הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תראו מי שמדבר
 
יחד עם היכולת לתקשר עם אנשים ברחבי הגלובוס, והיתרונות בהפיכת העולם לכפר גלובאלי, הולכות ומתבטלות הפגישות שלנו פנים אל פנים, והיחסים הבין-אישיים הופכים קרים ומנוכרים. עולם של בני אדם וירטואליים
מאת רועי פרידמן | 04.01.2008
 
הדמות הוירטואלית. לא הדבר האמיתי
 
שמעתם פעם על ה- QQ ? זוהי תוכנת מסרים סינית הדומה לאי. סי. קיו והמסנג'ר. למעשה, מדובר בתוכנת המסרים הגדולה בעולם - יותר מ-400 מיליון משתמשים. רק לשם ההשוואה, לאי.סי.קיו 160 מיליון משתמשים ולמסנג'ר 225. בחישוב מהיר נגלה כי ל-QQ יש פי 57.1 יותר "אזרחים" מאשר לישראל, מה שהופך אותה ל"מדינה" החמישית בגודלה בעולם.

לא קצת הגזמנו? 785 מיליון אנשים משתמשים בשלושת התוכנות למסרים מידיים כדי לתקשר. אם אוסיף את שאר תוכנות המסרים הקיימים, אני די בטוח שנעבור את המיליארד משתמשים. אז נכון שלא כולם משתמשים בהם כל הזמן, אבל אין ספק שהרוב הגדול מבלה זמן נכבד מולם, והמגמה מצביעה על עלייה. למה כל כך לחוץ לנו, כחברה, להשתמש בטכנולוגיה כל כך קרה כדי לדבר? אם אפשר בכלל לקרוא לזה לדבר.

אין ספק שלתוכנות כאלה ישנם היבטים חיובים - הן הופכות את הכפר הגלובלי שלנו למקום קטן יותר, הן מאפשרות לנו להכיר אנשים סביב לעולם, ואולי הכי חשוב - חוסכות בהוצאות הטלפון, אבל באיזה מחיר? אנחנו לא רואים עם מי אנחנו מדברים, וגם לא שומעים אותם. כל מה שמופיע אצלנו זו תמונה קטנה שלהם לצד חלון השיחה, שאמורה להמחיש לנו איך הם נראים. גם המתקדמים שבינינו, שמשתמשים במצלמה אינטרנטית ומיקרופון, לא באמת חווים את האפקט שקיים בעת יצירת תקשורת בין אישית פרונטלית. הרי אי אפשר להשוות תמונה נעה של אדם לדבר האמיתי.

אני חייב לציין כי ללא התוכנות הנ"ל לא הייתי שומר על קשר עם חלק מאנשים שאני מכיר. ברשימת החברים שלי ישנם משתמשים שנושאי השיחה שלי איתם שטחיים, ולמעט אירועים משותפים - אין לנו כמעט אינטראקציה. הבעיה היא שישנם חברים קרובים שמשתמשים בתוכנות הנ"ל באופן קבוע, כתחליף לטכנולוגיות מקובלות אחרות, כמו הטלפון, ואינם מבינים את חשיבות השיחה המילולית.

ברור גם כי אופן ניהול השיחה הטלפונית שונה בהחלט מהשיחה האינטרנטית. הכוונה היא לתוכני השיחה ולאופן החשיבה, שכן, בין אם תרצו או לא האינטרנט גורם לנו לחשוב ולנהל שיחה באופן שונה מאשר הטלפון: המשפטים קצרים, שימוש רב באייקונים ובקיצורי מילים, אין הרחבות ותיאורים מפורטים, ובקיצור טקסט קר ומנוכר.

להתחיל עם בחורה

ישנם לא מעט סרטי מדע בדיוני שניסו לתאר כיצד תיראה ההתקשרות בעתיד. בסרט "איש ההרס" הקצינו זאת, והראו כיצד שתי הדמויות המרכזיות מקיימות יחסי מין באמצעות טלפתיה. האומנם מדובר בסרט מדע בדיוני ובטכנולוגיה שעדיין לא הומצאה (תודה לאל), אך ניתן כבר לראות כיצד החיזורים בין גברים לנשים עוברים למרחב הווירטואלי של האינטרנט. קצת מוזר האופן שבו אנו מתרגלים להתחיל עם מישהי שלא שמענו מעולם את קולה, וראינו אותה רק בתמונה. קצת יותר מוזר יהיה לגלות מה יהיה בהמשך, דייט ראשון בבתי קפה אינטרנטים נפרדים?

מראש הצבתי כלל לדיבור באינטרנט, בלי שיחות אישיות ורציניות. אתה רוצה לדבר איתי על דברים חשובים - תתקשר! אם מבוגר יקרא את הטור הנ"ל הוא בטח יחשוב שאני מגזים: "בטלפון? מה פתאום! שיבוא לדבר פנים מול פנים". למען האמת, הוא צודק, ואם לא הבנתם למה, תחזרו שתי פסקאות לאחור.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
9 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. בדיוק הסיבה שבגללה לא התקנתי את התוכנות האלה
גיל 11.01.2008
 
 
2. בסוף הכל יהיה דרך האינטרנט
אלעד 11.01.2008
 
 
3. בן גוריון היה מתהפך בקיברו אם
אבי ד 13.01.2008
 
 
4. תחשבו על זה -
דודו 15.01.2008
 
 
5. מגניב הקטע הזה של ה QQ
אילן בן צור 16.01.2008
 
לא
אלעד 17.01.2008
 
 
6. אישית אני מעדיפה להכיר קודם באינטרנט
יעל מ 17.01.2008
 
 
7. אבל מצד שני
טרול המילניום 11.07.2008
 
 
8. זה עוד כלום
רון גליק 19.01.2009
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©