הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קר ומנוכר
 
הלהט, הטירוף והחגיגות האדירות שאפיינו את היכל הכדורסל ביד אליהו בעבר, התחלפו בשנים האחרונות בקהל אדיש, מפונק ומרוחק מהקבוצה. יש מי שאחראים להתפתחות השלילית הזו, אבל לא בטוח שיש פתרון אמיתי לבעיה
מאת עדי ברקוביץ' | 18.12.2007
 
היכל הכדורסל בשכונת יד אליהו עבר גלגולים רבים במשך השנים. המקום הכי חשוב בכדורסל הישראלי , שנחנך בשבת 1963, ידע משחקים תחת כיפת השמיים (עם שעון 30 שניות שעשוי מרמזור), ראה את נס בדאלונה המפורסם (תזכורת: מכבי הובסה ב-32 נקודות הפרש בבדאלונה, ניצחה בגומלין בארץ באותו הפרש במשחק נדיר, וכפתה משחק שלישי אותו ניצחה גם כן והעפילה שלב), ראה ספינות קרב יווניות מגיעות עמוסות באוהדים לפיינל פור, ואפילו שינה לא מזמן את שמו ל"היכל נוקיה".

אבל לא בטוח בכלל, שההיכל הולך לישון בלילה שלאחר משחק יורוליג בלי להזיל דמעה. הסיבה לכך היא תהליך שהלך והתגבש בשנים האחרונות, והפך את הקהל למפונק ואדיש כלפי הקבוצה. הלהט והטירוף שהיו בעבר נעלמו, והקשר של מכבי עם הקהל התרופף. הצרה היא שלפחות חלק ממנו הוא בלתי נמנע, ונבע מהצלחות הקבוצה. לכן גם אין אפשרות להילחם בחלק זה של התופעה. בחלקה האחר אפשר בהחלט.

כבר לא כיף. המשחקים הפכו לחווית צפייה תרבותית
 

אוהדי מכבי תל אביב זכו לראות בשנים האחרונות את הקבוצה הטובה ביותר של המועדון מאז ומתמיד. זאת הייתה הקבוצה של פיני גרשון, דיוויד בלאט, אנתוני פארקר, שאראס וכמובן שמעון מזרחי המיתולוגי. קבוצה שהגיעה לשיאה כאשר זכתה בגביע האלופות האירופי במפגן בלתי נתפס כאן בארץ (הניצחון על בולוניה ב-44 הפרש). הקהל הגיב בהתאם במהלך שנות הקבוצה המפוארת ההיא, בחגיגות אדירות בתוך ההיכל ומחוצה לו.

בכלל, ההיכל היה ידוע תמיד כמקום שתצוגות הקהל הן חוויות מסמרות שיער. אפילו בשנים שווינקו ילובאץ עמד על הפרקט והקבוצה לא מצמצה לכיוון הפיינל פור הרחוק. אך למרבה הצער, עם ההצלחות הקהל הפך אדיש, חסר סבלנות ובעיקר אליטיסטי. למכבי יש אוהדים מכל קצוות הארץ, לא במקרה היא נקראת הקבוצה של המדינה. האוהדים שמגיעים רוצים לראות הצלחות באופן טבעי, כי הרי אין קבוצות ישראליות שמביאות הישגים כמו מכבי תל אביב. אלא שחלקם אפילו לא מכיר את החוקים על בורים.

כך או כך, הם מוכנים לשלם הרבה כסף כדי לראות הצלחות האוהדים הללו, לא יפתחו עיתון ביום שני בבוקר כדי לבדוק כמה נקודות קלעו הלפרין או ביינום במשחק הליגה נגד עירוני ר"ג. אבל תמיד תשמע אותם אומרים שכדורסל הם רואים בימי חמישי מגיל אפס. אגב, חלק מהאוהדים האלה אפילו לא קונה כרטיסים, הוא מקבל אותם כהטבות מקולגות לעסקים. בשורה התחתונה, הקהל הצהוב, ברובו, לא מגיע להיכל כדי לדחוף את הקבוצה אלא כדי שהקבוצה תדחוף ותרגש אותו.

ילדים רעשנים ומסורים

המשחקים הפכו לחוויית צפייה שמזכירה ישיבה בקולנוע או בתיאטרון. ואי לכך, כשהחבורה האדומה מירושלים מגיעה מדי פעם להיכל, צפות תחושות של דאגה וקנאה מצד הקהל הצהוב, החסר אונים, אל מול שירתו האדירה של הגוש האדום הבולט. לראשי מכבי תל אביב אין מה לעשות נוכח ההתפתחות הזו, ואין להם דרך לפתור אותה.

זה המחיר שצריך לשלם עבור ההצלחות כנראה. אבל חשוב שגם הם עצמם לא ייצאו נקיים מהתנתקות הקהל. גם להנהלה עצמה יש חלק גדול בדעיכת האווירה. עליית מחירי הכרטיסים והמנויים, איסור על הכנסת דגלים לאולם, בתי קפה בהיכל. אלה גורמים שהרחיקו את האוהדים הצעירים, המסורים, חסרי הממון והביאו אוהדים בחליפות, כשבין הרבעים נשמעים דיבורים על המצב בבורסה או על הקפה ב
"ארומה" הסמוך.

אמנם עודד קטש נקרא לדגל כדי שלאוהדים יהיה שוב מאמן שהם יוכלו להזדהות עימו. אבל זה לא מספיק. חייבים להחזיר את הילדים הרעשנים והמסורים, עם הדגלים הצהובים הענקיים שעולים ויורדים. תוך כדי, להוריד גם את החללית הענקית במרכז, שאף אחד לא מביט בה בכלל. בנוסף, ישכילו חברי הדירקטוריון, אם יוזילו את מחירי המנויים, הרי ממילא הם הגדילו את כמות התכולה בהיכל, וכך את הרווחים. ובשלוש מילים, להחזיר עטרה ליושנה.

פעם, כשרון קופמן היה נכנס לאולם, למקומו בין העיתונאים, הקהל היה שורק בוז ומקלל אותו. היום, כשקופמן מדבר על היכל של "פרוות" ו"רולקסים", בטוח שישנם אוהדי מכבי ותיקים שיכולים להזדהות עם מילותיו.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
4 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. גם קופמן טמן את ידו בצלחת!!!
יוסי 20.12.2007
 
 
2. קופמן החלטוריסט, מזמן כבר לא נושך
יוסי 23.12.2007
 
 
3. חברה, זו המציאות
משה 19.01.2008
 
 
4. מכבי זו כבר לא מכבי !!!
8 פליז 23.12.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©