הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לתפוס את הרגע
 
האם התפקיד של חדשות 10, מלבד החשיפה של הפדופילים הוא גם לכרוך את חבל התלייה סביב צווארם? ובמה יזכה המנצח שיקבל הכי הרבה sms בתוכנית הגמר של "מטריד נולד"? ציניות למתקדמים
מאת גיל מטוס | 18.12.2007
 
קשה לכתוב ולהביע דעה על נושא כל כך רגיש כמו פדופיליה במיוחד כשמדובר בעמדת מיעוט שלא מוכנה לקחת חלק בחגיגת הניצחון של חדשות 10 אחרי שנה וחצי של תחקיר. מה שפותח לדיון את השאלה היכן הושקעה יותר מחשבה, בשלב איסוף החומר והנתונים או בכתיבת הפיילוט לשעשועון החדש "מטריד נולד".

אך לפני שנצא לדרך, ומפאת המדיום האימפולסיבי בו יתפרסם הטור, אבקש להבהיר דברים מסוימים כדי להרגיע את הטוקבקיסטים שאחרי פחות מפיסקה כבר יחרצו את גורלו. חומרת המעשים שחשפו חדשות 10 לגבי כל אחד מהחולים שהגיעו לביתה של הנערה היא תהומית, אבל, בתנאי שיועמדו לדין. רק אז יגיע להם לרצות עונש כבד ככל הניתן. המחשבות שמובעות בטור זה תוהות אם הדרך בה פעל הערוץ הינה ראויה.

מטריד נולד. פדופיל בתפקיד הראשי
תצלום: SXC

אי אפשר היה להתעלם מהעמוד האמצעי של עיתון ידיעות אחרונות מיום ראשון ה-16 בדצמבר. מי שנתקל בו מבלי לראות את העמוד הראשי יכול היה לחשוב שהתבלבל עם מגזין הפורנו שהיה לידו בחנות. הנוסחה פשוטה: כל מטריד זכה לתמונה מכובדת בתוספת שורת הפאנץ' - הציטוט הנבחר וכנראה הגס ביותר מהצ'ט.

כמות הגועל שנשפכה שם אומנם מייצגת את המציאות, אך מורידה מכבודו של העיתון. לזכות העורכים ייאמר שבין ים הגסויות שעלה על גדותיו, הם מצאו לנכון לצנזר דווקא מילים המייצגות את איבר המין הגברי. כנראה שהם שאבו את הידע מסרטים ארוטיים, שבהם נוהגים להסתיר אותו. זוהי דוגמה קלאסית לשאלה מי קובע היכן יעבור הקו שמגדיר את תפקידה של התקשורת שמתחיל בצנזור של מילה אחת על פני אחרות לא פחות גרועות.

לחדשות 10 חשוב היה לציין כי תפקיד התחקירנים היה פסיבי לחלוטין, הם לא יזמו שיחות, לא יצרו קשר אלא נענו לגברים שפנו אליהם. אך האם אפשר להתייחס אל משתנה הפסיביות שהציג שם כלא מתערב? כדי להשיב על שאלה כזו יש לנסות ולחשוב כיצד הייתה מגיבה באמת ילדה בת 13 שהייתה יושבת בצ'ט. האם גם, אם היא לא הייתה יוזמת כלום ורק יושבת מול המחשב, זה היה מגיע לאותה הסיטואציה או שמא היא הייתה מנתקת את השיחה עם הופעתו של המשפט הגס הראשון על המסך. מכיוון שכל אחת הייתה מגיבה אחרת, לא ניתן להשיב חד משמעית לשאלה זו, מה גם שאין הדבר מוריד מחומרת כוונות המטרידים, ולכן, מפאת חוסר ראיות שהוצגו לציבור, ניתן את הקרדיט לחדשות 10 שהתחקיר נעשה כהלכה.

אך מדוע בחרו העיתונים וחדשות 10 לחשוף מיד את תמונותיהם של המטרידים? עם כל הכעס, הזעם וההרתעה, האם זהו תפקידה של התקשורת? האם התפקיד של חדשות 10, מלבד החשיפה, הוא גם לכרוך את חבל התלייה סביב צווארם של הנאשמים? מה עם משפחותיהם?, שהרי נראה היה שרובם באו מבית טוב. יש לזכור שחשיפה כזו לא רק הורסת את חייו של הנאשם אלא פוגעת קשות במשפחתו, שמעבר להתמודדות הקשה שצפויה לה, צריכה לשלם גם את מחיר התהילה של התקשורת.

אך החגיגה לא נגמרה. חדשות 10 הבינו שיש להם סיפור טוב בידיים, עם הרבה חומרים, אז למה לבזבז את הכול על כתבה אחת ארוכה בסוף השבוע, כשאפשר לפרוס הכול על פני שעשועון חדש - "מטריד נולד". בכל יום חושפים שם סיפור של נאשם אחר, מציגים קטעים מהתחקיר ואת מיטב הקטעים מהצ'ט שלפעמים אף לוו במצלמת אינטרנט. וכמובן שהכול על פי חוקי הדרמה והריאלטי.

עוד שנה בפנים

ראשית, תפתח הנערה שהוריה בחו"ל את הדלת ותכניס את הגבר שעוד לא יודע באמת למה הוא נכנס, ואנו הצופים נזכה להיכרות קטנה בין השניים. לאחר מכן תגיע ההפתעה הראשונה – דב גילהר יתעלל בו קלות בלי לומר לו שהוא מצולם, ויטיח בו שאלות רלוונטיות לכאורה, שפתאום נראות כל כך מיותרות כמו: מדוע עשית את זה? מה עבר לך בראש? איך אתה לא מתבייש? באופן מאוד לא מפתיע, לחשוד אין ממש משהו חכם לומר ולכן הוא שולף מהכיס את הדברים הכי טובים שיש לו. גלהר ממשיך ושואל אותן כשזה בדיוק השלב הטרחני של השעשועון. מדוע אנו הצופים צריכים להיות שותפים לדיאלוג המיותר הזה.

מוזר היה לראות שלא הייתה הפסקה לפרסומות רגע לפני שהנאשם הבין שמצלמים אותו. כנראה שהקהל בארץ עוד לא מוכן לרמה כזו של ציניות, אך אל דאגה, תוך כמה שנים גם היא תגיע. גלהר מבשר לחשוד שהוא מצולם לתחקיר וברגע הדרמתי הזה המצלמות יוצאות ממחבואן והצלמים מנסים להביא כמה שיותר תצלומי תקריב בצבע כדי לתפוס את הרגע, את השנייה, את המבט, את ההפתעה. הנאשם מכסה את עיניו ובורח החוצה, אך החגיגה לא נגמרה. עכשיו מגיע תורם של השוטרים לעדכן אותו בעבירות שביצע ולסגור לצופים המתוחים את העלילה.

וכך, במשך כל השבוע, מציגים בפנינו בחדשות 10 את השלל שהעלו בחכתם. השמועות אומרות שהם כבר מנסים לגנוב את צביקה הדר לפרק הגמר שישודר ביום שישי. בכל מקרה, אתם הצופים מוזמנים להשתתף בתוכנית. אם יש מתמודד שממש שנאתם, שהרגשתם שתשובותיו היו גרועות, ושהוא ממש לא נראה טוב על המסך, שלחו sms בעלות של ארבעה שקלים למספר 10. לנאשם שיזכה בכמות ההודעות הגדולה - מובטחת עוד שנה בפנים.

כל מי שחושב שהטור הזה יותר מדי ציני מוזמן לצפות בחדשות 10, שם הם עושים זאת בצורה מוצלחת יותר.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. דברים קשים
דנה 20.12.2007
 
 
2. זעזוע
סמדר 21.12.2007
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©