הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מופע ליצנות
 
יואב מלכה כועס על ההתנשאות של המגישים בערוץ הספורט, ועל הפיכת "חדשות הספורט" לתוכנית בידור זולה. ויש לו גם מחמאות: התוכנית "ריאדה על חמיסה" שמוכיחה שאפשר אחרת
מאת יואב מלכה | 19.06.2008
 

אנשים שפגשתי בעבר טענו באוזני שאת תפקידם של מירי נבו ואלי אילדיס, כמגישי מהדורת "חדשות הספורט" (שמשודרת כל ערב בשעה 23:00 בערוץ ספורט 5+) ניתן יהיה למלא רק כאשר הצמד הנוצץ יגיע לגיל הפנסיה ויפרוש לגמלאות. על פניו אמירה נבונה. אכן, לא נראה שמישהו צעיר ורענן יוכל לשבור את המונופול שלהם בתפקיד מגישי המהדורה, בדיוק כפי שלא ניתן לשבור את המונופול הנמצא בידי שלושת שדרי הספורט הוותיקים (שנראה שנמצאים איתנו מאז ומעולם) מאיר איינשטיין, רמי ויץ ויורם ארבל, עד שאלו יפרשו.

אולם לדעתי, הטענה רחוקה מלהיות נכונה. לאחרונה מצפייה במהדורות "חדשות הספורט" נוכחתי לגלות שהצגת האייטמים החדשותיים על ידי המגישים מתבצעת באופן כה מזלזל ומתנשא, כאילו בעת הקראת הכתוב ממכשיר הטלפרומפטר המוצב מולם, עולה במוחם דמותם של נערים בני 14 לכל היותר. דרך העברת המסרים מתאפיינת תחילה בהתנשאות המוצגת בקריאת הציטוטים של המשתתפים המרכזיים באייטם, ממשיכה בבדיחות עלובות בין המגישים במהלך המהדורה ומסתיימת בהצגת שאלות הכתובות מראש, אל כתבי השטח ופרשני הערוץ המתארחים באולפן, באופן שכל צופה אינטליגנטי ממוצע שם לב שהשאלות מתואמות מראש עם הפרשן או הכתב.

נוסף על כך, ניתן לשים לב לתופעה שמתרחשת לאחר משחקים מרכזיים בענפי הכדורגל או הכדורסל שמסוכמים במהדורת החדשות. פרשן הכדורגל (איציק זוהר או שלמה שרף) או פרשן הכדורסל (עפר שלח או אביב לביא), אשר נכחו במשחק לצד אחד השדרים, מתייצבים מול המסך (לרוב בפתיחת המהדורה) ועונים על שאלה בנוגע למשחק. כאילו מדובר בשידור חי. שלב האיחור במתן התשובה מצד הפרשן מגלה שהתשובה הוקלטה מבעוד מועד, ובעת שידורה הפרשן למעשה כבר נמצא במכוניתו בדרכו הביתה, הרחק ממקום השידור.

הראיונות מוקלטים והבדיחות עלובות. ניידת שידור של ערוץ 5+
תצלום: יואב מלכה

מחד גיסא, ניתן לראות זאת כיעילות בהפקת השידור, שלא להשאיר את הפרשן זמן רב לאחר המשחק  וינעל את שעריו של האולם כאחרון המבקרים. מאידך גיסא, זה מראה על זלזול בצופה, שמעוניין לצרוך דעות מגוונות והתייחסות לנושאים מגוונים הנוגעים לאותו משחק ולא במשפט סתמי אשר הוקלט כשעה קודם לכן.

ניתן לשים לב לתופעה זו גם בפנייה לכתבי השטח של הערוץ עם סיום המשחק, על מנת שיספקו תגובות מן השטח. שוב נעשית פנייה רגילה לכתבים, כפי שפונים לפרשנים, אך רצף דיבורם של הכתבים מיד לאחר העברת השידור ממגישי האולפן, וחוסר הסנכרון בשיחה, מגלה את "התרמית" - שוב הקלטה מראש ושוב פגיעה במגוון השאלות שברמה התיאורטית יכלו להישאל מהאולפן בשידור חי ולספק התייחסות לנושאים נוספים. שיא המוקיוניות מתרחש כאשר אותם מגישים, בתמימות, מודים לאותם כתבים/פרשנים על שירותיהם ולא זוכים לתגובה במקרה הטוב להנהון ראש מאולץ.

ההתעסקות בנושאים בידוריים כספורט, במהדורת חדשות אשר מוקדשת באופן ייחודי לכך, אמנם לא אמורה להיות רצינית כהגשת מהדורות החדשות המרכזיות אך עדיין אל לה לזלזל כך בצופה. נראה כי בערוץ הספורט קיים גבול דק בין הצגת תכני ספורט במקצועיות הראויה להם לבין הפיכתם למופע ליצנות. מתברר שהחברים בערוץ עוברים את הגבול פעמים רבות אל צידו השלילי של המתרס.

בשנה שעברה נערכו אודישנים לאלו החושקים בתפקיד הגשת תוכנית בערוצי הספורט החדשים. מלבד תקופת האודישנים (שברובם השתתפו סלבריטאים) ובסיומה שלב הכרזת הזוכים המאושרים, בהם הוצגו פניהם, נראו הנבחרים על המסך פעמים מעטות ובאופן מזדמן בלבד. לנוכח זאת, למרות מילות הפתיחה של טור זה אני קורא לאנשי ערוץ הספורט לדון, בכובד ראש באופציית החלפת מגישי "חדשות הספורט" שתגרום למשב רוח מרענן בערוץ, בייחוד כשאנו רגע לפני הקיץ. 

ואם כבר במופע ליצנות עסקינן, אז כדאי לשים לב לתוכנית הבידור "מועדון ספורט", המשודרת מדי יום ב-17:30) בערוץ 5+ לייב בהנחיית עמיחי שפיגלר ויהונתן כהן. צפייה בתוכנית מדי ערב מגלה כי מדובר במופע מביך ביותר. על פניו נראה שיוצרי התוכנית כיוונו לתוכנית שמשלבת בידור עם ראיונות קלילים של ספורטאים וסלבריטאים (שהקשר בין הבנה בספורט לבין רובם הוא מקרי בהחלט, פרט לעובדה שהם צופים במשחקים). אכן יוזמה מבורכת.

מתכבדים בשווארמה

אולם, כאשר על מסך הטלוויזיה מופיעים המגישים, ולוקחים את הקטע הבידורי בהקצנה לא ראויה - עולה התחושה כי התכנית הפכה לסוג של קרקס, שגורם לצופיה לחוש זלזול רב (הן כלפיהם והן כלפי התכנית עצמה). אין זה אומר שצריך לנהוג בתוכנית ברצינות יתרה, אך כאשר שפיגלר וכהן, מוכשרים ככל שיהיו, מקצינים את תגובותיהם לכל פסיק היוצא מפי אורחיהם, מתרגמים אותם להבעות פנים מתנשאות ומזלזלות אל המצלמה (בעיקר כהן) ולא מביאים לידי ביטוי את מקצועיותם הראויה (ושניהם בהחלט מבינים בספורט) הבידור מאבד מטעמו הטוב וכך גם הם. בנוסף, גביית תשלום נוסף לרכישת הערוץ בו מופיעים התכנים הירודים הללו גובלת בחוצפה.

ואפשר לסיים גם עם מילה טובה, ואף שתיים, לערוץ הספורט. החל מחודש מרץ ועד לחודש יוני שודרה בערוץ ספורט 5 (ה"מקורי") התוכנית "ריאדה על חמיסה". רעיון התוכנית, המסקרת את פעילות הספורט במגזר הערבי על כל גווניו (בעיקר כדורגל, בכל זאת המציאות מחייבת), ראוי לשבח. סוף סוף, יש בישראל מגזין ספורט בשפה הערבית ברמה גבוהה, הפונה לפעילות הספורט במגזר בלבד, המשלב בתוכו כתבות צבע מעניינות לצד דיווחים ודיונים על ידי אנשי ספורט ופרשנים בכירים בתחום, בניצוחם של המגישים החינניים חיכמת גרה וסעיד חסנן. כן, אף הם מהמגזר. 

באולפן של "ריאדה" לא תראו את המגיש נחנק על ידי איש עם בנדנה כהצגה להגנה עצמית, או את האורחים מתכבדים בשווארמה תורכית. התייחסותם הרצינית של הנוגעים בדבר, למרות שנושאי התוכנית נחשבים בידוריים, מייצרת תוכנית משובחת, מעניינת, מקצועית וברמה גבוהה. אולם, חבל שהתוכנית שודרה רק פעם בשבוע למשך פרקי זמן, אשר נעו בין 40 דקות ל-55 דקות וכללה 11 תוכניות בלבד. בדיקה הסיבה שהתוכנית לא שודרה בקביעות הייתה בעקבות נפילת מועד שידור התוכנית על יום השואה ויום הזיכרון וגם על שלבי הכרעה במסגרות משחקי הגביע בכדורגל ובכדורסל (ופעם אחת, איך לא, שודר לקט). חבל שבשבועות הללו לא שידרו את התוכנית ביום אחר. כולי תקווה כי ערוץ הספורט יפנים את הלקחים כלפי התייחסותו לתוכנית ויאפשר עונה נוספת של שידוריה.

מילה טוב נוספת לאנשי אתר ערוץ הספורט. מדי ערב, במהלך חודש משחקי היורו, הם דואגים להציג לנו את תוצאת המשחק המשוחק באותה עת בתוך חלון מובנה בחלק העליון של עמוד הבית. לא זו בלבד, לחיצה על החלון פותחת עמוד, אשר בו, פרט לדקות כובשי השערים, שמם ואירועי המשחק העכשוויים, מפורטים גם הרכבי הנבחרות, כאשר בצדו מוצגות תגובותיהם של הגולשים. וכל זה בזמן אמת וללא תשלום נוסף! מישהו הזכיר את שיטת ה-Pay Per View ?

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. מופע ליצנות????
רועי 26.06.2008
 
 
2. צודק בכל מילה
יניב 27.06.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©