הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מלנכוליה למתלבטים
 
יאיר פרצ'יק, הגיבור של הסדרה "חמישה גברים וחתונה" בערוץ 10, נבהל רגע לפני החתונה ובורח. אבל למה הרגע הזה מתמרח על פני כמה פרקים תמימים?
מאת סופי אבישי | 21.03.2008
 
רגלים קרות לפני המשכנתה. לזרוב
תצלום: מאתר ערוץ 10

כשנתקלתי לראשונה בפרומו של הדרמה הקומית התורנית "חמישה גברים וחתונה", פרי יצירתם של שי כנות ("אהבה קולומביאנית"), ערן קולירין ("ביקור התזמורת") ודנה עדן, חששתי מניסיון נואש לשחזור ההצלחה של "מסודרים". עוד סידרה על חבורה של בחורים ישראלים שמסרבים להתבגר. אבל כששכנעתי את עצמי לעודד את תעשיית הפקות המקור, שלא משפיעות על חשבון הסלולארי שלי, גיליתי שמדובר בסיוט הכי גדול: גירסה גברית ל"סקס והעיר הגדולה" המיתולוגית.

יאיר פרצ'יק (יחזקאל לזרוב, "במרחק נגיעה") מקבל רגליים קרות רגע לפני המשכנתה בגלל תריסים חשמליים, ומתחיל להתלבט בשאלות תהומיות על החיים: לאן עכשיו? האם להתחתן ולקבל את המרות של החברה הקפיטליסטית המערבית או לזרוק הכול, ולשוב לחופים שטופי השמש והפורענות של סיני? הגירסה הלא מגולחת של קארי בראדשו, אמנם לא ניחן בחוש אופנה מפותח, אך הקונפליקט בין הפחד ממחויבות והצורך בזוגיות, בהחלט מכה בצופים כבר בחמש הדקות הראשונות.

ליאיר שלושה חברים קרובים, שלכל אחד מהם תובנות שונות לגבי זוגיות. דורי (נירו לוי) הוא הכובש הנצחי, זה שזוגיות עבורו מסתכמת במפגש מיני טעון על רכבל. סמנתה ג'ונס בשבילכם. יניב (מיקי גבע) הוא כמובן ההיפך הגמור, שעטנז של מירנדה ושארלוט. הוא מייצג את הגבר הישראלי החדש, שנכנע מזמן לערכי החברה, וחולק את מטלת גידול הילדים עם אשתו. השלישי הוא גאנם (ארז בן הרוש), הצד הרוחני של החבורה, הנשמה החופשית, במילים אחרות המסטול. גאנם משקר לעצמו שהוא מאושר במערכת היחסים הפתוחה עם זוגתו ניבה (מאיה מרון).

סצנת הפתיחה בפרק הראשון, אני מודה, עשתה עלי רושם. איה (לירון ויסמן) ויאיר מסתכלים על נוף הבטון הנשקף מדירה ריקה, כשמתווך מלוקק מנסה לשכנע אותם להפוך אותה לביתם החם למשך 30 (!) השנים הקרובות. יאיר, שהפך לבן כמו הסיד שעל הקיר, יצא להרטיב את גרונו היבש וגילה שהוא מוקף חומות גבס ומלט גבוהות וזהות, הסוגרות עליו ומעצבות את הכלא המשפחתי העתידי שלו.

צונח בסגנון חופשי

כשאני כבר עם רגל אחת עמוק בבוץ של גיל 25, לא יכולתי שלא להזדהות עם יאיר החרד. האם זה הזמן להחליף את בתי הקפה והפאבים של מיני-מנהטן, בקופסת קרטון של 4.5 חדרים ממוזגת, ועם מרפסת שמספקת מושב בשורה הראשונה למופע הריאליטי של השכנים בבניין ממול? פארקים, גני ילדים ובתי ספר נמצאים במרחק הליכה, אמהות מובילות עגלות ובהן תינוקות צורחים, כשזאטוט נוסף מושך להן במכנס הטרנינג הדהוי. קסאמים אולי לא גורמים לפרפורי לב אצל רווקי המרכז, אבל מראות כאלה בהחלט יכולים לפוצץ את הבועה התל - אביבית.

חבל רק שאחרי הסצנה המעולה הזו הכול מידרדר. יוצרי הסדרה כנראה פקפקו באינטליגנציה של הצופה והאכילו אותנו בהתלבטויות ורגשות המשבר של יאיר עד לזרה. אם עד עכשיו לא הבנתם שהוא לא רוצה להתחתן, אז תקבלו אותו לאורך כל הפרק הראשון והשני בפרצוף של תשעה באב, מתעב את הבינונימיות שלו. שוב ושוב מוטח בנו הרצון העז שלו להימלט מציפורניה החדות של איה, ולהתעטף בזרועותיה האוהבות של זאת שחמקה ממנו בסיני-שרון (הילה וידור). כנראה שמי שאמר שגברים רוצים להשיג את מה שאין להם, צדק. יאיר מבין שהחמיץ את אהבת חייו, דווקא כששרון עומדת להינשא לג'וני (סמי הורי) בעל פוזת הערס בסטייל.

הגבר הישראלי הממוצע מיוצג כאן כפנטזיונר המחפש אחר אהבת חייו, שתתיר לו לבטא את האני האמיתי שלו. זאת אומרת, זאת שהיא לא מין סביר, אלא מין מדהים. בנות ישראל, לעומת זאת, לא נראות כאן במיטבן, ומייצגות שתי השקפות קיצוניות מדי בחיי הזוגיות. או שהן טורפות גברים שתלטניות, כמו איה, שכולאות את הגבר במערכת יחסים בינונימית וחד צדדית. או שהן מאפשרות חירות יתרה מדי, כמו ניבה, שמתפרשת כבוגדנות אכזרית.

דרמה קומית חשבתם? כדאי שתרעננו את מלאי הפרוזאק שלכם לפני הצפייה, כי השיר של חמי רודנר "מלנכוליה" מקבל כאן ביטוי ליטראלי. לא רק שהנושא לעוס ובנאלי, גם הטקסטים והסיטואציות כל כך מדכאות, שניתן להבין מדוע נראה יאיר בקליפ הפתיחה כשהוא צונח בסגנון חופשי אל מותו. פייר, התאכזבתי.

"חמישה גברים וחתונה" | ערוץ 10 | רביעי 22:00

 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. מסכים עם כל מילה
יעקב 23.03.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©