הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מצפצפים עלינו
 
יואב מלכה מספיד את "שירים ושערים" שחזרה אבל כבר לא מעניינת, כועס על הזלזול במאזינים כשהמרואיינים עוברים בין התחנות שמשדרות במקביל, ותוהה למה החזירו את "בטריבונה"? חסר תוכניות גרועות? הלו
מאת יואב מלכה | 16.03.2008
 

השנים הן 1995-2001, הימים הם ימי שבת, השעות 14:00-20:00. ישנם כאלו שהיו מטיילים בשעות הללו ברחבי ישראל, ישנם כאלה שהיו נחים במיטתם, אחרים נפגשו עם בני משפחה אהובים וכאלו שהיו עוצרים הכל בשעות הללו ומתחברים לתחנה אחת, לתוכנית אחת, לשדר אחד, לאהבה אחת - "שירים ושערים" ברשת ב' של "קול ישראל" ומקשיבים למאיר איינשטיין.

לפני כמה שבועות קראתי ב-ynet ידיעה שהחזירה אותי לשנים הללו עם חיוך רחב על הפנים: עקב ימי האולימפיאדה הבאים עלינו לטובה בקיץ הקרוב, מאיר איינשטיין צפוי לחזור לערוץ 1 כחלק מהצוות שיסקר את האולימפיאדה, ויתר על כן, הועלתה האפשרות שהאיש והפריזורה יחזור להוביל את תוכנית הכדורגל המיתולוגית של שבת ברשת ב' (כדי שזה יקרה, הוא צריך להתגבר על כמה מכשולים הקשורים בהסכם עם מעסיקיו הנוכחיים).

איינשטיין והפריזורה. אהבה אחת, תוכנית אחת, שדר אחד
 

השמחה הזו הביאה אותי לדון בשאלה שאני שואל את עצמי כבר שנים רבות: איך התוכנית האהובה כל כך של ימי שבת בצהריים כבר לא גורמת לי לאותה תחושת הנאה? הרי כבר חמש שנים מאז שסיקור משחקי הכדורגל בשבת חזרו לרשת ב' (לאחר שנת גלות בעונת 2001/02 ב-103FM, ולאחר היעדרות של כשנתיים, בשנים 2003/04-2004/05 עקב מחסור במשחקים ברצף בימי שבת בתקופה ההיא), ועדיין כמאזין לא עוברת בי התרגשות כמו שעברה בי בתקופה ההיא.

התוכנית חזרה עקב לחץ ציבורי גדול, אך זה לא מרגיש כמו בעבר: ראשית, שעות השידור של שירים ושערים התאחרו 17:00-21:30,  למרות שמתחילים משחקים בשעות מוקדמות יותר (כמו משחקי הפועל קרית שמונה שבתחילת העונה לא התאפשר לה לשחק בביתה בשעות החשיכה בשל מחסור בתאורה מתאימה, ומשחקיה הועלמו כליל משידורי הרדיו). שנית, נושאי הדיון של חברי הפאנל בתוכנית לא מעניינים, ולפעמים אף לוקים במקצועיותם, סיקורי הליגות השנייה והשלישית מסתכמות בתוצאות בלבד ופשוט נראה שהחבר'ה ברשת קצת התעייפו מהריטואל  של ימי שבת. ובכל זאת, איך התהפכו סדרי עולם בשש שנים בלבד?

אז נכון, יגידו רבים וגדולים ממני שאלו בעיות תקציב או זכויות שידור, שהרבה כסף מתגלגל בעסק הזה שנקרא שידור משחקי כדורגל, שזוהי הטכנולוגיה המתפתחת של אמצעי התקשורת (טלוויזיה ואינטרנט) שלמעשה עדיפים על הרדיו, או שזה נובע עקב ההסכם שרשת ב' חתמה עם ההתאחדות לכדורגל בשלהי קיץ 2005, בו נקבע שהתכנית חזרה לשדר לאחר שנתיים של היעדרות, ולפיו השידורים יתחילו רק מ-17:00.

אך בשטח נראה כי הטלוויזיה והאינטרנט עדיין לא ניצחו את הרדיו במאבק התקשורתי היום יומי, ובכל מקרה כל שאר התירוצים הללו לא מצדיקים את העובדה שרבים מבני העם היושב בציון לא יוכלו לעקוב אחר משחק קבוצתם האהובה בשידור רדיופוני חי. הרי לרבים אין מנוי לאחד מערוצי צ'רלטון שבתשלום, חלק אחר פשוט לא נמצאים בבית באותם שעות המשחקים, ועדיין לא הזכרתי את החיילים הנמצאים בשבתות בבסיסיהם. מדוע הללו צריכים להסתפק בעדכון מאוחר יותר בתוצאת המשחק או לראות תקציר עלוב שלא מספק את העין (צילום שערים בלבד וללא תגובות) ובטח שלא את האוזן (קולו של משה גרטל מהאולפן) - במקום ליהנות מהדיווח ברדיו בזמן אמת?

בל נשכח שבעבר גם משחקים נבחרים וקריטיים משתי הליגות הנמוכות יותר היו משודרים בתוכנית, עם סיפורים נוגעים ללב, והיום מעדיפים ברשת ב' להתעסק במשחקוני מסרונים עם המאזינים מאשר לדווח על משחקי הליגות הללו. אני בטוח שהמשחקים הללו מעניינים יותר אנשים מאשר כל כמות המשתתפים השנתית בחידוני התוכנית.

פיהוק מתמשך

מעניין לעניין באותו עניין. בטח שמתם לב שבשעות 18:00-20:00 משודרות כ-4 תוכניות ספורט במקביל מעל גלי הרדיו (!). הדבר שעוד יותר מפתיע הוא שכולן עוסקות באותם נושאים, והמרואיינים הם אותם מרואיינים. הרחבתי את הבדיקה ועברתי בין התחנות בזמן אמת, ומצאתי נתון מדהים: אותם עסקנים/שחקנים מתראיינים בו זמנית לשתי תוכניות ספורט, איך הדבר אפשרי? ישנן שתי אפשרויות: או שהאדם ניצח את המדע והוא מסוגל להתחלק לשני חלקים, או האפשרות הסבירה יותר: קברניטי התוכניות הללו יעשו הכל כדי לזכות במאזינים גם אם זה כרוך בראיון מוקלט עם אותו תפקידן שבתחנה המתחרה הוא מתראיין בשידור חי. איזה זלזול במאזין, לא להאמין!

יש לי פיתרון לבעיה: צריך לעשות רוטציה בין כל תוכניות הספורט ברדיו, כשכל יום תוכנית אחרת תשדר בשעות השידור הללו. לא ייתכן שהמאזין הקטן התקוע לדאבונו בפקקים ורוצה להתעדכן בנעשה בספורט הכחול-לבן, ייאלץ להתחבט איזו תכנית ספורט לשמוע, במקביל להתרכזותו ולהתעסקותו הקשה גם ככה בפקקי ארצנו. זה מאוס, זה מעצבן וזה לא יכול להימשך יותר! ישונו שעות השידור לאלתר!

לסיום, התייחסות למדיום אחר, שגם בו האוהד הישראלי לא רווה נחת ושלווה. תוכנית "בטריבונה עם אבי רצון" חזרה לערוץ 1 בימי ראשון בערב. עד פה הכל טוב ויפה, אך מדוע היא נקבעה לשעת שידור של חדשות הספורט (22:45)? ועל אחת כמה וכמה ביום ראשון, כשהמהדורה הספורטיבית מסכמת את המשחק המרכזי המשודר בערוץ 10 ומביאה תגובות מהמשחק. כנראה החברים ברוממה כל כך רוצים לנצח בתחרות הרייטינג, שהם הולכים למשימת התאבדות שכזו.

מילא השעה, אך מה לגבי חברי הפאנל הלא מעניינים במיוחד: אראל סגל, ענבל גבריאלי, חיים רביבו (שהובטח שישמש כחבר קבוע, ובינתיים הופיע רק בתוכנית הראשונה), זיו לנצ'ר (אוהד מכבי ת"א ועיתונאי בידיעות אחרונות, שמי שלא קרא את טוריו האישיים על קבוצתו האהובה בעיתון של המדינה בשלהי שנות ה-90 ותחילת שנות האלפיים לא יודע מי הבחור היושב בתוכנית, ומביע דעתו על הנושאים הבוערים בספורט הישראלי). גם הקרנת התוכנית בשידור חי עם קהל באולפן לא מעלימה את השעמום המובע בפיהוק מתמשך. תוסיפו לזה את אחוזי הרייטינג הנמוכים  ותקבלו כישלון טוטאלי של תוכנית, שבעבר הייתה שם דבר בתקשורת הספורט הישראלי. חבל.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©