הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סוד כמוס לפרה ולסוס
 
האם הסוד הגדול ביותר של החיים שוכב בערמות גבוהות בחנויות ספרים עם מדבקת מבצע? שואל גיל מטוס שסבל קשות בשבילנו, וטרח לקרוא את כל השטויות המודפסות, שבעצם שוות משפט וחצי: הדרך לאושר ולעושר היא במחשבות שלנו. תחשבו טוב - יהיה טוב, תחשבו רע - יהיה רע. נכון, זה
מאת גיל מטוס | 07.01.2008
 
כמה נמוך אפשר לרדת? ''הסוד''
 
"אני אוהב לשמוע אנשים מדברים, אבל לפעמים אני פשוט מתפוצץ כשהם פולטים את כל השטויות שלהם, אני ממש כזה. אבל עברנו את פרעה אז נעבור גם את זה."

קל מאוד להזדהות עם המשפט הזה, מתוך שירו של מאיר אריאל. כשאנשים מדברים שטויות אפשר עוד לנשוך שפתיים. כשהם כותבים את השטויות שלהם, כורכים ומוסיפים ברקוד, זה השלב שצריך לעקור את השורש.

רציתי לדעת, על מה כל המהומה? כתוב שמיליוני קוראים כבר קראו וגילו, אז גם לי מגיע לדעת! גם אני רוצה לגלות את הסוד שכולם גילו כבר מזמן . כתוב שבמשך שנים הוא נשמר בידי בודדים, שרבים חמדו אותו אך הוא הוסתר, אבד ונקנה בכסף רב, ועכשיו הוא חשוף לעולם כולו. כל אחד יכול לדעת את הסוד, בעזרתו יוכל להשיג או להיות כל מה שהוא רוצה וכל מה שחלם עליו.

אומרים שציניות הורגת, אך אין מספיק נשמות שיכולות לקחת אחריות על הציניות שמעורר הספר הזה, שמקורו בסרט מ-2005. החל מהעיצוב המלוקק של ספר עתיק, הטיזר המבטיח שמופיע בכריכה האחורית, וכמובן התוכן, שמזלזל באינטליגנציה של שטיח לניקוי נעליים.

לפני הכול, נתחיל עם השם - "הסוד". השימוש במילה סוד כשם לספר שכל סנטימטר בו תוכנן בקפידה ודיוק ועוצב כדי שיהפוך לרב מכר להמונים, דומה לשימוש המעוות במילים שעושה בוש כשהוא אומר שצריך להילחם בטרור בשביל להשיג שלום. עד כמה שזכור לי, ברגע שכולם יודעים שמלכת הכיתה כבר לא בתולה אז אין פה שום סוד, לא כמוס ולא לפרה ולסוס.

מסכת ההבטחות באחוריו של הספר נפתחת בהצהרה: "הסוד הגדול של החיים נמצא בידיכם". מכאן, ממש לא מעניין אם יש חיים בכוכב אחר או אם יצליחו לפענח את הגנום האנושי באופן סופי. אם יבינו את מהות קיומו של האדם, אם יש אלוהים או מהו המרכיב הסודי שיש בחומוס של אבו חסן. האם אחרי אלפי שנים של חקר וחיפוש, הסוד הגדול ביותר של החיים שוכב בערמות גבוהות בחנויות ספרים עם מדבקת מבצע?

אחרי הקדמה כל כך שופעת ביטחון, כבר רוצים להסתכל בפנים, אולי באמת יש שם איזו פנינה או שתיים. במקום, קריאת הספר מוכיחה את הקלות הבלתי נסבלת שבה כל אידיוט יכול לכרוך את השטויות הבלתי מבוססות שלו, ולהתיימר לגלות את הסוד לחיים טובים.

הגן הסגור

לכל אורכו חוזרות אותן הסיסמאות והמנטרות, שהמשותף לכולן הוא הרעיון שכל בני האדם הם מגנטים, ושלמחשבות יש כוח משיכה חזק ביותר. משפטים כמו: "אם אתם מרגישים רע, הרי זה מפני שאתם חושבים מחשבות שגורמות לכם להרגיש רע", "חייכם כרגע הם השתקפות של מחשבותיכם בעבר" ו- "אי אפשר להרגיש טוב ובאותו הזמן לחשוב מחשבות שליליות", מנסים להעביר את הרעיון שלפרט יכולה להיות שליטה מוחלטת בחייו.

אתמול בחמש אחרי הצהרים הלכתי עם אמא למכולת ובדרך ראינו שהגן שלנו סגור, אני חושב שהגן היה סגור כשהלכתי עם אמא למכולת. אתמול בחמש ראיתי שהגן סגור. הלכתי למכולת עם אמא, השעה הייתה חמש ובדרך ראינו שהגן שלנו סגור. ראינו שהגן היה סגור, זה היה אתמול בחמש אחרי הצהרים כשהלכנו בדרך למכולת.

נכון שזה מעצבן?! תהיו בטוחים שזה נורא יותר לקרוא 170 עמודים כאלו, עם עשרות הגיגים חסרי תוכן, שמתמצים למשפט וחצי שנמרח על פני הספר כולו. מעניין מה תאמר רונדה ביירון, המחברת, לבחורה שנאנסה. שהיא חשבה מחשבות שליליות, והיא אחראית לכך? ומה עם אדם שנפגע בפיגוע או נפצע במלחמה? איך אפשר לדבר בביטחון כזה על חירות הפרט, כשיש כל כך הרבה אנשים שהיא נגזלת מהם, שמחשבותיהם הם לגבי מתי תהיה הארוחה הבאה ואם הם יזכו לראות את סוף השבוע הקרוב. המחברת מתעלמת מכל המשתנים המתערבים הרבים שקיימים, ומגישה לקורא אקזיסטנציאליזם בצורה השטחית והמזלזלת ביותר שלו.

הבעיה הגדולה היא לא העובדה שאנשים כותבים ספרים כאלה, אלא העובדה המצערת יותר, שאנשים אחרים קונים אותם. כשספר כזה מגיע לדרגת רב מכר, זה אומר שהגיע הזמן לעשות חשבון נפש ולשאול - עד כמה נמוך עוד נוכל לרדת? לפני כמה שנים התפתחה תופעה מעניינת בתחום ספרי העיון. מעין ז'אנר שמשלב ספרות של עידן חדש עם ספרות של כלכלה ועסקים. נזירים שמוכרים את הפרארי שלהם, רוברט קיוסאקי שמתחרה עם סידרת ג'ינג'י בכמות הספרים שהוא מוציא תחת ההצלחה של "אבא עשיר, אבא עני" ורבים אחרים.

נפשות תואמות

גם "הסוד", שמתיימר להיכלל בקטגוריה של הניו אייג', מצהיר בגלוי לאורך כל הספר שהוא יוכל לגרום לקורא להגיע לעושר ואושר. הספר לוקח חלק באשליה שמנסים למכור לנו בכל מקום: שאושר ועושר הן נפשות תאומות. נשמע כמו נוסחה ממש מבטיחה. רק תשאלו אותם כמה כסף הם מעבירים לפסיכולוג, וכמה כדורים הם לוקחים ביום.

כמובן שהשלב הבא הוא לספר לנו על אנשים שחייהם השתנו בעקבות הספר, וזה תמיד אותו הסיפור. עקרת בית נואשת מצאה את "הסוד" זרוק ומישהו אמר לה שכדאי לקרוא. כמובן שהיא הייתה מאוד סקפטית לגביו ופחדה לפתוח אותו. הוא שכב בביתה במשך כמה שבועות והעלה אבק, עד שיום בהיר אחד היא החליטה לאזור אומץ ולקרוא בו, ונחשפה למשהו אחר ממה שציפתה. היא התמידה ושיננה את כל העצות שלמדה בספר, וחייה השתנו ב-180 מעלות. עכשיו היא חיה בעושר ואושר, ואולי בקרוב היא תגלה לכם את הסוד שלה, תמורת סכום מאוד סמלי, ותכתוב עליו ספר.

כל ילד יודע שאין סודות, רק חבל שכל כך הרבה אנשים מבוגרים לא מבינים את זה, ונוהרים כמו עדר לעבר השטות האופנתית החדשה על מדפי העידן החדש, שעטופה ברוחניות צבועה.

ועכשיו, אגלה לכם סוד: אחרי שתקראו את "הסוד", תרגישו בדיוק כפי שהרגשתם לפני שקראתם אותו, רק עם 79 שקלים פחות בארנק, וספר שיוכל לשמש כתחתית יפה לכוס קפה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
8 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. למה אתה כועס
אפי 10.01.2008
 
79 ש"ח יקרים במדובר בשטויות
מדברת תכלס 10.01.2008
 
על מה אתה מדבר?
אלי 14.03.2008
 
 
2. תחתית לכוס קפה
אנונימית 11.01.2008
 
 
3. ממש מפתיע
gavno 15.01.2008
 
Robert Kiyosaki
אין קץ לטיפשות 05.04.2008
 
 
4. כל מילה בסלע
yoav 17.01.2008
 
 
5. המסרים האלה בסוד
אדון תחת לחץ 14.02.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©