הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מעליבים את הקולגות
 
ממרומי שנה א' בבית הספר לתקשורת, מתבוננת עינת לוי ב"המגרסה" התוכנית לביקורת התקשורת של נענע 10, ומוצאת שכדאי לעיתונאים הוותיקים שעורכים אותה להשתפר
מאת עינת לוי | 10.06.2008
 

בוקר אחד, בדרכי ללימודים נדחף לידי עיתון. מכיוון שהייתי משוכנעת כי מדובר בעוד חינמון חדש של העיתונות המודפסת, מאלה שמחולקים מדי יום בתחנות הרכבת, כמעט ונמנעתי מלקחת אותו. אתוודה ואומר כי אני לא אוהבת את תרבות החינם שהתפתחה לה בעיתונות, ובעיני מדובר בפרסומים חסרי תוכן. מה שכן משך את תשומת לבי באותו חינמון היה שמו, "המגרסה". ובמיוחד האופן הגרפי שהוא נכתב. האותיות היו שונות זו מזו. הן נגזרו משמם של העיתונים והודבקו למקשה אחת. לאחר חיפוש מהיר ב"גוגל" התברר לי שמדובר בתוכנית שמשודרת מדי בוקר, בחודשיים האחרונים באתר "נענע 10" בשם - "המגרסה" - הסיפורים שלא סיפרו לכם הבוקר.

התוכנית הראשונה ששודרה ב-8/4 הכריזה כי מדובר במגזין שבא לעזור לנו להבין מה מסתתר מאחורי הכותרות של עיתוני הבוקר ולגרוס את התקשורת הישראלית. האומנם? המגזין מוקלט מדי בוקר באתר "נענע 10" ונראה בחזותו כהפקה דלת תקציב או כמו סרט שצולם במצלמה ביתית. סט הצילומים מכיל שולחן, שני מנחים לחוצים בפריים לא ממש מרווח, ומגרסה שהיא חלק מהקונספט.

המגישים המרכזיים הם העיתונאים הותיקים, דב גילהר ומיקי רוזנטל, שמארחים מדי פעם את דן שילון, קובי אריאלי, ואפילו גיא פינס. עם חשיפת הצוות עולה השאלה מה מביא עיתונאים, לירוק לצלחת ממנה הם אוכלים. על מנת למצוא תשובה לשאלה צפיתי בכל הפרקים של "המגרסה". רציתי להבין אם מדובר בשליחות רצינית של לחשוף בפנינו אמיתות רציניות וחשובות או שמא זהו גימיק תקשורתי מסוג אחר.

בקרוב לא יישארו להם חברים בעולם התקשורת. גילהר ורוזנטל ב"המגרסה"
 

מצפייה ממושכת ודי מעיקה, יש לציין, גיליתי כי סביר להניח שבקרוב למיקי רוזנטל, דן שילון, דב גילהר וקובי אריאלי לא יישארו חברים בעולם התקשורת, ול"המגרסה" לא יהיו מספיק צופים. התוכנית עסקה רוב הזמן בפרטים שוליים כמו אם ידיעה מסוימת ראויה להיות ידיעה של העמוד הראשון בעיתון או לא. כמו כן בניסיון לגלות לנו, את שכבר ידענו, שכל מעייניו של העיתון הוא לפרסם כותרות שמוכרות.
 
האם באמת מי שרוכש את העיתון המועדף עליו מדי בוקר צריך שיגלו לו ששלושת העיתונים המובילים, המתחרים ביניהם, יודעים איזו כתבה יפרסם מחר העיתון המתחרה ושזאת הסיבה שברוב הימים כותרות העיתונים זהות?! הלא כך הדבר כשמדובר בתחרות?! מצד שני, בחלק מהפעמים התפלאו המגישים איך "מעריב" נרדם בשמירה כאשר ל"ידיעות אחרונות" הייתה כותרת בלעדית ואילו ב"מעריב" אין אפילו אזכור לאותו נושא. כל ידיעה בה עסקו המגישים, בין אם הייתה לרוחם או לא, הייתה באזכור שם הכתב ולעיתים אף בפנייה ישירה אליו המבקשת ממנו "לחזור לתלם". כאן גם נכנסה לשימוש המגרסה, וכל ידיעה בה דנו המגישים נגרסה אל מול עינינו הצופים כאילו הייתה חסרת ערך. בעיני היה זה אקט מזלזל ומבזה, ולכן גם צרמה באוזני הצהרתו של מיקי רוזנטל באחת התוכניות כי הוא נוהג לכבד אנשים וכמה שניות אחר כך רכן כלפי המגרסה.

למרות שממש ניסיתי להתעמק בתוכן של "המגרסה" מה שדווקא משך את תשומת לבי ואף עורר את חמתי היה השימוש הבוטה בפרסום סמוי. באחת התוכניות בה התארח גיא פינס, הוא מציין כי עיתוני הבידור הפכו ללוח מודעות שכולו כסף. מה שנתפס כבעייתי בעיני הוא שתוך כדי שהוא אומר זאת הוא מדבר על כתבת שער של אחד המגזינים והמצלמה אינה נמנעת מלצלם את הפרסומת שבעמוד המקביל לחברת נעליים, ושנייה אחר כך פרסומת לחזיות על רקע דיון בידיעה אחרת. אז נכון שהפרסום הסמוי שנוי במחלוקת אך להשתמש בביטויים ציניים המופנים לאחר תוך כדי שאתם מבצעים את אותו החטא זה גם סוג של ציניות.

ואיך אפשר בלי להזכיר את ערוץ 10? בחלק מהתוכניות עסק הדיון גם בטלוויזיה ולא רק בעיתונות המודפסת. האם גם ערוץ 10 ייחשף לביקורת של "המגרסה", שמשודרת באתר שלו? למקרה שתהיתם, התשובה לשאלה הנ"ל היא לא. באופן לא מפתיע "הישרדות" הוזכרה בחלק מן האייטמים והמגישים לא היססו להשתמש בביטויים כמו "ערוץ 10 החצוף והבועט" ו"חדשות 10 מה שצריך לראות". גם כאן מקוממת העובדה שתמיד דאגו המגישים לציין בפנינו כי העיתונות כל הזמן מפרגנת לעצמה, מה שהוצג כדבר לא טוב, ואף נתנו דוגמה לידיעה שפורסמה ב"ידיעות אחרונות" המייחצנת את סוכנות הדוגמניות "לוק" שבבעלות משפחת מוזס, ואת חברת הכבלים "HOT" בה יש לה מניות.

"קיראו עיתונים אך קיראו אותם בזהירות רבה" הצהירו המגישים מדי יום עם סיום התוכנית. ואני אומרת: צפו ב"המגרסה" אך צפו גם בה בזהירות רבה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
4 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. ביקורת בינונית
איש תקשורת 11.06.2008
 
 
2. ביקורת מעולה
איש תקשורת 2 13.06.2008
 
 
3. יפה מאוד שבאמת ראית הכל
רועי 15.06.2008
 
 
4. בקיצור אפשר לסכם ש...
טרול המילניום 28.06.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©