הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עבודה בעיניים
 
כמה חבל ש"עבודה ערבית" - סדרה מצחיקה שחיציה מכוונים דווקא כלפי הקהל היהודי, נפלה קורבן לתעתועי הרייטינג בין קשת לערוץ 10 עם פריצת "הישרדות" לחיינו. מי אמר אפליה?
מאת צחי לב | 25.01.2008
 

עוד לפני שהתוכנית "עבודה ערבית" עלתה לאוויר לפני כחודשיים, הופיעו הביקורות המפרגנות – חשבתי לעצמי שסתם מדובר על גרסת המאה ה-21 ל-"מסעדה הגדולה" או במקרה הטוב – רחוב סומסום למבוגרים. כזו שזוכה לביקורת מקילות והבלטה רק בגלל שהיא עוסק בעם השני ובעצם מהווה דרך קלה ומתוחכמת של "קשת" לעמוד בדרישות המכרז ולספק תכנים מקוריים בשפה הערבית. לשמחתי, נוכחתי לדעת שטעיתי. 

"עבודה ערבית" היא סיפורו של אמג'ד. אמג'ד אינו הסטריאוטיפ הערבי עליו גדלו והתחנכו מרבית הישראלים – הוא אינו מוסכניק תחמן, רועה צאן פרימיטיבי או מחבל מתאבד. הוא עיתונאי שרוצה להשתלב באליטה הישראלית האשכנזית בירושלים - סוג של עוף מוזר כזה שמצד אחד מתקבל בזלזול מצד היהודים ומצד שני נראה מוזר בעיני הערבים וכך שהוא הופך מושג ללעג.

אם כבר עשיתם משהו טוב, לפחות תאמינו בו. עבודה ערבית
תצלום: יח"צ

למרות שמרבית הבדיחות בסדרה עוסקות בחברה הערבית, המנהגים שלה הדימויים הנפוצים (שקרנים, רמאים, פרימיטיבים וכו') וסביב ניסיונותיו הכושלים והמגוחכים של אמנג'ד להשתלב באליטה היהודית, הרי שזוהי דווקא החברה היהודית שנבחנת בהתנהגותה.

למשל, בפרק השלישי בסדרה, אמג'ד רוצה לשלב את בתו בגן-ילדים בו תספוג תרבות ותהיה משכילה כמו ילדות יהודיות בגילה. למרבית האירוניה, כאשר מגיעה המשפחה לגן "השלום", נתקלים אמג'ד וזוגתו בגננת שמנסה בדרכים מאוד לא עדינות להוריד אותם מהרעיון. אמג'ד, במסכת ניסיונותיו לישראליזציה, מוכן לקנות לבתו "השכלה ישראלית" בכל מחיר – ואפילו כשנאמר לו "אנו נוהגים לחגוג חגים יהודים, בפורים הילדים מתחפשים לחיילים ויורים בערבים", הוא עונה בחיוך ואומר "לכן כדאי שנכיר כבר מגיל צעיר".

קומדיה? אולי, אך לא זכור שבסדרת פריים טיים קומית, ועוד אחת כזו של "קשת", נאמר בצורה כה ישירה לקהל הצופים היהודים – "אתם גזענים". נעלבנו? ממש לא, "עבודה ערבית" כתובה בצורה מושחזת וחלקלקה. היא מצליחה לגרום לקהל היהודי להרגיש עליון (בין היתר באמצעות הצגתו של הגיבור שמחפש להשתלב אצלנו ללא הצלחה ובעזרת כל ההומור ה-ערבי סגנון ה-"מסעדה הגדולה"), כאשר במקביל היא מוכיחה שמתחת לפלומה הפרוותית והמבדחת יש שיניים חדות (טוב נו, לך תסמוך על ערבים). אם תרצו, אפשר להגיד במוזה המזרח-תיכונית הזו, שצפייה ב-"עבודה ערבית" היא בערך כמו לאכול בקלווה – כיף וטעים – אבל ממחר בבוקר יהיו רגשות אשם.

בכך למעשה "קשת" הראתה בגרות מסוימת. ההחלטה בסבב השידורים הקודם שלה (בטרם התחלפה עם "רשת"), לשדר את הסדרה בשעות הפריים טיים הייתה אמיצה, בוגרת ומרשימה. נדמה היה לרגע ש-"קשת" מתחילה לפתח סוג של עמוד שדרה מוסרי, ולא רק לנסות ולעמוד בדרישות הרשות השנייה אך כמובן שזה היה זמני בהחלט .

מבזבזת קלפים טובים

השינוי בימי השידור בין "קשת" ל-"רשת" וההצלחה המרשימה של ערוץ 10 לשדר תכנים מוצלחים לשם שינוי ("המקום", "הישרדות") הדליקו נורה אדומה אצל הזכיינית. עמוד השדרה המוסרי לא עמד בפני מלחמת רייטינג. זו הדרך היחידה להסביר את השינוי הפתאומי שחל באופן ההתייחסות שלה ל- "עבודה ערבית". אחרי פחות מחמישה פרקים, פסקו כמעט כל הפרומואים המפרגנים (כפי ששודרו בטרם עלתה לאוויר) ואף היו שבועות בודדים בהם הסדרה לא שודרה כלל. בסופו של דבר "קשת" התעשתה וחזרה לשדר את התוכנית – המיקום: ימי שני – 22:30.

"טלעד" בזמנה זכתה לקבל על שמה שם פעולה – טילעוד. היה מדובר על הנוהג של הזכיינית לשעבר, לעכב שידוריהן של סדרות רכש זרות, ולהקרינן בשעות מאוחרות תוך שידור החדשות במהלכן. כעת, "קשת" מראה לנו שחוץ מאילנה דיין, היא לקחה מ"טלעד" את הנוהג לסרס תוכניות. זה לא ש- 22:30 היא שעת לילה מאוחרת, אך בהשוואה למיקום הקודם (ימי שבת – 21:30) ובהתחשב בכך שזוהי אחת התוכניות המצחיקות ביותר בטלוויזיה כיום, מדובר על עלבון (או אולי אפילו, אפליה?).

כמה חבל שעד ש-"קשת" היטיבה לנצל את יכולותיה כמומחית לטלוויזיה מסחרית למטרות טובות של עשייה סאטירית איכותית ומבדרת, היא מבזבזת קלפים טובים. אין מה לעשות, גם "קשת" וגם "ערוץ 10" פועלים מתוך שיקולי רייטינג – אבל אם כבר עשיתם משהו טוב, אולי שווה לכם להאמין בו. מי יודע, אולי אם היו נותנים לו את ההזדמנות, אמג'ד יכול היה לנצח את ערוץ 10.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. לא חבל?
ערן 30.01.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©