומרון אהרונוביץ 22.12.2007
 
 
7. יולי תמיר- לידיעתך!!!
נוי 23.12.2007
 
 
8. צחי לב לשלטון
לירן מהקורס 23.12.2007
 
משחק משעמם
*9 11.06.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©