הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אווירת רכילות חיונית
 
ההצגה "מקווה" מנסה לספק הצצה לעולמן של הנשים הדתיות, אבל הותירה את קרן לוי גם מבולבלת וגם מלאת תהיות
מאת קרן לוי | 20.05.2008
 

טריטוריה בלתי מוכרת. מקווה
 
ברוב המקרים, כאשר מגיעים לצפות בהצגה סטריאוטיפית, היא מספקת לנו הצצה ספק מצחיקה ספק מבעיתה של עולם מסוים. במקרה של ההצגה "מקווה" בבית ליסין אפשר להנות מכל הצדדים של העולם הדתי, וזה גורם לצופה לתהות מה הוא באמת חושב על תרבות שבה נשים לכאורה שולטות, אם להסתמך על הטקסטים החזקים, ועל העובדה שבהצגה עומדות על הבמה אך ורק נשים, אך בפועל הכל נעשה למען הגבר בבית, שכבר לא יכול לחכות ללילה שבתום הטבילה.

"הימנע מלשון הרע", זו המנטרה שתשמעו מפי הבלנית הראשית (מרים גבריאלי) הפונה לנשים חרדיות, חילוניות ומסורתיות הבאות לטבול במקווה הטהרה, ועל הדרך סופגות אווירת רכילות חיונית להישרדותן במקום שכזה, עולם של נשים בלבד.

ההצגה מביאה סיפורים על אישה חרדית מוכה ושתקנית, בחורה העומדת להתחתן בשידוך בניגוד לרצונה וחוששת מליל הכלולות ובלנית חדשה ומרדנית שמכעיסה את כולם. אני תוהה אם מישהו מבחוץ היה תופס את התרבות הזו ללא דעה קדומה. הרי זה כמעט בלתי אפשרי לאור הבחירה בדמויות הללו.

להשלמת הפרובוקציה ישנה מיקי (ענת מגן-שאבו), החילונית היחידה בהצגה. היא אינה מפחדת מהדת ואפילו מזלזלת בה במקום המפגש החשוב הזה. היא מנסה להביא את השינוי המיוחל במחשבה של אותן נשים הכלואות בעולם סגור, אך מדובר בעולם שלא מוכן עדיין לשינוי מסוג זה. ההצגה מבטאת את הפחדים הכמוסים של אישה חילונית הבאה למקווה, לטריטוריה בלתי מוכרת, עם כללים וחוקים משל עצמה ללא שום זכות קיום לדעה אחרת הנוגדת למשל את טקס הסרת הלק ואת העירום המוחלט.


ההצגה זכתה בפרס התיאטרון לשנת 2004, והביקורות מהללות. אפשר להבין מדוע. מצד אחד זו הצגה מאוד ישראלית, קל להתחבר אליה ולצוות השחקניות יש כימיה טובה ומיוחדת. מצד שני אני תוהה - אם נשים חרדיות הן חלק מהקהל, האם הן יסכימו לשלל הסטריאוטיפים שההצגה מכילה? האם העולם שבו נשים רועדות מפחד מגברים הוא באמת המציאות היומיומית שלהן?

אני מניחה שקשה מאוד להביא הכללה שכזו, וכנראה זו הסיבה שלהצגה קוראים הצגה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. כל מילה בסלע
אבי 27.05.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©