הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלאגן מטריף
 
בדיוק בזמן המתאים, עם טיפות הגשם המכות על החלון, "רדיוהד" חוזרים עם In Rainbows, אלבום חדש ומרתק לא פחות מקודמיו
מאת אירית אוליצקי | 01.01.2008
 

אולי זה מזג האוויר הסוער בחוץ או מצב הרוח הכרבולי שאני חווה בעקבותיו. מה שזה לא יהיה, כשאני שומעת את האלבום החדש של "רדיוהד", הדבר הראשון שאני יכולה להגיד עליו, זה שהתזמון שלו פשוט מצוין. מבין אינספור האלבומים שיצאו לחנויות בזמן האחרון, אין אלבום מתאים יותר, ולכן נעים יותר להאזנה בתקופה זו מ- In Rainbows. האזנה לאלבום היא מבחינתי סוג של מדיטציה - זמן טוב להרהר על הדברים החשובים בחיים, ולשקוע במחשבות. לטבוע בתוך הצלילים המרגיעים, המתמזגים באופן נהדר עם טיפות הגשם על החלון ועם הרעמים והברקים.

גם הפעם, "רדיוהד" לא מאכזבים. הם מצליחים להגשים את השאיפה של יוצרים רבים, חדשים וותיקים גם יחד, ליצור מוסיקה טובה באמת, כזו שחודרת עמוק ונשארת, מבלי להפוך למסחריים ולמכור את נשמתם האמנותית לאינטרסים של רווח ופופולריות. האלבום החדש הוא הנאה צרופה עבור האדם החושב, זה שמבין שפזמון קליט ונושא בנאלי הם לא המרכיבים של מוסיקה איכותית. זה שיודע שאפשר להגיד משפטים חרושים כמו You're all I need (שזה אגב שמו של אחד השירים היפים ביותר באלבום) בלי להישמע נדוש וצפוי.

מוסיקה לאדם החושב. In Rainbows
 

לשמחתי, "רדיוהד" חוזרים באלבום אל מקצבי הרוק הזכורים לטובה מיצירותיהם הראשונות - יותר גיטרות, יותר תופים. יחד איתם, משלבים חברי הלהקה גם נגיעות אלקטרוניות משובחות, שמאפיינות דווקא את האלבומים המאוחרים יותר שלהם. כל שיר מפתיע, מאתגר ומעניין יותר מקודמו, ומשאיר חשק לעוד ועוד. למשל, בשיר Weird Fishes\Arpeggi, שר תום יורק על הרצון שיש לכל אחד מאיתנו לברוח מהמקום בו אנחנו נמצאים. אסקפיזם בשיא תפארתו.

באלבום אין רצף מלודי, אבל יש מילים עם הרבה אמת ומשמעות. דוגמה בולטת לכך ניתן לשמוע בשיר Nude, שמשאיר אותנו עם מסר ספק ציני, ספק ריאליסטי, תלוי במצב הרוח - "You'll go to hell for what your dirty mind is thinking". המוסיקה גם היא אינה רציפה ושגרתית, אבל יש בה קסם. בשמיעה ראשונה, השירים יכולים להיתפס כמפוזרים וחסרי הגיון, אבל תנו להם כמה דקות, ותבינו גם אתם, שמדובר למעשה בבלגאן מטריף ומרתק, שסוחף את המוח והנפש אל תוך עולם עמוק של משמעויות, שחורגות מעבר לכל מה שאנו חווים בדרך כלל.

זה אולי יישמע מטורף, אבל רק במונחים של טירוף אפשר לדבר על יצירת מופת שכזאת. לכן, אני מרשה לעצמי לומר שההאזנה לאלבום היא סוג של חוויה מיסטית, משהו אחר, בהחלט טוב יותר.

יציאתו של האלבום לאוויר העולם התרחשה כבר לפני כמה חודשים. כידוע, "רדיוהד" הוציאה את אלבומה למכירה ישירות באינטרנט, ללא חברת תקליטים. האלבום הוצע לקהל הרחב במחיר שהוא עצמו קבע, אפילו בחינם. מדובר בצעד מהפכני בתעשיית המוסיקה העולמית, שגרר אחריו תגובות רבות, לחיוב ולשלילה. עכשיו, עם תחילת השנה האזרחית, יוצא סוף סוף האלבום בדרך השיגרתית יותר, כדיסק, ובגיבוי חברת תקליטים. אז לכל אוהבי המוסיקה הטובה שביניכם, אם עדיין אין לכם עותק של האלבום, זה הזמן לרכוש אותו.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©