הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
היידה מכבי יפו, זוכרים ?
 
מאות אוהדים ושחקני עבר הגיעו לערב ההשקה של מכבי קביליו יפו, אותה קבוצה מיתולוגית ששבקה חיים ושקעה בחובות. עכשיו, כששמו של השוער האגדי קביליו הפך חלק ממנה, היא קמה לתחייה בליגה ג' עם חלומות להגיע לפסגה תוך שלוש שנים. הבולגריזציה חוזרת
מאת יואב מלכה | 11.01.2008
 
כשאומרים את השם יפו כיום, האסוציאציות שמתעוררות הן חומוס ערבי טוב, סימטאות עתיקות וכמובן, העדה הבולגרית. אבל לפני 20 שנה התשובה הייתה אחת ויחידה: מכבי יפו. למי שכבר הספיק לשכוח או צעיר מכדי לדעת, מכבי יפו זו קבוצת כדורגל שהייתה קבוצת פאר בכדורגל הישראלי במשך הרבה מאוד שנים, למרות שמעולם לא זכתה בתואר כלשהו. הקבוצה הוקמה בשנת 1949 על ידי עולי בולגריה שהגיעו למדינת ישראל לאחר מלחמת העצמאות, והתמקמו בעיר יפו.

בין הישגיה הבולטים ניתן למנות הגעה אחת לגמר גביע המדינה (בו נוצחה על ידי הפועל פתח תקווה, ב-1957) ושלוש זכיות בתואר סגנית האלופה, כאשר סיימה שנייה בליגה, בשנים 1962, 1964 ו1977. ביולי 1999 ירדה הקבוצה לליגה השנייה ומאז נכנסה לחובות כספיים שגרמו לה להידרדר עד ליגה ב', ולשקוע בירכתי הכדורגל הישראלי. השקיעה הנוגה הזו לוותה במהלך השנים בהחלפת זהות, כאשר הקבוצה שינתה את שמה כמה פעמים ונקראה בין היתר א.ס.רמת אליהו, בני יפו וחצרות יפו.

בניגוד ללא מעט קבוצות פאר שנמוגו ממפת הכדורגל (או שעדיין קיימות בליגות נמוכות) כמו בית"ר ת"א, שמשון ת"א, הפועל חדרה, הפועל יהוד ודומותיהן, אוהדי מכבי יפו לא היו מוכנים לוותר ולהכריז על מותה בטרם על של קבוצתם האהובה. שמונה שנים הם סבלו ושתקו, ובלעו את גאוותם, כאשר הם רואים לנגד עיניהם טרנד חדש שבו אוהדים מקימים קבוצות (כמו במקרה הפועל קטמון ירושלים בכדורגל והפועל אוסישקין תל אביב בכדורסל).

הרצל קביליו. השוער האהוב ששיחק ביפו 20 שנה
 

ואז, בדצמבר 2007, האוהדים של מכבי יפו אמרו די. לא עוד. את מכבי יפו הגדולה צריך להחזיר למרכז הבמה ומהר. הם החלו במלאכה, וב-24/12/2007, הם התאספו ב"רוסו בר" בראשון לציון לערב גיבוש, עם הרבה רעש ונציגים מכלי התקשורת. להתאספות הזו הייתה מטרה אחת: להחזיר לחיים את מכבי יפו. משה סידי, כתב "ידיעות אחרונות" ואוהד הקבוצה הנחה את טקס ההשקה. הוא סיפר על מקומם של האוהדים בהיסטוריה ובמסורת של מכבי יפו: "מכבי יפו היא הקבוצה היחידה בעולם שיש לה אוהדים ללא קבוצה. יש לנו הרבה אוהדים, אפילו יותר מאשר קבוצות פעילות, חלקן אפילו נמצאות כיום בליגת העל". והאוהדים הללו החליטו, בשיתוף עם שחקני עבר של הקבוצה מהארץ ומחו"ל להקים את הקבוצה מחדש.

אחת הבעיות הגדולות של קבוצת מכבי יפו המפורקת הייתה החובות הכספיים האדירים שלה, שהגיעו עד לעשרות מיליוני שקלים. מעבר לרצון לחזור לראות את יפו חזרה על מפת הכדורגל צריך לטפל בבעיות הכספיות. עורך הדין ניר רשף שהיה באירוע ההשקה ב"רוסו בר", הסביר את החזון של יפו החדשה במלואו: "אני והאוהדים, ביניהם שחקני עבר של הקבוצה, מתכוונים להקים את הגוף הזה שנקרא מכבי יפו מחדש כגוף טהור, ללא חובות עבר, ללא עיקולים, ולהחזירו במהרה למפת הכדורגל בארץ. אנחנו רוצים לנקות את כל החובות הללו ולצאת לדרך חדשה".

על מנת להשיג זאת יקימו רשף ואנשיו עמותה בה יהיו חברים רבים מהאוהדים "הם ירכשו מניות כך שכל אחד יוכל להשפיע באופן זהה, ולכולם יהיו אותן זכויות. העמותה תבחר ועד מנהל, והוא זה שבסופו של דבר ינהל את הקבוצה בשוטף. לקבוצה יהיה ליווי משפטי שוטף ופיקוח חשבונאי צמוד, עם דו"חות מבוקרים. הכול יהיה בשקיפות מלאה ובבקרה מלאה. בינתיים פתחנו חשבון נאמנות על שמי".

רשף מספר גם על הקשיים הבירוקרטיים הכרוכים בהחייאתו של גוף מת, כהגדרתו (בין היתר הכוונה לסכום של 20 אלף שקלים אותם צריך לגייס). "אנחנו צריכים את העזרה של כולם. לצורך העניין הזה כבר יצרנו קשר עם ההתאחדות לכדורגל, עם מרכז מכבי, עם עיריית תל אביב. ישנה היענות אדירה של אותם גופים. מכבי יפו בסופו של דבר קרובה לליבם של הרבה אנשים". אם הכול יילך כשורה, יפו תתחיל את העונה הבאה בליגה הנמוכה בישראל, ליגה ג'. בעניין גיוס הכסף מעדכן סידי: "יש איש עסקים שמעדיף להישאר בעילום שם שכבר הבטיח להתגייס למשימה ויש לו סכום שיאפשר לנו להתחיל את העונה הראשונה. אבל זה לא מספיק".

שלמה אלקומברה. יקבל מינוי מקצועי בקבוצה החדשה
 

אז איך בדיוק זה ייראה? העמותה תיקרא בשם: "מכבי קביליו יפו", על שמו של שוערה האגדי של הקבוצה הרצל קביליו, אשר אהוב מאוד על האוהדים, כפי שמספר בר כהן, אוהד אף הוא שיזם את הרעיון להקמת הקבוצה מחדש. קביליו שיחק בקבוצה 20 שנה (1963-1983), ונאלץ לעזוב אותה להפועל ירושלים עקב ריב בין שחקני הקבוצה לבין ההנהלה על רקע קשיים כספיים ואיחור בתשלום משכורות. ברבות השנים חלה קביליו במחלת הסרטן ובחודש מרץ 1986 נפטר. למי שמתגעגע, נזכיר גם שאת קולו של קביליו ניתן עוד לשמוע, מזמר את השיר "עוד שבת של כדורגל", שנכתב והולחן על ידי עמי אסא ושמוכר לכל חובב כדורגל בארץ.

בנאומו באירוע ההשקה, הזכיר כהן קטע מההיסטוריה של הקבוצה ושל הרצל קביליו, שמעניק לפרויקט הזה רובד אירוני משהו. כהן סיפר שכאשר עזב קביליו להפועל ירושלים הוא כתב ושר שיר פרידה מהקבוצה ומהעיר בכלל, כאשר הוא מצטט את אחת השורות: "אחרי 20 שנה אמרת לי לך, לירושלים הלכתי ממך". רצה הגורל ו-21 שנים לאחר מותו, כהן וחבריו "מקימים את מכבי יפו הרבה בגלל הפועל קטמון ירושלים".

הנוכחות בערב ההשקה הייתה מרשימה. הרבה שחקני עבר נכחו, ביניהם היושב ראש המיתולוגי יצחק אסא, אברהם ארואטי (שפתח את נאומו בדקת דומייה לזכרו של קביליו), שלמה אלקולומברה, יוסף סדרינה (בעל הצמה הג'ינג'ית), שלמה ניניו, אביבי זוהר ,עופר דיגמי ואוהדים מן השורה כמו העיתונאי רון עמיקם (מעריב). בלטו בהיעדרם: משה אוננה ומוצי לאון.

אלקולומברה, שחקן הקבוצה בשנים 1979-1991 ולימים גם מאמן מכבי יפו, גאה ביוזמה החדשה: "אני בין השבעה שמקימים את הקבוצה, אני אהיה דמות מקצועית באגודה. כרגע אין החתמות של שחקנים חדשים, אך יש היענות גדולה בקרב שחקני עבר צעירים שיכולים ורוצים לחזור לשחק, והצפי שלי הוא שתוך ארבע-חמש שנים נגיע לליגה הארצית". 

ערב ההשקה ב"רוסו בר". הנוכחות הייתה מרשימה
 
שחקן עבר נוסף שנכח בערב ההשקה, ושמו יותר מוכר לאוהדי הכדורגל הצעירים שבינינו, הוא אביבי זוהר, אח של איציק זוהר. כמו כולם זוהר התרגש ולא היה קשה לזהות זאת בקולו, כשהתראיין לאמצעי התקשורת הרבים שנכחו במקום: "זה היה רצון שלי הרבה שנים, ממש כיף לראות את כולם. מכבי יפו זה הבית שלי ואם מכבי יפו הייתה קיימת עד היום, גם אני הייתי משחק כדורגל עד היום". זוהר מתכוון להצטרף לקבוצה בשנה הבאה, אם וכאשר תירשם כדין ותתחיל את דרכה בליגה ג'. "אני אהיה השחקן הראשון שיחתום בקבוצה, ואני מתחייב לשחק בה שנתיים. אתן את כל כולי בשנה ראשונה בהתנדבות מלאה בלי שום התחייבות, בלי שום כסף. אכנס לכושר ואעבוד על עצמי. זו המטרה שלי, להעלות את הקבוצה שתי ליגות. ולאחר מכן ישחקו טובים ממני. יפו היא קבוצה עם מסורת גדולה יותר מקבוצות בלאומית ובארצית וראויה להיות שם ביניהן". בעתיד, הוא מתכוון אפילו לאמן את יפו. "מקווה שזה ייצא לפועל כל מה שמתכננים, אני פה בשביל לעזור".

בינתיים, הקבוצה תצטרך לנדוד בין מגרשים מכיוון שאין לה מגרש ביתי מובהק. זאת לאור העובדה שלקבוצה נגמרה תקופת החכירה לאצטדיון "גאון", הבית המיתולוגי של מכבי יפו, שכעת שייך לגופים אחרים, כמו מינהל מקרקעי ישראל, חברת אזורים ועיריית תל אביב. ארואטי: "החכירה של המגרש נגמרה בשנת 99, ואף אחד מאיתנו לא קם ואמר שהוא רוצה להמשיך בה. הזכות הראשונית לחכירה מחדש היא שלנו, וברגע שנסיים לגמרי את ענייני הבירוקרטיה יהיו לאגודה לה את האמצעים לרכוש את המגרש, וניתן יהיה להגיע להסכם".

אבל כרגע לא כל כך מעניין את החברים היכן הקבוצה תשחק, כמו שאומר עורך דין רשף: "המגרש לא כל כך מעניין אותנו כרגע , אנחנו מתרכזים בהקמת האגודה כמו שצריך, אחר כך אני מאמין שכבר יהיה איפה לשחק". ארואטי: "בשנה הראשונה לא בעיה לשחק בצעירי יפו, בנווה גולן, בוולפסון. המגרש פחות חשוב, האוהדים זה הקבוצה והבסיס שלה זה הכוח שלנו".

האוהדים גם חיברו המנון חדש לקבוצה, והם מוכנים לצאת לדרך. נראה שהם יכולים להגיע רחוק בעזרת הנימה האופטימית ששררה בערב. "אנחנו לא אפיזודה חולפת, אנחנו כאן כדי לחזור ובגדול" הוא משפט שחזר רבות. ארואטי: "נקים את הקבוצה על חורבות מכבי יפו. לא רמת אליהו, לא הפועל טבריה ולא בית"ר ירושלים , לא קבוצה אחרת - רק מכבי יפו!".

אז לסיום, כולנו נשיר ביחד: "היידה בי היידה בו היידה מכבי יפו!

שלושה ימים לאחר טקס ההשקה, ב-27/12/2007 נרשמה אגודת "מכבי קביליו יפו".

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
10 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. היידה יפו
בוב 18.01.2008
 
 
2. הפתעות
מני 18.01.2008
 
 
3. חזרה לעבר היפה של מכבי יפו
אוהד מכבי יפו 19.01.2008
 
מכות?
ג'ו 19.01.2008
 
 
4. ל 3 יש לך מושג?
בנצי 19.01.2008
 
כנראה שעדיין לא נולדת
אוהד מכבי יפו עד היום 30.01.2008
 
 
5. אחלה יוזמה והלוואי שתצליחו!
היידה יפו 19.01.2008
 
 
6. יוזמה יפה, אחלה כתבה
אייל 23.01.2008
 
 
7. כל הכבוד !
יניב 23.01.2008
 
 
8. איך ניתן לרכוש זכות הצבעה?
שבתאי סלומון 17.09.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©