הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הצד האפל של הבורגנות
 
בין מדורה למדורה בל"ג בעומר התיישב הקהל הבורגני לראות את The Australian Pink Floyd Show. גיל מטוס חזר עם כמה תובנות
מאת גיל מטוס | 01.06.2008
 

הביקורת הזאת לא תבחן את האופן בו The Australian Pink Floyd Show דייקו עם יצירות המקור של "פינק פלויד", האם הגיטריסט מתח את המיתר לצליל המדויק בדיוק בזמן כמו דיוויד גילמור, או אם הסולנים הצליחו לשחזר את הקולות שלו ושל רוג'ר ווטרס. בכל זאת, ראוי לציין כי החבר'ה האוסטרלים מודעים לסף הרגישות הגבוה אשר נגזר מן העיסוק ביצירות של "פינק פלויד". The Australian Pink Floyd Show גילו רגישות מדהימה, וידעו בדיוק מתי עליהם להיצמד לעיבוד המקורי של היצירה ומתי הם יכולים להרשות לעצמם לאלתר ולהשתולל. הנה כמה תובנות מההופעה המצוינת של The Australian Pink Floyd Show בפארק ברעננה.

On the Run
ההופעה התחילה בריצה, 70% מהכיסאות בקדמת הבמה עדיין לא היו מאוישים, אך היות ומדובר במופע ארוך ובמגבלות של הפארק ברעננה, כנראה שלא הייתה ברירה אחרת. ההופעה נפתחה בדיוק מדהים, בניגוד לכל חוקי ההופעות הבלתי כתובים לפיהם צריך לחכות לפחות שעה. אנשים רבים בילו בפקקים שהיו קוקטייל של מכוניות בדרכן לקונצרט רוק ומדורות של ילדי בית ספר. כך נוצר מצב שרבים חשבו שזה יהיה ממש חכם להגיע באיחור ופספסו את כל צדו האפל של הירח. אם נצמדים לזמן אולפן, מדובר ב-47 דקות, אפילו לא איחור אופנתי.


אוסטרליין פינק פלויד
תצלום: גיל מטוס


הצהרה?
מה בדיוק The Australian Pink Floyd Show מצהירים? הם עושים קאברים ל"פינק פלויד", אבל מעבר להתמקדות הברורה והמבוקשת בלהיטים של הלהקה, הם ביצעו כמה שירים מהתקופה האחרונה של "פינק פלויד" ללא רוג'ר ווטרס, מהאלבומים The Division Bell ו- Momentary Lapse of Reason. האם אין כאן הצהרה ולקיחת צד באחד מהוויכוחים המגעילים בעולם הרוק: האם בשביל הצדק ההיסטורי, חברי "פינק פלויד" היו צריכים לשנות את שמה של הלהקה לאחר שווטרס עזב?

אימא, יש פה חזיר!!!
בתחילת השיר ,Pigs באופן בלתי צפוי, נגלתה בזווית העין בובה של חזיר ענקי. חשוב לציין כי מדובר בסוג של חזיר יבלות די מפחיד. למרות הנסיון של The Australian Pink Floyd Show לדייק, אין להם תקציב לצי אנשי הבמה וההפקה ש"פינק פלויד" גייסו בזמנו. ווטרס בטח היה דואג שיהיה שם מנוף שירים את הבובות מעל הקהל, אך התקציב האוסטרלי אפשר רק לשכור אדם שיעמוד מתחת לבובה וינענע אותה למעלה ולמטה, כך שהיא תראה ממש מפחידה והוא ייראה מאוד מגוחך.

אין ספק שגם בנוף הישראלי מדובר בחלטורה משעשעת. מדהים לגלות באיזו קלות ניתן להסיח את דעתו של הקהל, כל מה שצריך זו בובה מתנפחת. הלהקה הפכה ללהקת ליווי חתונות מהרגע שהחזיר נכנס לתמונה. החזיר היה כוחני, הוא שידר עוצמה וסמכות, לא יכולנו שלא לציית לו, כך שמיד הונפו באוויר עשרות מכשירי דור שלישי למטרת הנצחתו. ברגע שהוא חש שהוא מאבד את הקהל לטובת הטרובדורים, נדלקו בעיניו מנורות אדומות -  אין ספק שמדובר בעגל הזהב במסווה של חזיר.

אנחנו לא צריכים חינוך
הקהל הבורגני שוב ניצח במלחמה על האזור הטוב, וזכה לשבת בקדמת הבמה. זכינו להיות אלה שמוחאים כפיים, מתופפים על הברכיים, ומניעים את הראש קדימה ואחורה כל ההופעה. ובשיר האחרון, אנחנו עושים משהו מאוד מופרע -  אנחנו רוקדים, מחייכים ונהנים. צועקים את מילות השירים בכל הכוח ואז שואלים את עצמנו למה לא עשינו את זה כל ההופעה? כמובן שגם The Australian Pink Floyd Show מודעים לתופעה, ולכן הם שומרים שני ג'וקרים לסיום.

באופן אירוני או לא, שני השירים שמצליחים להקים את הבורגנות מהכסאות ולגרור אותה לקדמת הבמה, הם שני להיטים מ"החומה": Another Brick in the Wall, שיר על פריצת הגבולות הבורגנים ושבירת החומות. ו - Comfortably Numb, השיר שמתאר את הקצה שאליו ניתן להגיע, את הרפש של הנפש, ההתמכרות, התולעים והסבל שהבורגנות מנסה להתחמק ממנו בכל מחיר. בשני הטקסטים האלה מצאנו את הפורקן, רגע לפני שנכנסים למכונית  ונוסעים הביתה לישון, כי מחר בבוקר צריך לקום לבית הספר.

אש אש מדורה
מעניין על מה חושבים חברי The Australian Pink Floyd Show כשהם יוצאים מיציאת האמנים לכיוון המלון. בדרך הם רואים הרבה מדורות ועשן (כי אין עשן בלי אש), אנשים סוחבים עצים וצועקים, ילידים רצים בסחבות עם עגלות סופר ומשליכים קרשים למדורה. אולי השמועה שעדיין רוכבים פה על גמלים באמת נכונה? אבל הריח של העשן בהחלט עורר את החשק לקומזיץ. מפתיע שהמארגנים לא חשבו לעשות שילוב מניב רווחים בין הקונצרט למדורות שנערכו באזור הפארק, למשל דוכנים שמוכרים מזון היישר מן המדורה. והנה השדרוג הראשון: לעשות משלוחים למתחם של המקומות השמורים, כך אפשר לקנות בכרטיס אחד גם את החוויה של "פינק פלויד" וגם את ל"ג בעומר, וכל זה בלי להזיע.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©