הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
על הספה
 
כדאי להשקיע כוחות נפשיים בעונה החדשה של "בטיפול", שמוסיפה דמויות מעניינות לפאנל המתוסבכים הקיים, ומצטיינת בדיאלוגים
מאת קרן לוי | 12.02.2008
 
מטפל בסדרה, מטופל במציאות. דיין
 
מילים רבות נשפכו על הסדרה "בטיפול". מה שלא נכתב, על פי פרויד, הוא הסיפור הבאמת מעניין. מבולבלים? גם אני.

הקונספט הוא ללא ספק מרתק. קטונתי מלבקר סדרת מופת שאפילו האמריקאים רכשו ברוחב לב. אבל שוב, מה פרויד היה אומר? כמה יומרני מצידי להניח שבעקבות כמה שיעורי ידע בסיסיים בתורתו של הפסיכו אני אדע להבין את אסי דיין, המגלם את ראובן דגן המטפל, כאשר בכל מדורי הרכילות הוא מודיע שהוא בעצמו מטופל די רציני ומכור לריטלין.

הסדרה מבוססת על מפגשים קבועים שנערכים בין דגן למטופליו באופן קבוע - פעם בשבוע, באותה שעה. הם שופכים בפניו את נבכי נפשם ולא פעם פורקים עליו את עצביהם המרוטים. התסריט נשען על ייעוץ פסיכולוגי. בעיני יתכן כי הדמויות אינן פרי דימיונו של הכותב, והן בבסיסן רעיונות שנלקחו מתוך מפגשים אמיתיים בין מטפל למטופל. השאלה היא, אם היוצרים הניחו כי הסדרה מיועדת לפרשנות עמוקה מצידנו, או שהיא אמורה להיות עוד דרמה יומית שאמורה להוציא אותנו מהשגרה או לחילופין לגרום לנו לשמוח בחלקנו.

אני מודה שלא הצלחתי עדיין לעכל את כל הפרקים. יש שם משהו שמצריך כוחות נפשיים כמו למפגש אמיתי עם פסיכולוג, אפילו כתמי הרורשאך והמוסיקה הכבדה משהו בפתיח מצליחים להכניס אותי למיני מאניה-דיפרסיה.

בעקבות סקר קטן שערכתי בין חברי הצופים, נמצא כי המלנכוליה שולטת ואיריס (טלי שרון), הסטודנטית חולת הסרטן, מביאה את הסיפור האישי הכי נוגע בעונה השנייה של הסדרה. הדמות של טליה (אסי לוי), המייחלת למשפחה וילדים משלה, מקנאה בחברותיה הנשואות ולא רואה את ההצלחה המקצועית שלה כנחמה כלשהי, מנגנת גם היא על כמה מיתרים כואבים, בעיקר לנשים רבות הנמצאות בסיטואציה דומה, בעידן שבו הקריירה תופסת את מקום המשפחה. לוי נותנת כאן את אחת מההופעות הטובות שלה.

פוליטיקלי קורקט

קראתי לא מזמן ביקורת פחות חיובית על הסדרה, וקצת מפתיעה. נטען שם כי הליהוק בסדרה הוא מאוד סטריאוטיפי. גם בעונה השנייה אנו נתקלים בטיפוסים תל-אביביים, לא נראה כי למישהו מהם יש בעיות כלכליות כלשהן, ולרובם זה אינו המפגש הראשון עם פסיכולוג. הביקורת גם טענה כי אין ייצוג לאנשים מהפריפריות. כאשר אנו צופים בסדרה הכל נראה מאוד אמיתי, ממש מראה מציאות, אבל כמה מאיתנו באמת יכולים להתחבר עם דמות כמו הטייס ידין (ליאור אשכנזי, מהעונה הקודמת) והדילמה שלו לגבי ההפצצות על עזה?

הכל טוב ויפה, אני מסכימה חלקית עם הביקורת הזו. אבל אני מניחה שהחיים על ספת הפסיכולוג נראים יותר כמו הסדרה ופחות פוליטקלי קורקט. לרוב הסטודנטים אין אפשרות לממן שעת טיפול באופן קבוע, וכך גם אנשים שהבעיה העיקרית שלהם בחיים היא תסבוכת כלכלית, כך שלחוסר הייצוג של מטופלים פריפריאליים יש הצדקה מטעמי אמינות.

כל אחת מהדמויות בעונה החדשה אהובה עלי. החל מאפי (מוני מושונוב), איש ההייטק שרק הולך ומסתבך עם בעיית השפכים במפעל,  ועד הילד המתוק של משפחת נוימן אשר סובל מבעיית השמנה. עד כמה שאנו, צופי הטלוויזיה, כבר מכירים את כל השטיקים שבתסריט ואת העומד לבוא, אני מוצאת את עצמי מופתעת לא פעם מהדיאלוגים האישיים והמדויקים של המטופלים, וכבר מחכה לשמוע את הפרשנות של המטפל. אולי הוא יצליח לפתור גם לנו כמה דילמות בחיים. שווה בהחלט 450 שקלים או מנוי ל- VOD.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
8 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. בטיפול
dorit 14.02.2008
 
 
2. אלופה !!!
מיטל 14.02.2008
 
 
3. מדויק ונכון
שי 14.02.2008
 
 
4. בתור "פסיכי" לשעבר חחח
אדון תחת לחץ 14.02.2008
 
 
5. בטיפול
מיה 16.02.2008
 
 
6. אין כמוך!
מורן 25.02.2008
 
 
7. מקסים!
יעל 27.02.2008
 
 
8. ביקורת משעממת ומפוספסת
מתן 11.06.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©