הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
דם מודרני
 
בדיקה של "הזיקית" מגלה כי על אף המחסור במנות דם בארץ, לא מקבלים תרומות מהומוסקסואלים. זאת למרות שאפשר לזהות את נגיף האיידס תוך שבועיים. והכי מרגיז - כשממלאים טופס לפני התרומה צריך לענות על שאלה מביכה
מאת לירן בן יעקב | 15.05.2008
 
האם ידעתם שהומוסקסואלים לא יכולים לתרום דם? האם ידעתם שמי שקובע זאת הוא לא השר לשעבר, שלמה בניזרי, אמן פליטות הפה, ולא השר אלי ישי, שהודיע שמדובר במחלה. מדובר במדינה מודרנית, לא? עם כל אווירת הכחול לבן שעטפה אותנו לאחרונה, ועם כל התזכורות על הניצחונות, ההישגים, הטילים המשוכללים בעולם וההמצאות הטכנולוגיות המתקדמות ביותר בגלקסיה, נולד חשק בלתי מוסבר ללכת לעשות משהו טוב, בשביל המדינה כמובן.

אז הלכתי לתרום דם. מי יודע מה יוליד יום, פיגועים עדיין יש, תאונות דרכים זו מחלה, ורצח בגלל מקום חניה הוא הכי מלחיץ, בטח בתל אביב. התיישבתי בנחת והתחלתי למלא את הטופס, לוקחת תרופות? לא. ביקרת בארץ מלאת מחלות? לא. עושה סמים? לא. האם שכבת עם גבר מאז 1976? מה???? לא, לא טעיתם, אנחנו במאה ה-21. לא, לא התבלבלתם, בנק הדם במצוקה גדולה כבר שנים. לא, אין פה אי הבנה. לא רק שהומוסקסואלים לא יכולים לתרום דם, הם גם נשאלים על כך בניסוח מביך ולא ענייני בעליל.

האם שכבת עם גבר מאז 1976
 

מירב חמו, מתנדבת במד"א, חשפה רשמית את האמת המרה: תרומות הדם מכסות את הכמות הנדרשת פר כל יום, משמע שהדם שנתרם היום, ייגמר מחר. השאלה המתבקשת היא איך יכולה מדינה ענייה כל כך במנות דם לסנן פלח אוכלוסייה כל כך גדול? התשובה חצויה ומורכבת. הפתרון לעומת זאת,  כל כך פשוט שמביך שלא עשו זאת עד היום.

באתר הרשמי של מד"א מצוין כי כל מנות הדם שנתרמות, נבדקות על מנת לזהות מחלות שעלולות לעבור בעירוי, כגון דלקת כבד נגיפית (הפטיטיס) מסוג B ו-C, עגבת, איידס (HIV) . אז מדוע מד"א מסנן תורמים מראש? הדבר הבעייתי ביותר בגילוי איידס במנת דם הוא "חלון ההידבקות", כלומר, משך הזמן שאין אפשרות לגלות את נגיף האיידס בדם בבדיקה שגרתית. עד לא מזמן החלון היה בן שלושה חודשים, זו הייתה הסיבה, לפי מד"א, שלא התירו להומוסקסואלים לתרום עד היום. 

תגובת הוועד למלחמה באיידס: "גם בעבר וגם כיום, אנו מאמינים כי מה שאמור לעמוד בבסיסה של מדיניות קבלת תרומות הדם זה אינטרס כללי של בריאות הציבור. כיום, עם הכנסת מערכת גילוי חדישה בבנק הדם המרכזי של מד"א, מערכת המזהה נוכחות חומר גנטי של הנגיף עצמו ולא נוגדנים ולפיכך אינה סובלת מאי הוודאות הכרוכה ב"תקופת החלון", יש לבחון מחדש את מדיניות קבלת תרומות הדם של מד"א ולהתאימה לטכנולוגיות החדשות".

ועדיין,
בנק הדם נוקט במשנה זהירות, ולא בכדי. האחוזים מדברים בעד עצמם: דרך ההדבקות שנמצאת במקום השני בטבלה היא באמצעות משכב זכר, הדרך הראשונה היא עלייה ארצה ממדינה שיש בה שיעור גבוה של נשאי איידס.

עולם מטומטם

"הבעיה נעוצה במקום אחר לגמרי" טוען מייק המל, יו"ר אגודת ההומואים, הלסביות, הבי והטראנס בישראל, "אנחנו לא יכולים להתעלם מהמציאות שבה האחוזים של הנשאים בקהילה גבוה באופן משמעותי לעומת הסטרייטים. חלק הארי של הנשאים הוא לצערי בקהילה, מה שבעייתי הם הניסוח והגישה. המל קורא לבנק הדם לחדול מעצימת העיניים, ולתקן את ניסוח השאלה. "מדוע לא שואלים אם קיימת יחסי מין לא מוגנים בשנים האחרונות? הרי פה טמונה הבעיה. אדם שקיים מין לא מוגן עם גבר בשנת 1976 וחלה, לא נמצא אתנו היום, עם כל הצער שבדבר. הבעיה היא לא בקיום יחסי מין הומוסקסואלים אלא בקיום יחסי מין לא מוגנים".

בעיה נוספת היא שתרומת דם מוציאה אותך מהארון. פלח האוכלוסייה העיקרי שמזין את בנק הדם הוא חיילי צה"ל. החיילים מתבקשים לתרום דם, (לא בפקודה, אבל הסיטואציה החברתית מחייבת), חיילים שעדיין נמצאים בארון והולכים לתרום דם משקרים, ותורמים, על אף הסיכון. (זאת לפי עדויות חברי אגודת ההומואים, הלסביות, הבי והטראנס בישראל). הברירה האחרת שלהם היא לומר את האמת, מה שיוציא אותם מהארון בעל כורחם. לא כולם מוכנים או רוצים להיחשף (ושום מילה על הדיכוי החברתי).

המל כועס, ולא בכדי, לדבריו "מד"א מסתתרים מאחורי התירוץ שבכל העולם מנסחים כך את השאלה, אבל אם כל העולם מטומטם, גם אנחנו צריכים להיות? ניסוח השאלה מביך, מעליב, בעייתי ולא רלוונטי, השינוי הראשון צריך להיות בשינוי השאלה, והשינוי השני במתן אפשרות לחברי הקהילה לציין שהם הומוסקסואלים מבלי שזה יוציא אותם מהארון. דובר מד"א, ירוחם מנדולה, בחר שלא להגיב.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. סוף סוף
בילבי 18.05.2008
 
 
2. זה רק מראה ש...
טרול המילניום 27.06.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©