הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ללא מילים
 
מעטים שמעו על נבחרת הכדורסל של ארגון ספורט החירשים בישראל. המדינה מעולם לא מימנה והתקשורת מתעלמת. למרות זאת, המאמן רובי בלינקו התנדב לעזור, וביחד עם הכוכב יניב סמידוברסקי הם מובילים את הנבחרת להישגים רבים
מאת עדי ברקוביץ' | 24.06.2008
 

11 בבוקר, יום שישי, נבחרת הנשים של ישראל בכדורעף מסיימת את האימון לקראת המשחק נגד נבחרת טורקיה. באותה שעה, בפינת האולם מתקבצת, נבחרת החירשים של ישראל בכדורסל. השחקנים מגיעים בגפם, ללא הסעה מאורגנת, לובשים את המדים הלאומים (על אף שאין בנמצא חדר הלבשה מסודר) ומניחים את תיקיהם בצד. אפשר לומר שתמונה זו משקפת את ההתייחסות לענף כדורסל החירשים: חוסר עניין ותמיכה מוגבלת מצד המדינה בנבחרת שמייצגת את ישראל באליפות אירופה לחירשים שנפתחה ב-20 בחודש יוני. 

בזמן ששחקני הנבחרת לובשים את  מדיהם לקראת משחק אימון, מגיע רובי בלינקו האיש שאולי ישנה את פני הדברים. בלינקו, אחד המאמנים הבכירים בישראל שהוביל את עירוני ר"ג לעונה פנטסטית בליגת העל בכדורסל, נרתם למשימה לאומית בעלת ערך עליון, ולא פחות חשובה ממשימתו של צביקה שרף, במוקדמות אליפות אירופה עם נבחרת ישראל.

בלינקו (שני משמאל): "שפת הגוף עוברת גם ללא מילים"
תצלום: מתוך אתר אס"ח

נבחרת הכדורסל מתוקצבת על ידי אס"ח ישראל, ארגון ספורט חירשים. הארגון מאגד ספורטאים חירשים המתחרים בענפים שונים, החל מכדורסל ועד באולינג.  חשוב לציין כי על אף חוסר החשיפה  שחקנים חירשים מייצגים את מדינת ישראל בתחרויות בינלאומיות, מאז שנת 1957. במבט לאחור אפשר לומר שהרגע החשוב ביותר של ספורט החירשים בזירה הבינלאומית היה בשנת 1993, כאשר נבחרת הכדורסל זכתה במדליית ארד במשחקים האולימפיים לחירשים שהתקיימו בסופיה, שבבולגריה.

למרות ההישגים, אס"ח ישראל מעולם לא מומנה על ידי מדינת ישראל. יובל להב, ראש ענף הכדורסל באס"ח ישראל, טוען ששר המדע, התרבות והספורט, ראלב מג'אדלה, הבטיח לעזור במימון הנבחרת, אך לטענתו "הכול פוליטיקה. כרגע אין לנבחרת הכדורסל  תקציב הולם למימון בתי מלון בחו"ל, ביגוד ראוי ונסיעות עבור שחקנים". להב מסביר באכזבה "הטוטו מקציב כ-220 אלף ש"ח בלבד עבור אס"ח וזה כולל את כל ענפי הספורט שבארגון. במדינות כמו יוון, סלובניה וגרמניה, הנבחרות מקבלות מימון ממשלתי ואפילו בונוסים על הישגים". רק לצורך השוואה וקבלת פרופורציות, יניב קטן מועסק במכבי חיפה בחוזה של 480 אלף דולר לעונה.

אז איך בכל זאת מתקיימת נבחרת, שחלק משחקניה מגיע לכל אימון באוטובוס מערד, נבחרת שמתקשה למצוא אולם אימונים בעלויות סבירות, ושאפילו הוצאות הביגוד השוטפות גורמות לחוסר נעימות לצוות שעובד בהתנדבות. התשובות עדיין לא נמצאו, אך לאחרונה, קבוצת הכדורסל של בני השרון תרמה סכום כספי לא מבוטל, של 10,000 ש"ח וקבוצת הפועל אוסישקין תל אביב נרתמה למשחק התרמה עבור אס"ח ישראל, שמלבד כסף הביא פרסום.

אין ספק כי אלו הן יוזמות מבורכות, אך סכומי הכסף אינם מספיקים.
להב מסביר כי הנבחרת ממשיכה להתקיים על ידי תרומות מארגונים ואנשים בודדים  "בתור ראש ענף הכדורסל, יש לי קשרים עם מוסדות חברתיים וגם חברות היי טק תורמות.  קשר יוצר קשר וזה עוזר".

המאמן בלינקו מגיע לאימון בווינגייט בלבוש ספורטיבי, התחושה היא שעוד רגע הוא מצטרף למד"ס של הסיירת (המטאפורה בה השתמש בלינקו כדי לתאר את אופים של שחקניו, כלוחמי סיירת מטכ"ל). לאורך האימון נראה שהוא מתאמץ לא פחות משחקניו, רץ, צועק, מעיר לשחקנים. פה ושם אף מסנן קללות באוויר ובועט בכיסאות. אך תמיד שומר על דמות האב שדואגת לבניו, שמבחינתם מקבלים את הערותיו בהבנה ואפילו עם חיוך קל.

הנבחרת תיסע לאולימפיאדה. אלעד ראטה באליפות אירופה
תצלום: מתוך אתר אס"ח

מאז שהגיע בלינקו לנבחרת ניכר שדרוג משמעותי. כבר באליפות העולם האחרונה, בשנת 2007 בסין, הוא הוליך את הנבחרת למקום השישי המכובד. להב מפרגן: "זהו מעמד אדיר, הכול בזכות מאמן ברמה גבוה שלקח זאת בתור אתגר ודרש הרבה. אנחנו מעריכים אותו, הוא לא עושה זאת בשביל הכסף, המשכורת שלו היא בדיחה".
גם על דור העתיד חושבים באס"ח. הקמת אס"ח הצעירה, שמטרתה לגייס שחקנים מגיל 16, על מנת שיהוו את דור העתיד של הנבחרת, מסייעת להצלחה. נבחרת עתודה זו מתמודדת כיום בליגה ב' בכדורסל, כשהשחקנים מתמודדים נגד שחקנים שומעים. חמישה שחקני עתודה מאיישים עמדות גם בנבחרת הבוגרת, כשהמשחקים בליגה ב' בהחלט מסייעים בהתקדמותם וניסיונם.

כשבוחנים את הנבחרת לעומק, ובכלל את פעילות הספורטאים החירשים, אין ספק שהקושי הגדול באימון  טמון בתקשורת. עבור מאמן כדורסל, לתקשורת עם השחקנים יש השפעה מכרעת על איכות הקבוצה, וכשמדובר בכדורסל חירשים על אחת כמה וכמה. "זה לא קל, ההבדל הכי משמעותי בין לאמן חירשים ולבין לאמן שחקנים ששומעים" מסביר בלינקו "הוא שצריך להגיע לרמת תרגול ותיאום הרבה יותר גבוהה. יכולת האלתור לא קיימת, לכן צריך חזרה ותרגול מרובה".

ובלינקו מומחה לדברים האלה. הוא ידוע בשל יכולתו הטקטית הטובה המלווה בהמון מוטיבציה "צריך להקפיד שכאשר אתה מדבר הם רואים אותך ואתה לא מדבר מהר. החירשים מבינים את שפת הגוף, לכן אני מתנהג כרגיל, אם אני רוצה לדרבן אותם אני צועק והם מבינים, שפת הגוף עוברת גם ללא מילים".

כוכב, סטודנט ומאמן

בין הכישרונות המובילים של הנבחרת כיום אפשר למצוא את אדיר זריהן, שלומי וקנין ויוני שובל, אך הכישרון הגדול והבולט של הנבחרת הוא יניב סמידוברסקי בן 25, המתגורר בערד, משחק בהפועל המקומית, בליגה א' מחוז דרום. הסיפור שלו מתחיל לפני שמונה שנים, כאשר התגלגלו לאוזניו  של יעקב קרן, גזברה של אס"ח ישראל, שמועות על שחקן כדורסל מערד. לאחר כמה ימים קיבל סמידוברסקי טלפון מקרן, שבה הוא התבקש להגיע לאימון התרשמות שעבר מצוין. ומאז הוא העוגן המרכזי של הנבחרת. סמידוברסקי הספיק גם לשחק בחו"ל, בשורותיה של הקבוצה האיטלקית פלרמו, עם עמיתו זריהן. השניים עשו זאת בהצטיינות והפכו לשחקנים המובילים בקבוצה.

אך ההישגים המרשימים יותר של סמידוברסקי הם היותו סטודנט שנה שנייה לחינוך גופני, ומאמן כדורסל בקבוצת ילדים שומעים. "בהתחלה קצת התרגשתי, עם הזמן הילדים הבינו שאני מקצועי ורוצה לקדם אותם", מסביר סמידוברסקי. כשהוא נאלץ לחשוב על עתידו של כדורסל החירשים, הוא הופך פסימי, "רוב הילדים החירשים שגדלים, נמצאים במסגרות של חירשים, לכן קשה להם להתפתח אחר כך בליגות של שומעים. כרגע יש סיכוי קלוש שבעתיד נראה שחקן חירש המשחק בליגה בכירה של שומעים". סמידוברסקי מציע להורים בעלי ילדים חירשים לדחוף את ילדיהם למסגרות של ילדים ללא ליקויי שמיעה, גם אם הדבר מצריך שתי מסגרות עבור הילד.

הוא גם טוען שהצלחתם של השחקנים החירשים תלויה גם בהכוונה של בעלי המקצוע. "כדי ששחקן ישחק ברמות הגבוהות הדבר תלוי גם באופי המאמן. רוב המאמנים מפחדים לקחת אחריות. מנגד, רובי הוא אדם ומאמן מדהים, ומאז שהוא הגיע נפתחו לנו העיניים, ראינו בו את המושיע שלנו. רובי מביא את כל האנרגיות וגם הייתה לנו אהבה ממבט ראשון". כמו להב ורבים בענף, סמידוברסקי מיואש מהמצב בו נמצאת אס"ח ישראל. "אני מאוכזב שהמדינה לא רואה בנו כשליחיה וגורמת לנו להרגיש כאילו אנחנו אנשים מסוג ב'. אני כמעט בטוח שאם נגיע למקום טוב באליפות אירופה, זו תהיה נקודת מפנה ביחס של משרד המדע, התרבות והספורט כלפינו".

מבחינה אישית הוא עדיין מחכה לצ'אנס שלו להגיע לרמות הכי גבוהות, אך עם זאת נשאר ריאלי או יותר נכון צנוע, "אני פתוח לאופציות ואני תמיד מחכה לצ'אנס, אבל בינתיים השאיפה ממתינה. התייאשתי מהפוליטיקה שהולכת פה ואני גם גר רחוק. למזלי יש לי מאמן בכיר שעוזר  להתקדם מבחינה מקצועית".
על איכותו של השחקן מעיד רובי בלינקו "בשנה שעברה אימנתי בלאומית, אם הייתי נשאר, סמידוברסקי, היה משחק אצלי כיוון שהוא שחקן איכותי. אני חושב שיש שחקנים בנבחרת שיכולים לשחק בליגה הלאומית".

מאמן כדורסל בקבוצת ילדים שומעים. סמידוברסקי
תצלום: מתוך אתר אס"ח

ובמעבר חד מערד לבמברג, גרמניה, שם נערכת אליפות אירופה. הנבחרת פתחה היטב את הטורניר עם ניצחון מרשים על פולין 48-94 (סמידוברסקי קלע 29 נקודות), אך נוצחה במשחק השני 73-37 בידי ליטא החזקה. ההפסד לא מנע מהנבחרת להעפיל לשלב רבע הגמר, ולזכות בכרטיס לאולימפיאדת החירשים שתיערך בשנת 2009 בטייוואן.

בנבחרת ובאס"ח כלל מקווים כי ההישג יגביר את המודעות לענף, אך כרגע נמשכים הניסיונות של קברניטיה להתפתח בכוחות עצמם. "אין לי ספק שאנחנו מפספסים הרבה ספורטאים חירשים שיכלו להתבלט בכדורסל, בגלל שאין מודעות", יודע בלינקו. עם זאת, "השלב הבא שלי, לאחר הקמת נבחרת העתודה, הוא להגיע לכל קצוות הארץ ולקיים טורנירים ותחרויות, כדי לאתר כישרונות".

אין ספק שחוסר השוויון משווע ואף מעליב. בנבחרות לאומיות אחרות של ישראל, חלק מהשחקנים מחפשים כיצד להשתחרר מהמשימות הלאומיות, חלקם מתקפלים ומקימים מהומה בגלל מענקים. אבל דווקא אלה שמעוניינים לייצג את המדינה ומוכנים לעשות זאת בשיא המוטיבציה, דווקא אליהם בוחרת המדינה להתייחס בחוסר הכבוד הראוי. דווקא לאלו שבאמת מגיעה התמיכה, קולם לא יישמע. 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
9 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. בכללי ספורט נכים מקבל פחות יחס
טרול המילניום 05.07.2008
 
 
2. כתבה חשובה על ספורטאים עם לב ענק
עידן 06.07.2008
 
 
3. נבחרת אס
יעקב קרן 06.07.2008
 
 
4. אדיר זריהן, גאה בך ומחכה לראותך באימון רמת גן
ניר 06.07.2008
 
 
5. כתבה מרשימה שנותנת כוחות
שרון 07.07.2008
 
 
6. איפה המשקיעים בעלי המוסר???
יוסי 08.07.2008
 
 
7. נגזרת כלל חברתית
אבי 08.07.2008
 
 
8. כתבה מעולה על נושא שאינו זוכה ליחס הראוי
גיא 09.07.2008
 
רוחות רפאים
יוסי 14.07.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©