הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אהבה מורעלת
 
ב"פרח הסוד שלי", סרטו של אלומודובר, הגיבורה כותבת רומנים קיטשיים הרחוקים שנות אור מהמציאות איתה היא מתמודדת: להיפרד מגבר שלא רוצה בה יותר
מאת אדר שיאור | 14.01.2008
 
לרצות את מה שאי אפשר להשיג
כרזת הסרט

למה לתת לו את הכוח? למה להרגיש שהחיים שלך מנוהלים על-ידי מישהו אחר, כשלמישהו הזה בכלל לא אכפת ממך? זה מה שליאו (השחקנית מאריסה פארדס) עשתה בסרטו של פדרו אלמודובר, "פרח הסוד שלי". היא נשואה לחייל שממעט לחזור הביתה, לא מתקשר ולא מתעניין. והיא? רק מחכה לציוץ ממנו. הוא כל עולמה - מביטה בתמונה שלו בכמיהה, לובשת פריטים שקנה לה, אפילו אם מדובר במגפיים לוחצות שאינה מצליחה לחלוץ. הוא קנה לה במתנה - היא תסבול ותלך איתן. כי זה ממנו. וכמו שהן לוחצות, כך גם הוא לוחץ לה - על הלב.

במקצועה היא סופרת שכותבת בשם בדוי רומנים קיטשיים, אבל כל כך לא מתחברת לזה כי המציאות שלה שונה לגמרי. ונמאס לה. היא מבינה שהוא לא מעוניין, ובכל זאת מבררת אם אפשר להציל את הקשר שלהם עד לקבלת התשובה הישירה ממנו - לא. היא גם מגלה שיש לו רומן. קשה לה בלעדיו. האלכוהול מספק נחמה, אבל לא תשובה.

ואין כזאת. רק הזמן יכול לעשות את שלו. "את כמו פרה תועה ללא פעמון" אומרת לה אימה הזקנה. זה משהו - אהבה שיכולה להרוס חיים. היא מכירה גבר חדש מעולם הספרות שמחזר אחריה ומנסה להיות שם בשבילה, אבל כששקועים במישהו, קשה להכיר מישהו אחר. הוא משחק כדורגל עם פחית ברחוב, היא מבקשת שיפסיק. זה מזכיר לה את פאקו, בעלה החייל, שגם היה מתנהג כך. הוא מבטיח באלגנטיות "סיימנו עם הכדורגל" ומשתטה בצורה אחרת. כמה הוא רצה אותה, והיא לא העריכה את מה שיש אלא חשבה על מה שאין.

מדהים איך המוח פועל. ואולי טבע האדם הוא לרצות את מה שאי אפשר להשיג, את מה שמאתגר יותר? המחשבה "אני לא מספיק טובה בשבילו, מה לא בסדר בי" שמשתקת ומונעת ממנה להמשיך הלאה, הרצון להחזיר את האהבה שהייתה, הידיעה שזה לא יקרה, ובכל זאת לקוות בסתר שאולי מתישהו הוא יראה אותה בצורה אחרת, כמו בעבר, שאולי אפשר להחזיר את הזוהר, הרגש, התקווה.

אבל כש"זה לא זה" אין הרבה מה לעשות, ואין למה לחכות. חייבים להמשיך הלאה, עד כמה שזה כואב. הוא לא רצה אותה, היא תמצא מישהו יותר טוב ממנו. למה בכלל לרצות מישהו שלא רוצה באותה המידה
? למה לא לבקש אהבה אמיתית ואיכותית? הרי יש הרבה דגים בים, ככה אומרים. היא צריכה דווקא את הדג הזה, שעושה לה צרות ומבאיש את חייה?

אלמודובר בסרטיו אוהב להציג את הנשים כחזקות, ואת הגברים כמשניים. והפעם האישה תלותית. הפוקוס הוא עליה (אנחנו רוצים שהיא תצליח, כואבים ביחד איתה ומבינים לליבה) ואמנם בעלה בקושי מופיע בסרט אבל קיומו מרחף כל הזמן. הכוח אצלו, הוא העננה הכבדה שלא מאפשרת לה לתפקד. הוא לא שם, ובעצם כן, הוא איתה בכל רגע נתון.

בסוף היא כן מתנשקת עם הבחור החדש. מה יהא גורלה? אני מקווה בשבילה שתחזיק מעמד ותשכח את פאקו. זה פשע לתת לבנאדם כזה כוח, והוא כל כך לא שווה את זה. "פאקו who"? היא תתהה ולא תבין איך הייתה מפוקסת עליו. הוא היה רעל בשבילה, ורעל צריך לזרוק.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©