הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קולג' ספורט, גם בישראל
 
הוא חלק בלתי נפרד מהתרבות האמריקאית, וזוכה שם להצלחה מסחררת. אצטדיונים מלאים, מסיבות, חנויות שמוכרות את אביזרי האוניברסיטה. האם זה יכול להצליח גם בישראל? בטח. הנה כמה רעיונות
מאת יואב רימון | 22.12.2007
 
כבר שנים רבות שאופנתי להאשים את התרבות הישראלית בחטא האמריקניזציה, וברצון שלנו לחקות כל תחום אפשרי שקיים בארה"ב, ממוזיקה ועד קולנוע, מאופנה ועד שפה. אבל בואו נודה על האמת, הם הרבה יותר טובים מאיתנו ברוב התחומים הללו. 

יש דבר אחד, בולט במיוחד, שאותו הם עושים ממש טוב, ולצערי אף אחד בארץ עדיין לא טרח לנסות ולהביאו לכאן. אני מדבר על ספורט של מוסדות ההשכלה הגבוהה, להלן: ה- " College Sports".

בקיץ האחרון ביקרתי כמה מחברי שהתמזל מזלם ללמוד בארצות הברית. אחד מהם לומד מנהל עסקים באוניברסיטת מישיגן שבאן־ארבור. אוניברסיטה זו נחשבת לאחת מהטובות בספורט בכל ארצות הברית, ויש לה את אצטדיון הפוטבול הגדול באותה מדינה (כולל האצטדיונים של ליגת ה-NFL). ביום שבת בבוקר, קבוצת הפוטבול שלהם שיחקה משחק חשוב נגד אוניברסיטה יריבה, ופשוט לא היה כלב ברחובות העיר.

אוהדי אוניברסיטת ''דיוק''. משחקים עבור האוהדים
 

הקבוצה ניצחה, ובאותו לילה מספר המסיבות היה פשוט אינסופי. אנשים צהלו ברחובות ודילגו מבית לבית, ממסיבה למסיבה. לא יכולתי שלא לקנא בתרבות הזו שלהם, בה כל סטודנט גאה להיות אוהד של הקבוצה שלו, ולהסתובב ברחוב עם חולצות, מעילים וארנקים הנושאים את לוגו הקבוצה. כמובן שבעין אנתרופולוגית ביקורתית הדבר נראה לי ולחברי הישראלים מגוחך ומוגזם (אגב, ישנה רשת חנויות בארצות הברית המוכרת אך ורק בגדים ומוצרי ספורט של נבחרות האוניברסיטה המקומית!), אך במבט לאחור, אני לא יכול שלא לייחל למשהו שיהיה קצת דומה לזה כאן, בארץ.

ליגת ה-NCAA מושכת מיליוני צופים, אוהדים וכמובן דולרים מדי שנה, בעיקר בענפי הפוטבול והכדורסל. כל בוגר אוניברסיטה ממשיך לאהוד את קבוצתו גם לאחר סיום לימודיו, דבר המאחד בין בוגרי אוניברסיטה זקנים לבין נכדיהם העתידים ללמוד באותו מקום. הדבר היפה בנושא הזה, הוא שכסף לא מעורב כאן, ולא מלכלך את הידיים הפועלות. חברי הנבחרות אינם מקבלים תמורה כספית, ומשחקים אך ורק בשביל הנשמה.

כמובן, בואו לא נהיה תמימים – ישנם מקרים של כסף מתחת לשולחן, והשחקנים יודעים שבשביל עתיד בליגות הבוגרים עליהם לעיתים להתבלט מעל חבריהם לקבוצה – אך באופן עקרוני, הם משחקים בשביל האוהדים. והאוהדים האלה הם חבריהם ללימודים, המוכר במכולת ליד האוניברסיטה, והשכן שגר מול בית ההורים ולמד בה לפני 30 שנה.

מאמנים מווינגייט

ועכשיו, למציאות העגומה של מדינתנו. לחלק מן המוסדות האקדמיים בישראל קיימות נבחרות כאלה או אחרות, והן משחקות זו נגד זו מדי פעם. אבל בינינו, מישהו שומע על זה? יש סיקור? יש ליגה מוגדרת? להלן הצעתי: על כל מוסד אקדמי להקים תחילה נבחרות לשלושת הענפים הקבוצתיים – כדורגל, כדורסל וכדורעף. כל נבחרת תבצע אימון חד־שבועי (לפחות), ומגרשי האימון יתואמו מראש עם העירייה וימומנו באמצעות משרד החינוך. לאורכו של סמסטר א' יתבצע טורניר אזורי (מרכז, צפון, דרום) ובסמסטר ב' תתמודדנה העולות מכל אזור למשחקי הגמר.

אני לא מצפה למעודדות שינופפו בפונפונים וירקדו במחצית (בשלב מאוחר יותר), אבל אני כן מאמין שמיסוד ליגת ספורט אקדמי תביא קהל, עניין ותתרום רבות לאורח החיים הסטודנטיאלי, שכמעט ואינו קיים ברוב המוסדות. המשחקים יתקיימו תמיד בשעות הערב, כך שסטודנטים רבים יוכלו להגיע כצופים. את המאמנים לנבחרות יהיה ניתן להביא מקורסי מאמנים של וינגייט או כל מוסד דומה, דבר שיביא לכך שלא יהיה כסף מעורב בתחום האימון, אך יתרום לניסיון ולמוניטין של המאמנים העתידיים. בחירת השחקנים תיעשה על ידי אותם מאמנים, ולמבחנים יוכלו לגשת כלל הסטודנטים בקיץ שלפני תחילת האימונים.

בנוסף, בכל אתר אינטרנט של האוניברסיטה/מכללה תהיה גישה לעמוד הספורט של אותו מוסד, כך שאפשר יהיה לעקוב אחר נתונים של משחקים, תוצאות, לוחות זמנים, דירוגים, דף אישי לכל שחקן, בקיצור – כמו באמריקה. לאחר בחינה מחודשת של עונה או שתיים, ובהנחה שהיוזמה הצליחה, יש לשקול הכנסתם של ענפי ספורט כמו: טניס (אשר ישוחק במסגרת של נבחרות כמו גביע דייוויס), פינג־פונג וכל ענף אשר אינו דורש משאבים רבים (הוקי קרח למשל, לא כל כך מציאותי).

אז בתקווה שנתראה ביציעים בשנה הבאה, ונעודד את נבחרות המכללה למינהל למיניהן. עד אז, כנראה שנעקוב אחרי ה NCAA.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
3 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. מעולה!
צחי 27.12.2007
 
 
2. פספסת נקודות מאוד חשובות
צבי 29.12.2007
 
 
3. לא מדויק
ניב 31.12.2007
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©