הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מסריח מהראש
 
מדוע מינהלת הליגה אישרה למכבי תל אביב להקדים משחק כדי להתכונן כראוי לברצלונה, בעוד שבקשה דומה של הפועל ירושלים נדחתה? אם לא נתעורר, נגלה יום אחד שאווירת השכונה מהכדורגל חדרה גם לכדורסל
מאת יואב מלכה | 12.04.2008
 

אחד נהנה, שני סובל. ביינום ומרקוביץ'
תצלום: האתר הרשמי של מכבי ת''א
בטח תהיתם מדוע התקיים לפני כשבועיים, ביום חמישי בהיכל נוקיה, משחק ליגה מהמחזור ה-19בליגת ווינר בכדורסל בין מכבי תל אביב לעירוני רמת גן, ולא ביום ראשון, כמו שאר המשחקים של ערב הכדורסל של ישראל. ראשית, לא טעיתם. זה לא היה משחק בין שתי קבוצות ישראליות במסגרת משחקי מפעל היורוליג, וגם לא משחק אימון שארגנה מכבי לראוות הקהל כהכנה לברצלונה. זה אכן היה משחק ליגה שהוקדם  בעקבות משחקם של הצהובים במפעל היורוליג ביום שלישי שהגיע מיד לאחר מכן, בהיכל נגד ברצלונה, במסגרת שלב ההצלבה של ליגת היורוליג.

למי שאינו יודע, הקדמת המשחק נועדה לאפשר לצהובים להתכונן למשחק נגד הספרדים על הצד הטוב ביותר. עד כאן הכל בסדר. אבל עכשיו נחזור במנהרת הזמן חודש אחד לאחור, לשבוע האחרון של פברואר. בשבוע זה קבוצת הפועל  ירושלים בכדורסל הייתה אמורה לשחק משחק ליגה נגד מכבי ראשון לציון ביום ראשון, וכ-48 שעות לאחר מכן, להיות כבר בטורקיה ולשחק בחוץ את משחקה השני והמכריע נגד בשיקטאש הטורקית במסגרת גביע יול"ב, שיקבע אם היא ממשיכה הלאה במפעל.

ההיגיון הישר אומר שצריכה להיות דחייה של המשחק למועד מאוחר יותר או לחילופין הקדמתו. אולם במקרה ההוא, למרבה הפלא, משחקה של ירושלים נגד ראשון לציון לא נדחה ולא הוקדם, למרות תחנוניהם הרבים של דן שמיר מאמן ירושלים והנהלתו, שאפילו היו צנועים ולא דרשו לשחק בחמישי כמו מכבי אלא רק להזיז את המשחק 24 שעות לאחור, למוצאי שבת.
בסופו של דבר, הירושלמים עלו על המגרש ביום ראשון, שיחקו 40 דק', ומיד לאחר מכן עלו על המטוס לאיסטנבול רק כדי להגיע למשחק הגומלין בגביע יול"ב תשושים ולחטוף 20 הפרש בראש, ולספוג הדחה בבושת פנים מהמפעל האירופי.

ועכשיו הגיע הרגע שאתם בטח שואלים את עצמכם את השאלה המתבקשת: למה? למה מכבי כן יכולה לשחק את משחקיה על פי בקשותיה, ולקבל את האפשרות להכנה המרבית והמושלמת ביותר לקראת משחק חשוב באירופה, וירושלים לא? האם זה בגלל שמשחק בשלב מכריע של מכבי במפעל אירופי חשוב יותר ממשחק בשלב מכריע של ירושלים במפעל של היבשת? האם לשחק ביורוליג מקנה יוקרתיות גבוהה יותר מאשר לשחק ביול"ב?

רפובליקת בננות

אולי הסיבה בכלל נעוצה בכך שפטרוני הכדורסל הישראלי מאמינים שירושלים לא מייצגת את המדינה בכבוד במפעל האירופי? או אולי זה בעקבות הכינוי של מכבי כ"קבוצה של המדינה" ושל ירושלים כקבוצה המזוהה עם הפלג הסוציאליסטי. בהקשר הזה אגב, בנוגע לכינויי הקבוצות, האדומים הרבה יותר ראויים לכינוי "הקבוצה של המדינה" מאשר מכבי, בשל העובדה שבקבוצה משחקים מספר גדול יותר של שחקנים כחול לבן מאשר במכבי. יתר על כן, האדומים הם הקבוצה היחידה שמייצגת את עיר הבירה של המדינה באירופה.

ולאחר שהבהרתי את הקשר בין המדינה לקבוצה, נחזור לתשובות הטכניות שתורצו לפני כחודש לגבי המקרה של ירושלים. הראשונה הייתה שהאולם בראשון לציון היה תפוס באותה שבת מדוברת, ולכן לא הייתה ברירה אלא לשחק ביום ראשון. תשובה אחרת הייתה שאנשי הקבוצה מעיר היקב כבר מכרו כרטיסים למשחק ליום ראשון ופחדו מהפסדים כספיים בהעברת המשחק יממה לאחור.

אבל לטעמי, לא צריך ללכת רחוק מדי. לי זה מריח שהמשחק לא בוטל מהסיבה הפשוטה: לבעלי הפועל ירושלים בכדורסל לא קוראים שמעון מזרחי או דיוויד פדרמן ולמאמן ירושלים לא קוראים צביקה שרף.
בכל מקרה, איך שלא תסתכלו ותנתחו , המקרה הזה מסריח מהראש. כדאי מאוד שבמינהלת הליגה של אבנר קופל יעשו חושבים לגבי קביעת מדיניות כללית למקרים מסוג זה. כדי שתהיה החלטה עקרונית ידועה מראש למצבים האלו, שמועדי משחקי הליגה של קבוצות המייצגות את ישראל בגביעי אירופה השונים, נושקים למועדי משחקיהן באירופה, וכמובן לעמוד במדיניות הזו באופן שווה.

וכדאי למהר, לפני שאווירת רפובליקת הבננות, שמאפיינת את ענף הכדורגל שלנו, תגלוש גם לכדורסל.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©