הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מוכרחים להיות שמח
 
בשעה שרבים רעבים ללחם, ממשלת ישראל התעסקה בהקצאת תקציבים לחגיגות השישים. האזרחים עצובים והמדינה כאילו צוהלת
מאת ירון קלנר | 07.05.2008
 

בין בחירת ילד עם תלתלים, עץ לאומי ואת השיר של כל הזמנים, לא נשמעה התהייה המתבקשת, מה כל כך מיוחד בשישים? לפני עשור עשו פה עניין גדול מחגיגות היובל. אז זה היה מוצדק. בניגוד לשישים המדוברות של ימינו, חמישים שנה הן פרק משמעותי, יש להן אפילו שם משלהן. הגבעטרון, אגב, מייצגים את ארץ ישראל היפה של פעם, בדיוק כפי שסאבלימינל מייצג את הכיעור של ימינו. שיתוף הפעולה ביניהם מצביע על כך שההבדל ברמת הערכים בין אז להיום, נובע מכך שפעם פשוט לא היה גלגל"ץ.

הממשלה רצתה כנראה להצדיק את נוכחותה של רוחמה אברהם בממשלה והעניקה לה את הסמכות הממלכתית הזו. "ארץ נהדרת" היטיבו לתאר את הפומפוזיות המוגזמת שבהתנהלותה ובעיקר את חוסר המושג שלה על איך חגיגות כאלה אמורות להתנהל.

ישנם המוני נזקקים, שהכסף הזה יכול היה לעשות להם טוב
תצלום: גדי מרגוליאן

בתגובה להתנגדות הרבה להשקעה הכספית הכבירה בחגיגות, הממשלה טוענת שהתקציב שהוקצה להן אינו שונה באופן משמעותי מזה של שנים עברו. עם זאת, מתנגדי החגיגות סבורים שבישראל 2008 ישנם המוני נזקקים, שהכסף הזה יכול היה לעשות להם טוב. גם אם נשכיל להתעלם מהטיעון הדמגוגי הזה וגם אם נאמין לממשלה, עדיין לא ניתן למצוא את הטעם בעניין הגדול שמתוכנן פה השנה.

משנבחר אולמרט הוא הבטיח "ישראל שכיף לחיות בה". ייתכן וזוהי דרכו להנעים את זמנו של העם. לחם ושעשועים, כמאמר הביטוי. בימים אלו, כשמחיר הלחם עולה, צריך בסך הכל להגדיל את תקציב החגיגות. בין לבין מפשיטים את כל התרבות מעומקה. ספרים, קולנוע, ספורט ועוד - בכל עבר נערכות הצבעות, כי חייבים למצוא את הטוב ביותר, את האהוב ביותר. חיים גורי תהה כיצד אפשר לשסע את שיריו באלו של משוררים אחרים, הם הרי חיים בהרמוניה כל כך הרבה זמן.

אמת היא שמסובך לחיות בישראל בת השישים ובכל זאת אפשר להתגאות, לפחות פעם בשנה, בקיום המדינה. אבל עדיין לא ברור על איזה צורך עונות החגיגות במתכונתן הנוכחית. כדי להעלות את המוראל הלאומי אפשר לעודד את האזרחים לתלות דגלים בבתיהם, אפשר לקשט נמרצות את הרחובות, כמו בכל שנה, או שאפשר פשוט לנסות ולשפר את רמת החיים במדינה. אם בממשלה ובכנסת באמת רוצים לחזק את הגאווה הלאומית, שייתנו סיבה להתגאות. למען הסר ספק, "המצעד של המדינה" בהנחיית קרן פלס וארז טל זו לא סיבה.

לא יעלה על הדעת שבכל עשור ייערכו חגיגות נרחבות שכאלו, חגיגות השבעים שקולות במשמעותן לחגיגות השמונים וארבע. אי אפשר לציין כל מספר שטיפה עגול יותר מהממוצע כאילו ישראל זכתה במונדיאל. העם יסתפק בפטישים מפלסטיק וזיקוקין זולים, לא צריך יותר מזה, לפחות לא עד 2048.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©