הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
נשימות בעוצמה מוסיקלית
 
"דואטים", יצירת המחול המשותפת של אורן לאור וניב שיינפלד, עוסקת ביחסי זוגיות ומגדר, ובניגוד לקודמתה "ג'ורונה", מביאה נקודת מבט יותר אופטימית
מאת קרן לוי | 24.02.2008
 

מרכז הכובד והכוח נמצא אצלה. דואטים
תצלום: יח''צ
מעולם לא התיימרתי להיות מבינה גדולה במחול, אבל מה שיפה בו הוא שכל אחד יכול לפרש אותו בדרך הקרובה ביותר לליבו.

זו הפעם השנייה שאני כותבת על הפקה משותפת של בני הזוג אורן לאור וניב שיינפלד ("
ג'ורונה"). המופע נקרא "דואטים", ועוסק באהבה ובזוגיות. הוא נחלק לשלוש טרילוגיות: "על החיים ועל המוות", "קו-ואריאנס" ו"אינטרלוד". חובה לציין שבחלק האחרון, המוסיקה של מוריסי שליוותה אותו כבשה, והפכה את הכל לפי כמה יותר מרגש.

המופע נפתח בבחור (לאור) המגיש לבחורה (נגה גולן) פרח. כמה יפה ותמים, עד שהיא מפזרת את עלי הכותרת ובורחת.

"על החיים ועל המוות" הוא קטע בביצוע ניב שיינפלד וסיוון גוטהולץ. שיינפלד עוטה תלבושת הריונית, ונכנס בצורה משכנעת לתפקיד הגבר שרוצה מאוד להרגיש את חווית ההריון ולקבל את תשומת הלב השמורה לאישה בזמן ההריון. אבל ברגע שהגבר מבין שמתוקף התפקיד הוא קשור וכבול, הוא מחפש את החופש שלו. בת זוגו, בתגובה, לא מאפשרת לו לברוח. היא מנסה לפתות אותו, בעוד שהוא מתרחק ממגעה. המרדף יוצר ריקוד זוגי יפהפה, ונותן תחושה שיש עוד המון מתחת לפני השטח.

בסופו של הקטע, המוסיקה נפסקת והנשימות של בני הזוג מספקות את הרקע. כאן אי אפשר שלא לעצור נשימה, ולהתחבר לשקט הרועש שמתרחש על הבמה. יש בין השניים משהו שמחבר ביניהם, אך זה לא מספיק כדי להשאיר אותם ביחד. המפנה מתרחש כאשר התפקידים מתחלפים, והאישה מקבלת על עצמה את תלבושת ההיריון. לה אין בעיה להיות כבולה, זהו מקומה הטבעי. מכאן היא הופכת להיות החזקה, מרכז הכובד והכוח נמצא אצלה.

הדואט השני, "קו-ואריאנס", עוסק במערכת יחסים זוגית בין שני גברים (רן בן דרור ואורן טישלר). אי אפשר שלא לשים לב לדמיון הפיזי ביניהם, בנוסף לעובדה שהם רוקדים בתיאום מופלא. גם כאן מופסקת לפתע המוסיקה, והנשימות של השניים מהוות תפאורה ורקע מדהימים וחזקים לא פחות מהמוסיקה המקורית של הקטע - שופן (ויסלחו לי חובבי המוסיקה הקלאסית). הריקוד מציג את כל הקשיים בתוך קשר זוגי - תלות, כעס ובדידות. הם רבים, משלימים ולא מוותרים זה על זה. קיים כאן נסיון להציג קשר בין שני גברים, שממילא מכיל בתוכו קשיים של מערכת יחסים, וגם  נסיון להבין את תפקידו הנשי והגברי של כל אחד מבני הזוג.

הדואט השלישי, "אינטרלוד", מחבר את שני הדואטים הקודמים עם הדואט הפותח של לאור וגולן, ומכניס הומור לסיטואציה הזוגית. אם לא נצחק עליה, אולי נבכה. כל אחד מהזוגות מוצא את הנחמה שבקשר הייחודי שלו, אם זה ההריון ואם זה הקרבה והחיזור.

שמחתי על המסר האופטימי, שאיתו יצאתי מהמופע מחוזקת ומרוגשת. במהלך המופע התבוננתי בקהל ויכולתי כמעט לראות כיצד הסיטואציות מעלות רגש בכולם. אולי אינני פרשנית מחול דגולה, אבל אני יכולה לומר בוודאות שזוהי הפקה מעולה ומדויקת שנוגעת לכולנו.

"דואטים" | 07/03 | ב - 14:00 וב - 22:00 | מרכז סוזן דלל

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. דואטים
שרון 27.02.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©