הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מלכים
 
קרן לוי התרגשה ממופע המחול "ג'ורונה", שמתמודד באומץ רב עם זהות מגדרית ואובדן
מאת קרן לוי | 03.01.2008
 

ביום שישי בשש בערב, שעה כה מנומנמת, ויתרתי על שנתי הקסומה והמקודשת והגעתי למופע המחול "ג'ורונה", הבייבי של השחקן אורן לאור ובן זוגו לחיים, הכוריאוגרף והרקדן ניב שיינפלד. תמיד הדהים אותי המרחק העצום שבין העיסוק היומיומי של אנשים, לבין האהבה האמיתית שלהם. את לאור אני מכירה וזוכרת בעיקר כדייל באל-על, דמות הרחוקה שנות אור מדמות הדראג קווין אותה הוא מגלם במופע. המופע הוא יצירת מחול, שמשלבת בתוכה גם משחק ומוסיקה.

את השם הטעון "ג'ורונה", שאבו לאור ושיינפלד מתוך מיתוס מקסיקני המספר על אישה שבעלה עוזב אותה לטובת אחרת, וכתוצאה מכך היא משליכה בזעם את שני ילדיהם לנהר. כאשר היא רוצה להציל אותם, היא מגלה שאיחרה את המועד. האגדה הרווחת במקסיקו, היא שאפשר לשמוע את בכי האישה ליד הנהרות, ולא מומלץ להתקרב לאזור, כי היא אורבת שם כדי לחטוף אותם, במקום ילדיה שאבדו לה.

חשיפה אמיתית של הדראג קווין. ''ג'ורונה''
תצלום: יח''צ

דמות האישה היא גולת הכותרת של המופע. לראשונה, צפיתי בהפקה שהועלתה על ידי זוג גברים, ולא הקצינה את נושא ההומוסקסואליות בצורה שבה אנו רגילים. נעשתה כאן חשיפה אמיתית - לא עוד הגבר ההומוסקסואל המתחבא מאחורי מסכת איפור ותלבושת נוצצת, ומציג את עצמו כבלתי שביר אלא הגבר כאובד עצות.

דמות הדראג קווין אמנם מוקצנת באלמנטים נשיים, אך היא עומדת על אותה במה עם רקדנים הלבושים בפשטות, ומייצרים את הרכות שמאחורי אותה דמות. בולטות בהופעתן ביצירה דמויות של אם ובת, זהות בחיצוניותן. האם היא הכי אישה שיש - אמנם סגורה, אך בטוחה בעצמה, ומגנה על בתה בלי הרף, עד הרגע שבו היא צריכה לשחרר אותה לעולם. הקשר בין שתיהן הוא חזק, בניגוד לרקדן הגבר, המבולבל בעולם של נשים. ישנה תחושה לאורך היצירה של האדרת האישה, כאשר הסיבה העיקרית היא יכולתה של האישה ללדת. היוצרים מדגישים כאן את העובדה שהטבע, ברוב רשעותו, דאג שהגבר יפספס את חווית הלידה.

הופתעתי לגלות כמה אומץ צריך הדראג קווין כדי להוריד את הפאה הארוכה ולעמוד בשמלה נוצצת, חשוף, מול אולם שלם. המופע נוצר לאחר תהליך ארוך אותו עברו לאור ושיינפלד בעקבות התמוטטות של שיינפלד, כתוצאה מאירוע מוחי שעבר במהלך סיבוב הופעות בברזיל. מדובר בהצלחה משותפת של השניים - לחשוף את החולשות שבזוגיות חד-מינית. הצורך בשיח אמהוּת הוא חלום עתידי של השניים, ואין לו ביטוי טוב יותר מאשר במופע.

במהלך המופע נזכרתי בשיחה מקרית שניהלתי עם שכנה ששכלה את בנה, והבנתי מה הסיבה שהיא צריכה להקיף את עצמה ברעש כל הזמן. כאשר קשר בין הורה לילד נגמר, אי אפשר להשיב את השקט שהיה קיים, שקט טעון ומורכב. כל אחד בוחר לגדר את עצמו בסוג רעש אחר, ובמקרה הזה - ביצירה מרגשת. מומלץ.

ג'ורונה - מרכז סוזן דלל | 04.01.08

מופעים נוספים - תיאטרון תמונע : 26.01.08 | 21.02.08

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. Jorona
Ayelet 05.01.2008
 
 
2. הצגה
rinat 07.01.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©