הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פוטבול בארץ הקודש
 
בשורה: הפוטבול, הספורט הפופולרי ביותר בארצות הברית, סופסוף חדר כאן לליבם של אלפים. הם הקימו שתי ליגות משלהם, ונפגשים מדי סוף שבוע כדי לשחק
מאת צבי סלקה | 07.01.2008
 
לפני כעשר שנים, כשאני וחברי כמו כל נוער ישראלי אחר, התכוונו ללכת לשחק כדורגל בחצר האחורית, ניגש אלינו אבא שלי ושאל: כדורגל? למה לא פוטבול? זה המקום להסביר שההורים שלי עלו מארץ ההזדמנויות הבלתי נגמרות. ה-football היחידי שהם מכירים משחקים בכלל בידיים. כן, פוטבול אמריקאי, הספורט היחידי שבו הכדור הוא לא עגול, וכדי לשחק בצורה מקצועית צריך מהירות של פיני בלילי, וגודל של סמיטריילר.

כיום, שנים אחרי שהסברתי לאבא שפה בישראל "פוטבול" משחקים ברגליים, הכדור הוא עגול, משחקים משבת לשבת ועוד קלישאות, התברר שטעיתי. במסגרת שיטוט קבוע באתרי ספורט, התברר לי שגם פה, בארץ הקודש, מדינת הגמדים, יש קבוצה לא קטנה של אנשים שנפגשת בעיקר בסופי שבוע, וארגנה ליגת פוטבול אמריקאי.

כמה מילים על פוטבול, לאלו מבינינו שפחות נחשפו למשחק: זהו הספורט מספר 1 בארצות הברית (בימים אלו ממש מתקיים הפלייאוף המרתק של העונה הנוכחית). גמר ליגת ה-NFL, שנקרא ה"סופרבול" הוא אירוע טלוויזיוני חגיגי בעל הרייטינג הגבוהה ביותר כל שנה. מדובר במשחק פיזי מאוד, שאינו מוגדר כענף ספורט אלים. שלא כמו הדימוי שנפוץ בארץ, בפוטבול המטרה היא לא לפוצץ במכות ולעשות בלגן, להפך.

גביע הישראבול בידינו. החגיגות אחרי גמר ליגת ה-IFL
תצלום: IFL

זהו משחק קבוצתי שמאופיין בסדר, משמעת וטקטיקה. המטרה העיקרית של הקבוצה התוקפת היא להגיע עם הכדור לקצה המגרש של היריב כדי להבקיע טאצ'דאון. לשחקני ההגנה, שתפקידם למנוע זאת, מותר להפיל רק את השחקן עם הכדור, וגם לכך יש חוקים כיצד, איך ומתי.

בישראל, הפוטבול בארץ מרוכז בעיקר בירושלים, תל אביב וחיפה, ומחולק לשתי ליגות: ה-AFL וה-IFL. שתיהן עצמאיות, הוקמו מאהבה למשחק, ומשכו אליהן קהל שחקנים מרחבי הארץ. לאט לאט העסק התפתח, שופטים הוסמכו, ציוד נקנה, ובמשך מספר חודשים כל שנה, ללא קשר למזג האוויר, נפגשים במגרש כדי לשחק פוטבול.

ליגת ה-AFL – הנציגה רשמית

הליגה הירושלמית, ה-AFL (American Football in Israel) נוסדה כבר ב1988. משחקים שם בעיקר אמריקאים שעלו לארץ, וחיפשו את המשחק שכל כך חסר להם פה. אך ישנם גם צברים שלמדו את המשחק, והתאהבו בו דרך צפייה בליגת ה-NFL האמריקאית בטלוויזיה.

סטיב לייבוביץ', עולה ותיק מארצות הברית, כיום העורך הראשי של חדשות IBA בישראל, נשיא הליגה וממייסדיה, מספר על ההיסטוריה של הפרויקט המקודש: "העניין החל בתור מועדון חברים מצומצם שמתכנסים לצפות יחד בשידורים פיראטיים של משחקי פוטבול מאמריקה. כאשר גדלנו לכלל קהילה מכובדת, הועלה הרעיון להתחיל לשחק בצורה קבועה". היום, 18 שנה מאוחר יותר, מדובר בעמותה בת יותר מ- 90 קבוצות של גברים, נשים, קבוצות מעורבות וקבוצות של נוער וילדים במסגרות של חוגים בבתי ספר בעיר, המשחקים פלאג פוטבול (פוטבול דגל, ללא תיקולים פיזיים), במתכונת שונות של 6 על 6 (במשחקי הקונטקט), והחל מ-2005 גם 9 על 9, ו-5 על 5 במשחקי הפלאג.

ההצטרפות לליגה נעשית בדרך כלל כקבוצה, אך ניתן גם כיחידים וכן ליצור קבוצות חדשות. לכל קבוצה שנרשמת לליגה ספונסר משלה, מדים, מיגון וביטוח. בעונה הסדירה מתקיימים עשרה משחקים, ולאחר מכן משובצים לבתים לפי דרגת הקבוצה ומיקומה בטבלה, ובסוף כל עונה מתקיימים משחקי הגמר על פי החלוקה לבתים, שבראשם משחק ה”Holy Land Bowl(קונטרה לסופרבול האמריקאי) שבסופו מוכתרת האלופה.

בגמר של השנה שעברה, לעיני 700 צופים, ניצחה קבוצת "לובוס" את אלופי השנה שעברה ה"ביג בלו" בתוצאה 29-16, נקמו בהם על ההפסד בגמר אשתקד, והוכרזו כאלופי הפלאג פוטבול בישראל.הקבוצות הטובות ביותר של הגברים והנשים אף מייצגות את הליגה בטורנירים בינלאומיים. עד כה בכבוד רב, כלומר, במקומות הראשונים. בשנה שעברה אף התקיים בירושלים בפעם הראשונה טורניר בינלאומי שכונה "פלאג". הכוונה הייתה לקיים שם גם את אליפות אירופה, אך בשל הלחימה בצפון, התוכנית לא יצאה אל הפועל. ליגת ה-AFL משמשת למעשה בתור נציגת הפוטבול הרשמית בישראל. היא מוכרת על ידי משרד החינוך, התרבות והספורט ומקבלת תמיכה מהפדרציה הבינלאומית של הפוטבול האמריקאי (IFAF), וממשרדי ה-FL הבינלאומי. התמיכה מתבטאת, בין היתר בשליחת מדריכים ומאמנים מקצועיים לארץ שילמדו את דור העתיד את סודות המשחק.

חלק נכבד מהמימון של הליגה מגיע מספונסרים ונדבנים אמריקאים, כשהידוע מביניהם הוא המיליארדר רוברט קראפט, הבעלים של קבוצת ה-NFL הניו אינגלנד פטריוטס, אחת הקבוצות המצליחות ביותר בעשור האחרון. הקשר עם קראפט, שנולד די במקרה, יצר מערכת יחסים הדוקה בינו ובין המייסדים, שהולידה לא מזמן חניכה של מגרש פוטבול ע"ש משפחת קראפט בירושלים. זה היה בטקס מרשים שאליו הגיע גם טום בריידי, הקווטרבק של הפטריוטס ואחד הספורטאים הפופולריים ביותר בארצות הברית.

למרות שמדובר בארגון שפועל בצורה מקצועית לחלוטין, עדיין זוהי ליגה חובבנית. המטרה העיקרית שלה היא שכמה שיותר אנשים ישחקו וייהנו. הליגה כבר מונה כאלף שחקנים ושחקניות, ממגזרים שונים בחברה, החל מאנשי עסקים, סטודנטים, ועד בני ישיבה ובנות אולפנה.

ה-IFL: תחילת הדרך

ליגת הפוטבול השנייה היא הIFL- (Israeli Football League). עד לשנה האחרונה היא הורכבה משלוש קבוצות: שתיים מתל אביב, ה"סייברס" וה"פיונירס", וה"אנדרדוגס" מחיפה. בשונה מליגת ה-AFL, ב-IFL שיחקו עם 8 שחקנים בכל קבוצה, וסגנון המשחק הוא "תאקל פוטבול" (מגע מלא). בעיקרון, מדובר בחבורת שחקנים שהתחילו לשחק באופן פרטי לפני 8 שנים, במקומות שונים בארץ. לאחר מספר שנים בהם הפופולריות של המשחק גברה, החליטו מנהלי הליגה למסדה תוך כוונה להעלות את הרמה, ולצרף עוד שחקנים. כך במימון עצמי, הקבוצות ארגנו לעצמם מדים, ביטוח ומגינים בשביל להקים את הארגון הקטן הזה שמטרתו הוא להפיץ ולקדם את משחק הפוטבול בישראל.

בגמר הראשון של הליגה, שנערך בכפר הבפטיסטים, שנקרא גם ה"ישראבול" זכתה הקבוצה המפתיעה מחיפה. השחקנים הם בעיקר ישראלים ילידי הארץ, מגיל 16 ומעלה, שמכורים לפוטבול אמריקאי בצורה כמעט חולנית. יורם לשם, חבר הנהלת הליגה ומנהל פורום פוטבול אמריקאי ב"תפוז", מספר שהאהבה שלו למשחק התחילה בגיל 14, כאשר ראה תקציר של הסופרבול של שנת 85', בו ג'ו מונטנה וקבוצתו הסן פרנסיסקו פורטי-ניינרס הביסו את המיאמי דולפינס.

ארגון מקצועי וליגה חובבנית. קבוצת מייקס פלייס ת''א
תצלום: IFL

הוא הצטרף לליגה בעקבות מודעה ששודרה בזמן משחק פוטבול בערוץ המזרח התיכון. ככל שהתבגר, הוא מספר, הטירוף שלו למשחק גדל, עד כדי כך שכאשר היה במהלך טיול עם אשתו בדרום אמריקה, "היא כבר ידעה שימי ראשון מיועדים לחיפוש אחר מקום בו יש צלחת לווין כדי לראות את המשחקים". פורום הפוטבול שברשותו, בו חברים רוב השחקנים הפעילים בליגה, מהווה את היעד העיקרי למי שרוצה לדעת פרטים, לקבל עדכונים ולהצטרף לליגה, או בכלל לכל מי שרוצה לדסקס פוטבול.

פוטבול זה יותר מספורט, זו מחלה. אנשים באים, חוטפים ומחייכים. אין עוד הרגשה כזאת, ספורט שמאפשר גם להפעיל את המוח, וגם להוציא אגרסיות. לקבל מכה זה אולי לא הדבר הכי נעים בעולם, אבל לא זה מה שימנע מאנשי הליגה להמשיך לשחק. המכורים יספרו שהתיקולים הם לא כואבים ומפחידים כמו שזה עלול להיראות מחוץ למגרש, אבל עם כל הדברים החיוביים יש גם קצת שלילי בסיפור הזה. בכל ספורט פיזי יש שחקנים שנפצעים, והפוטבול לא שונה בכך. פריקות כתף, ולעיתים שבר שנגרם במהלך תיקול הם מראות שיוצא לראות מדי פעם במגרש הפוטבול. אך ככל שהספורט הזה יתקדם בארץ, אנשי מקצוע ילמדו את המשחק ויהיה שימוש במיגון מקצועי יותר, השחקנים ילמדו כיצד לתקל נכון, ולהימנע מהפציעות המיותרות הללו.

בקרוב: מקצוענות בישראל

בעונה הנוכחית שהחלה בנובמבר, מתקיים לראשונה שיתוף פעולה בין שתי הליגות, ומתקיימת ליגת 'תאקל' איכותית, מקצועית, עם מיגון מלא, ביטוח, אימונים קבועים ומאמנים מקצועיים מארה"ב. לשם כך הגיע לישראל רוברט קראפט, שהביא עמו הפעם את הקומישינר הקודם של ליגת ה-NFL, פול טגליבו, ביחד עם נציגי ה-AFI וה-IFL כדי להכריז על שיתוף הפעולה בטקס מרשים שנערך במגרש על שם משפחת קראפט בירושלים. הליגה במתכונתה החדשה כוללת שתי קבוצות מאזור המרכז, תל אביב, השרון, קבוצה חיפאית, וקבוצה ירושלמית המורכבות משחקני AFI שעשו הסבה למשחק "מגע מלא". ובנוסף, ייעשה בעתיד ניסיון לארגן קבוצה גם באזור הדרום. הכוונה היא להגיע לרמה מספיק גבוהה כדי לשלוח את הקבוצות לטורנירים בינלאומיים של ליגות ה'תאקל' האירופיות ולזכות במקומות הראשונים.

כמו כל דבר בחיים, הכל מתחיל בילדים, ולכן המטרה העיקרית של ארגוני הפוטבול בישראל היא להקים חוגים וסדנאות של פוטבול בבתי ספר, תיכונים ומתנ"סים ברחבי הארץ. לפתח תרבות פוטבול לשמה, ולהגיע למצב בו יידברו על כדורגל ופוטבול באותה נשימה. נכון, משחקים ברמה של ה-NFL לא נראה בישראל בעשור הקרוב, אבל ליגת פוטבול מקצוענית בישראל היא רק עניין של זמן.

משחק הפוטבול הוא כבר לא עניין אמריקאי בלבד. העניין במשחק הולך וגובר גם באירופה. ב-2007 אף התקיים ב-28 לאוקטובר משחק ליגה סדיר של ה-NFL באנגליה באצטדיון "וומבלי", וכל הכרטיסים נמכרו כבר זמן רב מראש. אומרים עלינו הישראלים שאנו עם אגרסיבי, אפילו ברברי. הנה הזדמנות טובה לקחת את התכונות הללו ולתעל אותם בצורה חיובית למשחק שכולו טירוף, אדרנלין והוצאת אגרסיות. זה הזמן להיות חלק מהתפתחות המשחק המדהים הזה בארץ, להכיר את מה שכל העולם כבר יודע, להיכנס לטירוף.

אז: ARE YOU READY FOR SOME FOOTBALL?

ליגת הפוטבול הישראלית

ישראל פוטבול

פורום בתפוז פוטבול אמריקאי

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
9 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. יפה מאוד
סמי הסנאי 09.01.2008
 
 
2. אחלה כתבה
אחד שמתעניין 11.01.2008
 
 
3. חוג פוטבול
דרור דותן 06.03.2008
 
הצטרפות
גדי 21.03.2008
 
תיכנס לפורום פוטבול
אבישי 21.03.2008
 
 
4. תעשו כבר חוג לילדים במזכרת בתיה
a.brand 26.07.2009
 
 
5. הוקמה קבוצה בבאר שבע
ערן 03.08.2009
 
 
6. הסופרבול, גלובליזציה, ארצות הברית והעולם המשתנה
עומר גנדלר 06.02.2011
 
 
7. סוף סוף משהו שאנחנו טובים בו
מדהים!!! 29.05.2012
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©