הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אז מי אני
 
אפשר להגדיר סוגים של טיפוסים גם לפי בחירת הופעות מוסיקליות. ואולי לא
מאת נתאלי פרחי | 25.01.2008
 

אילו טיפוסים אתם? של קיץ או חורף? בדרך כלל נוהגים לעשות את ההבחנה הזו על פי תשובות לשאלות כמו: האם אתם מעדיפים ים ובריכה או להתכרבל מתחת לשמיכה? מה אתם אוהבים יותר - סנדלים וגופייה או כפפות ומטריה?

לאחרונה שמעתי על דרך אחרת לבירור הסוגייה - האם תעדיפו לראות את שלמה ארצי בהופעה מרקיד את קיסריה או מרטיט את "צוותא"? האם אתם אוהבים לחוות את המוסיקה שלכם עם עוד 3,000 איש כשאתם מצטופפים ומיוזעים, קופצים וצורחים עד אובדן מיתרי הקול, או מעדיפים אווירה אינטימית יותר, להתרווח בכיסא, להזמין כוס בירה ולשמוע מוסיקה טובה ב-LIVE?

כי כנראה שאם אתם מעדיפים בבירור אופציה אחת על פני האחרת - יש בכך כדי ללמד על העדפותיכם העונתיות. ובמילים אחרות, אם אתם אוהבים פארקים ואצטדיונים, אזי אתם טיפוסים של קיץ, ואם אתם אוהבים אולמות קטנים וסגורים אזי אתם נמנים על אוהבי החורף.

לחוות את המוזיקה בצורה אחרת. אביב גפן
תצלום: דניאל רייז

לי קצת קשה עם ההכללה הזו. מצד אחד אני חושבת שההעדפה לאופן צריכת המוסיקה החיה שהאדם אוהב, היא לאו דווקא עדות למאפייני אישיותו, אלא יותר פונקציה של גיל. כשאתם צעירים אין לכם עניין בערב שירה בציבור, אתם מחפשים את ההופעות הגדולות, את הפסטיבלים, את ההמון הקופץ בהופעה. אתם אוהבים את הגרון הצרוד שבסוף הערב, ומוכנים לעשות הכול כדי שירימו אתכם על הכתפיים או שהחברה שלכם תזרוק חזייה לעבר הבמה.

עשר שנים מאוחר יותר, אתם עדיין אוהבים מוסיקה, אך מתאימים אותה לגילכם, והרעיון של לשבת עם עוד 100 אנשים ליד השולחן עם שתייה וחברה טובה הרבה יותר נוחה לכם. זה לא שהפכתם לטיפוסים שונים, אתם עדיין יכולים לאהוב את הקיץ, אתם פשוט התבגרתם. ולכן, נשים שתראו בהופעה של יזהר אשדות ב"זאפה", הן בעצם אותן בחורות שלפני 20 שנה צווחו וצרחו בהופעות של "תיסלם" בערד או בצמח. אותם גברים שבאים כעת להופעות של שלום חנוך ב"צוותא", הם הנערים הצעירים שהרימו על הכתפיים את חברותיהם בהופעותיו עם "תמוז".

סיפורים ואנקדוטות

ומצד שני, אולי זו לא פונקציה של גיל או סוג טיפוס? מדובר בשתי חוויות שונות זו מזו, שלא צריך להבחין ביניהן ולבחור אחת טובה יותר. אותו אדם יכול ליהנות מהופעה של "משינה" בפארק הירקון, ושבוע לאחר מכן להתענג על הופעה של "הבנות נחמה" ב"קמלוט".

זה נכון שפסטיבלים והופעות באצטדיונים ובפארקים מאפיינים בעיקר את הקיץ, אבל גם לחורף יש את הייחוד שלו. יותר ויותר אנו רואים אמנים שעם בוא הסתיו יוצאים בסיבוב הופעות לכבוד החורף מה שבדרך כלל נקרא "הופעה אינטימית". גם הרוקרים הכבדים שביניהם, החלו לעבד ביצועים אקוסטיים לשירים אותם הם רגילים לנגן בדיסטורשן והכול לכבוד החורף.

החורף זו הזדמנות לחוות את המוסיקה בצורה אחרת. הופעה אינטימית במקום סגור מחייבת עיבודים אחרים לשירים ומתן דגש על צורת ההגשה. הופעות שכאלו גם מחייבות אינטראקציה עם הקהל באופן קצת יותר עמוק מ"ערב טוב ניצנים",   ו"תודה שבאתם".

קהל שיושב כל כך קרוב לאמן גם יקבל התייחסות קרובה יותר. סיפורים ואנקדוטות על שירים אשר יחד עם העיבודים המיוחדים מקנים להופעת החורף ערך מוסף. הקהל לא מקבל גירסה חיה וזהה לדיסק אלא חוויה שונה לחלוטין. ולכן, רגע לפני שהחורף נגמר - אל תתעצלו לצאת החוצה. גם אם יורד גשם וקר נורא, הופעת חורף אינטימית אחת יכולה לחמם אתכם הרבה יותר מסתם להישאר בבית.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©