הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הטיול הפנימי
 
לאחר תקופה ארוכה של תקיעות, סמדר נסעה למזרח ונחשפה לתורת הפנג שואי. היא בטוחה שכולנו צריכים להכיר את העקרונות לשיפוץ החיים, שכבר מיושמים בארץ בארגון הבית. בלי המרק של "אסם"
מאת מרינה ברנר | 11.02.2008
 
סמדר בטוחה שהיא לא תשכח לעולם את הבחורה הקנדית מהטיול במזרח, שהכניסה אותה לסודות התורה הסינית העתיקה ושינתה את חייה.  זה היה לגמרי במקרה בהונג קונג, ושום דבר לא הכין אותה לכך שמשם היא תצא בן אדם אחר, עם הרבה יותר שמחה, והרבה יותר שליטה בחייה.

תורת הפנג שואי דוגלת ביצירת סביבה הרמונית ותומכת מבחינה אנרגטית, שכוללת סידור רהיטים, שימוש בצבעים, צלילים וריחות, שמשרים אווירה נעימה מסביבנו, וכך משפרים את איכות חיינו ללא הכר.
האנרגיה היא שעומדת בבסיס התורה. צריך לדאוג לאנרגיות חיוביות ולאפשר להן לזרום באופן חופשי. ההנחה העומדת בבסיס השיטה, היא עיצוב מרחב מחייה וסידור נכון של האלמנטים בתוכו, כדבר המשפיע על אורח חיים. חשוב להקדיש לכל בית את מלוא תשומת הלב, שהרי כל דבר בבית ובמקום העבודה מסמל משהו, ולכן כל מה שנעשה ישפיע על תחום מסוים, בזוגיות, בקריירה, על הבריאות.

הקנדית הסבירה לסמדר, שאם מרגישים תקועים במשך תקופה ארוכה, סימן שצריך לבחון את עצמנו, לאתר את הערוץ בו נתקענו, ולחפש פתחי מילוט. עקרונות השיטה מאפשרים לאדם להגיע למיצוי הפוטנציאל האישי, לחיים של שפע ובריאות ויחסים בינאישיים מספקים.

 
הכל בשביל האיזון. אבן זן
תצלום: SXC

לאחר ההיכרות עם התורה, החלה סמדר ליישם את השיטה בחייה. "הדבר הראשון שעשיתי, היה להיפטר מחפצים ישנים שהזכירו לי את העבר, שימור החפצים גרם לי להיתקע בעבר, בין אם במודע ובין אם לא. התמונות ששמרתי הזכירו לי רגעים שלא יכולתי לוותר עליהם, אך למעשה בגללם לא יכולתי להמשיך הלאה".

אגירת חפצים היא בעיה פסיכולוגית שמשדרת לתת-מודע חשש ופחד מפני העתיד. היפטרות מחפצים מיותרים היא כלל בסיסי בפנג שואי, המשדר לתת-מודע ביטחון ואופטימיות, ידיעה שאם נצטרך משהו בעתיד נדע להשיגו. חשוב לזכור כי צורת החשיבה תמשוך אל תוך חיינו התרחשויות בעלות אופי דומה, "לאחר שזרקתי את כל אותם הדברים שהזכירו לי את חיי הקודמים, חשתי הקלה ואופטימיות". בעקבות הטיול החליטה סמדר שבמקביל ללימודי תואר באדריכלות ועיצוב פנים, תיקח בארץ סדנאות בפנג שואי. וכך עשתה כשחזרה, משוכנעת שפנג שואי היא לא סתם תורה, אלא עולם המקנה ערכים, חשיבה ופרספקטיבה אחרת על החיים.

עקרונות הפנג שואי, שפירושם רוח ומים, מבוססים על מסורת ארוכת ימים בסין. הצ'י הוא מונח מרכזי בתורה, פירושו אנרגיית חיים וצריך לדאוג שאנרגיה זו תזרום בחופשיות בתוך הבית ולא תיתקע". התנאים הבסיסיים לצ'י איכותי הם זרימה ותנועה. מים ואוויר צח עבור הסינים, זהו אוסף של חוקים וכללים (עשה ואל תעשה), אשר עוברים מדור לדור בדרך של חינוך מסורתי בבית, במטרה לשמור על אחדות המשפחה, לחזק את מעמדה ולהעצים את עושרה.

אומני הפנג שואי נמלטו מארץ מולדתם לאחר ההפיכה השלטונית שאסרה את העיסוק בתורה, והתיישבו בסינגפור, מלזיה, פיליפינים ובעיקר בהונג-קונג וטייוואן, אשר הפכו עם הזמן למרכזי הפנג שואי העולמיים. לא פלא שרק שם נחשפה סמדר לסוד האנרגיה של הבית. כיום, תורת הפנג שואי מוכרת לא רק במזרח אלא גם במערב, אם כי פחות נפוצה. חלק מהמפורסמים כמו דונלד טראמפ או מדונה, גופים כלכליים כמו "עסקי רוטשילד", "מרקס אנד ספנסר" או "בריטיש איירוייז", נעזרים בעצותיהם של אומני הפנג שואי.
 
השער המרכזי

שתי אסכולות עיקריות הן "אסכולת הצורה" העוסקת באופן תנועת הצ'י בבית ובסביבתו, ו"אסכולת המצפן" המתמקדת בעיצוב הפנים ומחלקת את הבית לתשעה אזורים, כאשר כל אחד עוסק בתחום חיים ספציפי. התחומים כוללים בריאות, התפתחות אישית, זוגיות, משפחה, ילדים, קריירה, שפע, מוניטין, ונסיעות. כדי להשפיע על תחום חיים מסוים יש להוסיף את סמל היסוד (חמשת היסודות הסיניים – אש, אדמה, מתכת, מים ועץ) המקביל לאותה פינה. את חלוקת הבית לפינות עושים על גבי תוכנית המתאר של הבית, בעזרת מצפן.

יועצת בכירה לפנג שואי, שרונה חורי, מסבירה מה אומר התפקיד. חורי התאהבה בתורה הסינית, ולכן פנתה ללמוד ב"אקדמיה הישראלית לפנג שואי". חורי מבהירה: "לא ניתן למקם חפצים באופן שרירותי, רק כי הם נמצאים בפינה  מסוימת  של הבית". ד"ר ירון זפרן, מקים האקדמיה ללימודים רוחניים, נותן גם הוא כמה כלים בסיסיים לעיצוב הבית. לפי אותם עקרונות "הדלת הינה השער המרכזי דרכו נכנס הצ´י, כוח החיים, אל הבית". הצ´י עם כניסתו נצבע באנרגיה שנמצאת בפתח הבית, ונושא אותה עימו אל כל הפינות.

חורי: "מאחר וכל דבר מסביבנו משפיע עלינו, יש להתחשב בכל הנתונים הסביבתיים ולהכניס אותם לנוסחה". נתונים כמו כיוון החזית, כל כיוון מביא מסה אנרגטית לתוך הבית, כשהמבנה הפיסי של הבית נמשל לגוף האדם, הגג, הסביבה, והאנשים הגרים בתוכו. לאחר שקלול כל הנתונים, מקבלים את ה"יסוד האישי" של הבית. כמו כן, לכל אדם ישנו גם "יסוד אישי" הנקבע על פי תאריך לידתו. חשוב שתהיה התאמה בין יסוד האדם ויסוד הבית, וכאשר זה לא כך, מציע הפנג שואי פתרונות מעשיים לתיקון המצב.

מים ואוויר צח עבור הסינים
תצלום: SXC

חורי מאמינה כי יש להתייחס לפנג שואי לא כאל תורה אלא כאל כלי עבודה עם מרחב, כדי שהמרחב יוכל לעבוד בשבילנו. "אין כאן עניין של אמונה, הפנג שואי הוא מדריך לחיים, גם אם לא מאמינים בו, השיטה עדיין עובדת. יש לי לקוחות רבים, חלקם אנשי עסקים מצליחים, אשר אימצו את כלי השיטה. מה גם, שאני מקבלת יותר ויותר פניות מלקוחות חדשים, דבר המוכיח שהשיטה עובדת".

ד"ר זפרן נותן דוגמה לעיצוב חדר שינה, "צבע הקירות המומלץ הוא קרם, אוף-ווייט, שמנת או כחול/ירוק/טורקיז. יש להימנע מאדום, כתום, או צהוב בוהק. חשוב שבחדר לא יימצא חלון בקו ישר עם הדלת, היות והאנרגיה הנכנסת בעד הדלת תברח מהחלון. אם זהו בכל זאת המצב, יש לתלות מהתקרה, בין הדלת לחלון, קריסטל פריזמתי, ספיראלה, או מובייל. אלה, יפזרו את הצ´י וימנעו ממנו לעזוב את החדר.

חשוב שמול דלת הכניסה לחדר השינה לא תמוקם דלת השירותים, או קצה של גרם מדרגות. אם זה המצב, יש לתלות בין השירותים/המדרגות לבין דלת החדר פעמון רוח, או מובייל. את הכניסה לחדר יש לשמור פנויה ככל הניתן, לא למקם ארון בגדים או רהיט אחר במרחק של מטר כי זה יפריע לצ´י להיכנס לחדר.
את המיטה אסור למקם מול הדלת בקו ישר, כדי לא להיתקף בזרימה אגרסיבית של האנרגיה הנכנסת מהדלת. ראש המיטה צריך להיות צמוד אל הקיר ורצוי שצדה השני לא יהיה צמוד לקיר או לרהיט, ולא יפנה בקו ישר אל הדלת, במידת האפשר. להימנע ממכשירים חשמליים בחדר, בעיקר מחשב או טלוויזיה, אם אין ברירה, מומלץ לנתקם בלילה ולכסותם בבד. אגירת חפצים שאין בהם שימוש - תוקעת את הצ´י וגורמת לפחדים ולחרדות.

התאורה בחדר צריכה להיות סולידית, ולא לבחור בתאורת ספוטים או פלורוסנט אלא מנורות עומדות או תאורת תקרה, בתנאי שאינה ישירה (למשל- כשהיא מופנית אל התקרה או מכוסה אהיל). עדיף שהחומר ממנו עשויה המיטה יהיה עץ ולא מתכת, המצעים מחומרים טבעיים, וכך גם המזרן. לא רצוי שתהיה מראה בחדר, ואם יש בכל זאת, להימנע מלמקמה ממש מול המיטה, היות וזה מגביר את זרימת האנרגיה בחדר, ועלול להפריע לשינה.  
 
קיר שלם באדום

ד"ר זפרן לא חוסך בטיפים ומעמיק בהמלצות לעיצוב הבית. לכל צבע אורך גל שונה, הצבעים החמים הנקראים "צבעי יאנג". הצבע המוביל בקבוצה הוא האדום, אבל גם הצהוב והכתום ממריצים ומעוררים באופנים שונים. אדום מתאים למסעדות כי זהו צבע ממריץ ומעודד תחלופה מהירה. הכתום מעורר תשוקה למתוק ולמשקאות ולכן מתאים למטבח או לפינת האוכל. מומלץ לשלב את הכתום עם כחול, יחד נוצרת שלמות בחדר. הצהוב מייצג את המימד המנטאלי, מעורר תקווה ומנטרל פחדים, לכן כדאי לשלבו  בחדרי עבודה ומשרדים.

בקבוצת הצבעים הקרים, "צבעי היין", נכללים הירוק, הכחול והסגול על גווניהם  המאפיינים את מיתון הפעילות, הרפיון והנינוחות. חדרים מסוימים בבית מוגדרים "חדרי יאנג", כמו הסלון, המטבח והמשרד הביתי, בהם מומלץ לשלב יותר צבעים מקבוצת החמים. לעומתם, ב"חדרי הין", כמו בחדר שינה וחדר העבודה (שבו אין קבלת קהל), מומלץ להמעיט בשימוש בצבעים חמים. השימוש המומלץ בצבעים החמים הוא אך ורק כ"צבעי דגש", כלומר בפריטים קטנים "לעולם לא נצבע קיר שלם באדום אלא נשתמש באדום כאלמנט קישוטי, או באביזרים כמו כריות, מנורות, מפות, תמונות ופרחים".

לעומת זאת, בצבעים הקרים, כמו כחול וירוק, ניתן להשתמש גם כ"צבעי רקע", המשלבים רוגע כשהצבע כחול וצמיחה כשהצבע ירוק, לדוגמה במשטחים גדולים כמו רהיטים, וילונות, שטיחים או קירות. צבעים המשלבים בתוכם צבעים חמים וקרים (כמו חום המשלב אדום וירוק), או צבעים חמים הממותנים על-ידי צבעים אחרים (כמו ארגמן או אפרסק), יכולים לשמש גם הם כ"צבעי רקע".

הגוונים הספציפיים של הצבעים ישפיעו על יצירת תחושת מרחב פתוח או סגור. גוונים בהירים יוצרים תחושה של מרחב ורווח, והכהים יוצרים תחושת סגירות ואטימות. היות וחשוב לאפשר לצ´י לנוע בנינוחות במרחב, הגוונים הבהירים מומלצים יותר מן הכהים.

ההמלצות של ד"ר זפרן משמשות עד היום את סמדר בכל שלב ביצירת הבית. כשנכנסים לדירתה, קשה שלא להבחין באווירה הנעימה וההרמונית שיצרה מאז שחזרה מהונג קונג. היא מיישמת בקפידה את הכללי הפנג שואי, החל מבחירת צבעי הקירות ועד שימוש נכון בתאורה, ברהיטים ואף בחפצים המונחים עליהם. הכול תורם לתחושה הקסומה, כי הצ'י כבר לא תקוע בין החפצים שלה, הוא  זורם.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©