הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
השנה הגדולה בחייו
 
אם נדאל, דיוקוביץ' ונלבנדיאן לא יעמדו בדרכו של רוג'ר פדרר, ינצל הפנומן השוויצי את השנה האולימפית ויהפוך לטניסאי הגדול בהיסטוריה. הנין תמשיך לשלוט בצד הנשי, וסלע ופאר יתקדמו, ללא ספק. כך נראתה 2007, וכך נבנות הציפיות מ-2008
מאת יואב רימון | 01.01.2008
 
עונת 2007 בטניס נגמרה, ואוטוטו יוצאת לה לדרך עונת 2008, כשהעיניים מופנות בעיקר לשיאים החדשים שרוג'ר פדרר עתיד לכבוש, לשליטה של ז'וסטין הנין אצל הנשים, ומהזווית הישראלית – כניסתו של דודי סלע כטניסאי לגיטימי לטורנירים גדולים, ותקווה לכניסתה של שחר פאר לעשר הגדולות. להלן סקירה קצרה של מה שהיה ומה שיהיה.

כמו שעון, השוויצי

רוג'ר פדרר. הטניסאי השוויצי אמור לבסס סופית את מעמדו כשחקן הטוב בעולם שאי פעם החזיק מחבט. לגאון הטניס הייתה שנה פושרת כביכול ב-2007, בה היה לו מאזן הפסדים-ניצחונות הגרוע ביותר מאז 2004, אך משום הצליח להרוויח סכום שיא: מעל עשרה מיליון דולר. לא רע. לדאבונו, פדרר כשל שוב בניסיונו לזכות ברולאן-גארוס מול סגנו, החימריסט הספרדי רפאל נדאל. ככל שעובר הזמן, נגמרות ההזדמנויות, ופדרר רוצה להיות הטניסאי הראשון מאז אנדרה אגאסי האמריקאי שהצליח לזכות בכל אחד מארבעת תארי הגראנד-סלאם (לא באותה שנה, יש לציין). כבר שנתיים ברציפות שפדרר זוכה באליפות אוסטרליה, ווימבלדון וארה"ב, ואולי ייטיב לעשות אם ישקיע קצת פחות בטורנירים שנמצאים בין לבין, ינוח קצת, יתאמן ברוגע על חימר, ויגיע רעב וכשיר לרולאן-גארוס.

פדרר. מסתער על הרולאן גרוס ועל בייג'ין
 

תואר נוסף שהוא אמור להשוות ואף לשבור הוא שיא תארים בטורנירים מסדרת המאסטרס. לפדרר ישנם 14. בשנה יש עשרה (כולל זה שסוגר את השנה עם שמונה הגדולים), וההיסטוריה מלמדת שגם את השיא של 17 זכיות הוא כנראה ישבור השנה. השיא, אם שאלתם, שייך גם הוא לאנדרה אגאסי. אך שנת 2008 הינה מיוחדת, היות והיא שנת האולימפיאדה.

הקלישאה מספרת שבטניס "לאולימפיאדה חוקים משלה", והיו לא מעט זוכים במהלך ההיסטוריה שעל הנייר לא היו אמורים אפילו לזכות בארד. את הזהב באתונה 2004, למשל, קטף ניקולאס מאסו הצ'יליאני שהפסיד השנה לדודי סלע, כזכור, בגביע דיוויס. לפדרר כנראה לא תהיה הזדמנות להגיע לאולימפיאדה הבאה בשנת 2012 במצב בו הוא נמצא כיום – שליטה כמעט בלעדית בטניס – ולכן הוא פשוט חייב להביא את הזהב. אם רק יזכה ברולאן-גארוס ויקטוף את מדליית הזהב בבייג'ין, תהיה זו שנתו החשובה ביותר, כי את כל השאר הוא כבר הוכיח. טניסאי גדול אחר, אגב, שזכה במהלך הקריירה בכל תארי הגראנד-סלאם ובמדליית הזהב באטלנטה 96', הוא - ניחשתם נכון – אנדרה אגאסי.

רפאל נדאל

שוב זכייה ברולאן-גארוס ובכמה טורנירים גדולים, שוב חצי עונה ראשונה מעולה, וחצי עונה שנייה בינונית ותשושה. הספרדי ממיורקה חייב יהיה השנה ללמוד לסדר את הלו"ז שלו כמו שצריך, לנוח יותר, להשקיע קצת פחות זמן בטורנירי החימר ולשמור את עצמו לחצי השני של העונה. עדיין חלה עליו חובת ההוכחה באליפויות אוסטרליה וארה"ב, שם מעולם לא עבר את רבע הגמר. שחקן במעמדו חייב להגיע השנה לפחות לגמר באחד מהשניים.

העולם שייך לצעירים

רישאר גאסקה הצרפתי ונובאק דיוקוביץ' הסרבי יעשו השנה הרבה צרות לפדרר ונדאל. דיוקוביץ' ניצח את שניהם בדרך לזכייה בטורניר המאסטרס במונטריאול, וקיבל חשיפה לעולם כולו במקום הטוב ביותר שאפשר לבקש – גמר ארה"ב הפתוחה. גאסקה נזכר לממש את ההבטחה מגיל צעיר ונכנס לשמונה הגדולים בסוף השנה, וצפוי לטפס במהלך 2008 עוד יותר במעלה הדירוג. צפו להבלחות של הטינאייג'רים, בדמותם של חואן מרטין דל פוטרו הארגנטיני, דונלד יאנג וסאם קוורי האמריקאים ומארין סיליץ' הקרואטי. כולם מתחת לגיל 20, כולם בתוך המאייה הראשונה, לכולם הייתה 2007 שנת פריצה לתודעה, וכולם מוכשרים בטירוף. חכו תראו.

דוד שלח אותי

דוד פרר הספרדי ודוד נלבנדיאן הארגנטיני. בגיל 25 פרר עשה סוף סוף את הפריצה הגדולה בקריירה. לאחר זכיות והישגים מעולים בטורנירים גדולים, וסיום בדירוג שיא של המקום החמישי בעולם, פרר צפוי להשאיר את חותמו ובתקווה להישאר בתוך הטופ 10 גם ב-2008. דוד נלבנדיאן, אחרי שסבל מפציעות ויכולת גרועה לאורך כמעט כל 2007, נזכר לנצח את פדרר ונדאל פעמיים ברצף כל אחד, ואת דיוקוביץ' פעם אחת, כל זה תוך שבועיים, ומדשדוש בעשירייה השלישית סיים במקום התשיעי. אם ימשיך ביכולת הזו גם ב-2008, אז כל מי שהוזכר עד כה, אמור להיזהר.

It's a woman's world

2007 הייתה שוב שנתה של ז'וסטין הנין הבלגית. נכון, אז הוויליאמסיות הבליחו פה ושם והכניסו קצת עניין, אנה איבנוביץ' וילנה יאנקוביץ' הסרביות הביאו קצת כבוד לטניס הסרבי (והביאו עוד הרבה צופים גברים), והרוסיות כרגיל דאגו להוות אחוז נכבד מהמשתתפות בשלבים המכריעים של הטורנירים הגדולים, וזכו גם בגביע הפדרציה. אבל אם שוב דבר לא יקרה להנין, אז גם ב-2008 יהיה קשה לעצור אותה. היא פשוט טובה מדי.

פאר. תנסה להגיע לטופ 10 ותוביל את נבחרת הפדרציה
 

בזירת הגברים, דודי סלע עבר מהפך מנטאלי חשוב בשנת 2007, וצבר מספיק ביטחון שהביא אותו לסיים את השנה במקום ה-64 בעולם. לאחר הצגת ענק בגביע דיוויס מול צ'ילה, שהעלה את ישראל לבית העליון, דודי התותח קנה את הקהל הישראלי, ובתקווה יצליח ב-2008 לעבור גם כמה שלבים בטורנירים גדולים, להשיג ניצחונות מכובדים, ובשאיפה להיכנס אפילו לטופ 50. הניצחונות בצ'לאנג'רים הקטנים כבודם במקומם, אבל עכשיו סלע צריך לשחק במגרש של הגדולים, וזה לא יהיה קל. עם התמיכה הנכונה, פיזית ופסיכולוגית, הוא צריך השנה שיכירו אותו במסדרונות הטורנירים הגדולים, ועל מנת שזה יקרה הוא חייב ניצחון או שניים על טניסאים בטופ 20, שסביר להניח גם יביאו אותו לשלב מכובד בטורניר שבו זה יקרה. דודי סלע גם יוביל את נבחרת הדיוויס במפגש מול שבדיה בפברואר, ועם אנדיוני והתמיכה הישראלית – הכול יכול לקרות.

אנדיוני

מאז חצי גמר ווימבלדון 2003, אנדי רם ויוני ארליך לא התקרבו אפילו להישג דומה בגראנד-סלאמים. אז פה ושם הם זוכים באיזה טורניר, מגיעים לאיזה גמר, ואנדי זוכה בזוגות מעורבים עם טניסאית אקראית. אבל בהתחשב ב
'באז' התקשורתי המועט גם ככה בכל הנוגע לטניס זוגות, אנדיוני חייבים השנה להגיע רחוק בגראנד-סלאם אחד לפחות, ולהזכיר לכולם למה אנחנו בכלל עוקבים אחריהם. את הנקודה בדיוויס מול שבדיה, יהיה להם קשה מאוד להשיג, מפני שלרשות הסקנדינבים עומד יונאס ביורקמן – משחקני הזוגות הטובים בהיסטוריה – וכל מי שיעמוד לצידו, סביר להניח שיהיה ברמה מאד גבוהה. אחרי הניצחון הדרמטי מול גונזאלס ומאסו הצ'יליאנים, ברמת-השרון מצפים לעוד סנסציה.

אז, שתהיה לכולנו שנת טניס מהנה, ונתראה בפברואר ברמת השרון!

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©