הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
למי יש זיכרון קצר
 
למרות ההאשמות של הפרשנים כי אוהדי חיפה שכחו לרוני לוי את התקופות היפות, הם לא היו מרוצים ממנו במרבית העונות בהן אימן את הקבוצה הירוקה. לכן, באמת הגיע הזמן שיילך
מאת ירון קלנר | 11.03.2008
 
נשאר מקובע לתקופה ממושכת. לוי
תצלום: אלוני מור

יש קלישאה ידועה בדבר זיכרונו הקצר של הישראלי, ויותר מכך, זיכרונו של אוהד הספורט הישראלי. פרשני הספורט מדביקים את הקלישאה הזו לאוהדי מכבי חיפה לא פעם. הם מאשימים את הקהל בכך שהוא אינו זוכר את ההצלחות הרבות שקצרה הקבוצה יחד עם רוני לוי, את הכדורגל המשובח, את ההנאה הרבה שהסבה להם הקבוצה. האמת היא הפוכה. זהו זיכרונם של אותם פרשנים שהתקצר, והם אינם מסוגלים לזכור דבר מעבר לאמירה הנבובה ששיגרו לאוויר העולם במחזור שעבר.

האמת היא פשוטה, והיא אומרת שאוהדי מכבי חיפה מעולם לא נהנו מהכדורגל שקבוצתם הציגה תחת רוני לוי (אולי קצת במהלך העונה הראשונה). בעלי זיכרון טוב במיוחד יוכלו להגיד שמרבית הזמן הם גם לא נהנו מקבוצתם בתקופת גרנט, אבל מיקומו הנוכחי די מנטרל את היכולת של האוהד הפשוט לקטרג עליו.

בכל ארבע העונות האחרונות, מכבי חיפה אכזבה את אוהדיה כמעט בכל המישורים. האליפות הייתה שלה, אמנם, בשלוש העונות הראשונות מתוך הארבע, אך דווקא העונה הרביעית היא זו המעידה על כל התקופה. ברגע שהגיע גאידמק והציב תקציב הגדול פי שלושה מזה של יעקב שחר, הקבוצה נכשלה. בכל קנה מידה, מיקומה של הקבוצה בתום עונת 2006/2007 הוא כישלון צורב.

ההישג המשמעותי היחיד של מכבי חיפה תחת הדרכתו של רוני לוי הוא ההצלחה בגביע אופ"א, אשר במסגרתו הציגה משחק לחימה יפה ומסודר. הבעיה היא שהאופן בו התנהלו המשחקים במסגרת אירופית זו, הוא האופן בו התנהלו משחקי הקבוצה בליגה. מה שטוב נגד אוקזר, לא בהכרח טוב נגד מכבי נתניה. מה שטוב כשאתה נחות מיריבך, ולכן הוא זה השולט במגרש, לא מספיק טוב כשאתה הוא הפייבוריט וצריך ליזום את ההתקפות.

למועדוני כדורגל יש אופי מסוים. מכבי חיפה חרטה על דגלה את הכדורגל האטרקטיבי, כשבין היתר הצמיחה את אייל ברקוביץ', ראובן עטר והשביחה את חיים רביבו ויוסי בניון. כמובן שאוהדי הקבוצה מצפים להצלחות מקצועיות בתום העונה, אך גם ליהנות במהלכה. את הציפייה הזו, רוני לוי לא הגשים.

הזדמנות אמיתית

ישנן ציפיות נוספות של אוהדים מקבוצותיהם, כמו שילוב שחקני בית, למשל. רוני לוי ספג ביקורת רבה בתחום זה, אך בסגל הקבוצה החיפאית מצויים דווקא מספר רב של שחקני בית, רובם הגדול צעירים שקודמו על ידי המאמן עצמו. אך למרות נתון זה, הביקורת מוצדקת. פרט לדקל קינן אף צעיר לא קיבל הזדמנות אמיתית. לא ברור מדוע ליאור רפאלוב אינו מן השחקנים המובילים בקבוצה, ומדוע שחקנים צעירים ומבטיחים משוחררים לקבוצות אחרות. דווקא עם אושרי גיטה הלא כל כך מבטיח, מנסה לוי לתקן.

גם אם ישולבו כל הצעירים בקבוצה באופן מוצלח, עדיין מכבי חיפה רחוקה מלהציג משחק כדורגל טוב. השינוי המהפכני שנערך בסגל זמן קצר לפני פתיחת העונה, הציב את חיפה בעמדת פתיחה נחותה באופן משמעותי. במהלך הסיבוב הראשון התגלה לפתע שאין חלוץ לקבוצה. מאמן אחראי היה שם לב לכך קודם לכן. מאמן אחראי לא היה עושה את המהלך מלכתחילה. מצד שני, מאמן אחראי לא היה נשאר מקובע במשך תקופה ממושכת שכזו בתוך קונספציה מסוימת ומתעקש להוכיח שהיא אינה כושלת, פעם אחר פעם.

אליפות עבור מכבי חיפה אינה דבר נשגב, זוהי הקבוצה בעלת המספר הגדול ביותר של תארים בישראל, אחרי מכבי תל אביב. אין סיבה שאוהדי הקבוצה ירכינו את ראשיהם וימלמלו תודה למאמן שהביאם עד הלום. אין סיבה שאוהדי הקבוצה לא יהיו פעילים בהווי ובחיי היום יום של הקבוצה. אמת היא שבלעדי יעקב שחר, ככל הנראה, המועדון לא היה מגיע לאן שהגיע, אך אמת היא גם שללא אוהדים, למועדון כדורגל אין זכות קיום. הזכות לבטא את שעל ליבם הנה מהותית וחשובה. כמובן שגם לתגובות יש גבול, ואלימות וזריקת חפצים היא בהחלט לא הדרך. אבל אוהדי חיפה, שלא רוו נחת מלוי במשך ארבע שנים, בסך הכל מבקשים ממנו שיילך לחפש מקום עבודה אחר. כי בחיפה מיצית את עצמך, רוני.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©