הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בעיות של אימא שתלטנית
 
במקום להיות ערוץ הומור חתרני, "קשת" משתמשת ב"ביפ" לצרכי פיתוח תוכניות וקידומן. יצא רע - גונזים. יצא טוב - מעבירים לערוץ 2. אם הבדיחה לא הייתה עלינו, אולי היינו צוחקים
מאת צחי לב | 04.03.2008
 

קרוב לשבע שנים אני עוקב אחרי ערוץ "ביפ", עוד מהתקופה שהוא החל את שידוריו בשנת 2001. בניסיונותיו להוכיח ולמתג את עצמו כ-"ערוץ הצחוק", הצליח "ביפ" במהלך השנים לייצר הרבה תכנים חדשניים ואלטרנטיביים שזכו לאהדת המבקרים (כמו "מ.ק. 22", "הרצועה", "טופי והגורילה"). כמובן שלצד הצלחות אלו בלטו לא מעט כישלונות וחסרונות, ובמיוחד, כפי שכל פסיכואנליטיקן היה מציין – בעיות עם אימא שתלטנית.

הזכיינית "קשת" היא הבעלים של "ביפ" המשודר ב- HOT. צפייה עקבית בערוץ "ביפ" מלמדת על יחסי אהבה-שנאה בין "ביפ", הילד הסורר, לבין "קשת", האימא המאותגרת והמאתגרת.

שוב בשידורים חוזרים ב"ביפ". עדי אשכנזי
 

בין היתר, לאורך השנים בולט סרבול רציני בכל מה שקשור לתכני המקור. גם תוכניות ה-"דגל" זוכות בדרך כלל לעונות קצרות במיוחד (לעיתים רק כמה שבועות). כך הגענו למצב בו שודרו פחות מ-
90 פרקים של התוכנית "מהדורה מוגבלת", שהתחילה כעת את עונתה הרביעית. (מצב אבסורדי בהתחשב בעובדה שהתוכנית עלתה במאי 2007).

דוגמה נוספת לסרבול וחוסר הרצף של "ביפ" היא ההתעללויות שספגה "הרצועה" בהנחייתו של אורי גוטליב. ה-"רצועה" שצוירה כאחת ההצלחות הגדולות ביותר של הערוץ הייתה נעלמת לעיתים קרובות ללא כל התרעה. באותן היעלמויות נאלצו הצופים להסתפק בעוד שידורים חוזרים. מקרים אלו גרמו לעיכובים בהתפתחות של "ביפ", וקיבעו את מעמדו כערוץ נישה ותו לא.

את העקביות ניתן היה למצוא בערוץ בכל מה שקשור (איך לא) לשידורים חוזרים של "סיינפלד" ו"חברים". בגלל היכולת לראות את הפרקים של שתי הסדרות הספציפיות הללו עוד ועוד (ולא משנה באיזו שעה ובאיזה מצב רוח) הן מתאימות כמו כפפה לדפוסי ההתנהגות האופייניים ל"ביפ". לכל זה התרגלנו, אך היחס של "אימא" "קשת" אינו מסתכם רק בהזנחה וחוסר השקעה, אלא גם בניצול יתרונותיו האסטרטגיים של הערוץ. "ביפ", מאפשר ל-"קשת" דריסת רגל בקרב מנויי הכבלים, שמנוצלת היטב ובערמומיות רבה וצריכה להדליק לא מעט נורות אדומות בקרב המנויים. ראשית, לא ניתן להתעלם מהעובדה שהערוץ הוא סוג של מקפצה – לא מעט טאלנטים התחילו ב-"ביפ" והתקדמו בהמשך ל-"קשת". אולי זה לגיטימי, אך לא ניתן להתעלם מכך כשמדובר על אקט מנצל ומטריד.

מנויי הכבלים משלמים כסף עבור ערוץ "ביפ" כשלמעשה הם מהווים שפני ניסיון? כן! כמעט כל טאנלנט שהצליח ב-"ביפ" התקדם בהמשך לתפקיד בולט ב-"קשת" כך שאפשר לראות בכך סוג של אודישן. לדוגמה, אורי גוטליב שקיבל לאחר ההשתתפות ב"רצועה", תוכנית משלו ביום שישי ב-"קשת". באותה תוכנית כיכב לצד גוטליב הסייד-קיק שלו מ-"הרצועה", יובל סמו, אשר מככב כיום כבר עונה שנייה ב-"ארץ נהדרת". דבר דומה קרה למאור כהן, שהתחיל ב-"חיות פשע" (הניסיון האלטרנטיבי ההזוי של "ביפ") וגם הוא מככב כיום ב-"ארץ נהדרת".

שטיפת מוח

על האודישנים לתכנים הניסיוניים המיועדים ל-"קשת" שנודבתי לצפות בהם (ותוך תשלום ל-HOT, זה לא אמור להיות ההפך?) עוד הייתי יכול לסלוח, אך עוד לא הגענו לחמור מכל. שיא הסימביוזה, הגובלת בחמדנות שאין כדוגמתה, היא בהפיכתו לערוץ פרומואים לתכנים של "קשת". כך יכולנו לראות כי בטרם התחילה העונה החדשה של התוכנית "מה זה השטויות האלו" של עדי אשכנזי, שודרו העונות הקודמות בשידורים חוזרים ב-"ביפ". גם שידורים חוזרים של "ארץ נהדרת" הציפו את הערוץ. יש לציין ששודרו כל העונות הקודמות (שכבר גבלו בשטיפת מוח).

הפעילות של "קשת" היא לא פחות מגאונית. יש בכך התמודדות עם צופים העלולים לחוש רתיעה מלהתחיל לראות סדרה חדשה מבלי לראות את העונות הקודמות. על מנת שלא להפסיד את אותם אחוזי רייטינג אני משער ש"קשת" מנצלת את דריסת הרגל שלה, וגורמת לאותם צופים להיחשף לעונות הקודמות כדי שבעתיד הם יצפו בעונה החדשה בערוץ 2.

כך גם היא עושה טיזינג לאותם צופים שכבר הספיקו לשכוח, ומכינה אותם לקראת העונה החדשה. קונספרטיבי מדי? אולי, אבל כך אפשר להסביר מדוע השידורים החוזרים ב-"ביפ" פסקו בסמוך לעלייתן של העונות החדשות ב"קשת". אם תעקבו כיום, תוכלו לראות כיצד זה מתרחש שוב לנגד עינינו: "ביפ" החל לשדר מדי יום את הפרקים מהעונה הראשונה של "מסודרים", משום מה יש לי תחושה שאוטוטו תעלה העונה החדשה של "מסודרים" בערוץ 2.

חשוב להדגיש שזו זכותה של "קשת" להתגלח כרצונה על ערוץ "ביפ" ולשדר שם ככל העולה על רוחה (בכפוף כמובן למגבלות של "מועצת הכבלים והלוויין") אחרי הכול הערוץ הוא בבעלותה. הבעיה היא ש-"קשת" מתעקשת לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. זה אולי מותר, אך לא באמת הוגן שהלקוחות של HOT נאלצים לשלם תוספת עבור ערוץ שמתחזה לחתרני אך בפועל לא נועד לעשייה טלוויזיונית אלא להגדלת הרווחים של "קשת".

ערוץ הצחוק? אולי, אבל אולי כדאי שתדעו ש-"קשת" היא זו שצוחקת עלינו כל הדרך לקופה. צפייה נעימה.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. כל הכבוד
קובי 14.03.2008
 
 
2. נושא חשוב
עמית 11.06.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©