הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צו פיוס מזויף
 
בחזות של רעיון מלכד, מגלגלים שני ח"כים הצעת חוק להקמת זרם שלישי חילוני-דתי במערכת חינוך, שרק יגביר את הפיצול ואת אי השוויון הבוטה הקיימים עכשיו
מאת שלומית ינקו | 04.04.2008
 
משטה בנו עם סיסמאות. טרטמן
תצלום: מתוך אתר ''ישראל ביתנו''
גבירותי
ורבותי, זרם חינוך שלישי יוקם לתפארת מדינה ישראל. לאחרונה אושר בכנסת, בקריאה טרומית זרם חינוך חילוני-דתי או, אם תרצו, אושרה "מהפכה רבתי בחינוך בישראל" ביוזמתם של הח"כים מיכאל מלכיאור (העבודה) ואסתרינה טרטמן (ישראל ביתנו). מבולבלים? ובכן, זו הצעה מאוד אטרקטיבית. בכל זאת מדובר בשילוב בין דתיים וחילונים, ואנחנו בעד צו פיוס, וכולנו, בלי ספק, בעד רב תרבותיות וקבלה מוחלטת של האחר.

ולכן, מה נחוץ יותר מזרם חינוך שיעביר את המסר?
מי בכלל זוכר את שביתת המורים הארוכה והמייגעת? כן, זאת שמלבד עוגמת נפש, לא ממש הניבה פירות. יותר מכך, את מי זה מעניין שבקרב תלמידי מדינת ישראל חלה ירידה משמעותית בלימודי המתמטיקה? באמת, אבל באמת שזה לא משנה לאף אחד. העיקר שלנציגינו המכובדים, אי שם במשכן הכנסת, אכפת.

ולא סתם אכפת להם. הם כל כך מעורבים בחיי הציבור הרחב שזה מרטיט לבבות. הצעת החוק לכינון זרם חינוכי מבוססת על הקמת זרם הכולל מוסדות חינוך ממלכתיים, שידגישו ערכים יהודים. כל בית ספר בישראל יוכל לבחור איזו אווירה הוא רוצה ליצור לתלמידיו
, וכך יבחר לו זרם. נראה שבתי ספר יוכלו לפתח לעצמם אסטרטגיות שיווק שונות, והמניפולטיבי מביניהם יהיה זה שיגיע למרבית קהל היעד, ויזכה בשלל. נשמע נפלא.

מין הראוי הוא להכיר תודה על הרעיון המצוין הזה, שהתקבל בברכה על ידי לא פחות מ- 38 חברי כנסת מרוצים מעצמם. בתקופה באנאלית ונטולת ריגושים, שבה השמש רק זורחת לה, ואין רקטות באוויר והציפורים רק מציצות להן, ואין סירנות מאיימות, הגיע הזמן לשבור את השגרה ולגוון עם איזה זרם מאולתר וחינוכי שכזה. זה נשמע כמו הפתרון האולטימטיבי למצבנו העגמומי, הרי כל כך משעמם לנו פה בארץ חמדת אבות. האמת היא שאם חושבים על כל הרעיון ברצינות, המקרה הזה די מביך. במקום להנמיך פרופיל בכל הנוגע לחינוך (המתדרדר) בישראל, שוב מתחילים לפטפט ולבחוש ולהזכיר לעשרות המורים הממורמרים (ובצדק) שהמצב שלהם לא מרנין במיוחד.

נדמה שהיושבים בראש לא קוראים את המפה כמו שצריך. הם לא מבינים שלדבר על חינוך זה רע מאוד, כי לדבר על חינוך זה לפתוח תיבת פנדורה. אבל בעצם אצלנו בלי הצעות סרק חסרות תכלית לא בונים מדינה
. אז הרי לכם הצעה מפתה במיוחד. אולי לפתח דיונים מגוחכים על חינוך והשכלה זה בגדר סם להמון הזועם. מציעים לנו זרם חינוך פיקטיבי חדש ואנחנו פשוט לוקחים בלי לערער ולשקול. אומרים לנו חינוך (ולא משנה מאיזה סוג), אז מי אנחנו שנתווכח.

כדי שנרגיש טוב עם עצמנו, מלכיאור וטרטמן הוסיפו מרכיב חשוב לזרם החינוך הטרי : בתי הספר שישלבו חינוך ממלכתי עם חינוך המועשר בלימודי יהדות, אך גולת הכותרת תהיה שימת דגש על ההכרה בחשיבות החינוך לסובלנות והחיים המשותפים בין דתיים, חילוניים ומסורתיים. צמד הוגי החוק המוזר הזה השכילו להבין שיש לדבר אל הציבור במונחים אופנתיים, לכן ישבו השניים תחת מטרייה אחת וחיפשו את הגורמים האטרקטיביים, שירכיבו נוסחה מנצחת. התברר שזה אכן הצליח, כי מי יכול היה לסרב לבלוף בתחפושת מדויקת של סובלנות עסיסית. לדברי ח"כ מלכיאור, הקמת הזרם המשולב היא התשובה לפילוג הערכי בחברה הישראלית. הוא טוען שהזרם יוביל למהפכה, שברבות הימים תיצור דור חדש, שיגדל על בסיס ערכים יהודים משותפים. נשמע קצת מרחיק לכת, בעיקר לנוכח העובדה שהזרם הזה לא מחדש בהרבה.

כמו אוטופיה

מלבד זאת, אם כבר מדברים על סובלנות, שיתוף וקבלה, הרעיון של בניית דור חדש המושתת על ערכים של דת אחת במדינה שמכילה הכול מהכול תמוה מיסודו. ערכים יהודיים זה חשוב, אין ספק. הדת עמוסה במנהגים מלאי הגיון, שאין לזלזל בהם, אבל השאלה היא אם אפשר לדבר על פיוס ודו קיום בין פרטים בחברה הישראלית, כשבעצם מציעים לנו שוב מוסדות חינוך על בסיס ערכים של דת ספציפית. לא עולה בדעתם שחלוקה לזרמים תעמיק את השסע ולאו דווקא תצמצם אותו. זה נראה כמו אוטופיה. מוכרים לנו חלום ורוד על מציאות נעדרת מחלוקות ונטולת פערים, שכל קשר בינו לבין המציאות נראה מקרי בהחלט, אבל לנו זה נראה סביר ואף מוצלח. ולכן, אנחנו ממשיכים בשלנו ולא מפקפקים.

ח"כ טרטמן, טענה כי החוק החדש יביא לשווין בין כל מוסדות החינוך בארץ. על אילו מוסדות היא בדיוק מדברת, זו שאלה טובה. איך בדיוק כזה חוק יכול להביא לשווין קולקטיבי? עצם הקמתו של זרם חינוך על בסיס ערכים יהודיים כבר טומן בחובו חוסר שווין. אמנם קיימת חשיבות רבה לערכים הללו, שהרי אנו עדיין חיים במדינה יהודית דמוקרטית, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שהטיעון של טרטמן הוא גורף מדי. לא ייתכן שווין בכל רחבי המדינה, כשלמעשה הזרמים השונים של החינוך מכוונים למגזר מסוים (יהודי). איך אזרחי ישראל ירגישו שווים, כשאין אף זרם חינוך שמשלב קבוצות שונות באוכלוסייה שאינן יהודיות. אם כבר מדברים על זרם משולב, למה לא שוקלים למשל שילוב של ערבים ויהודים?

טרטמן מנופפת בהצעת החוק המהפכנית שלה ושוב מצליחה באופן מושלם לשטות בנו עם סיסמאות. מבטיחה לנו שווין הגיוני. ואזרחי המדינה שותקים ועייפים. בעוד שזו קוטפת לה ניצחון כמחוקקת מן המניין, כולנו בוהים בה ונשארים אדישים.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. לא הבנתי מה התוכן של הכתבה
איש יקר 04.06.2008
 
 
2. ישר כח !
גיא 07.06.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©