הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלום, שלום תרדוף
 
מתי בפעם האחרונה ישראל יזמה מהלכים של שלום? ולמה צמחה כזאת התנגדות לשיחות עם סוריה? הגיע הזמן לבחון מחדש את המיתוס הישן שאנחנו צמאים לשלום
מאת ירון קלנר | 28.06.2008
 

במשך שנים מתקיים פה המיתוס על רצונו של העם היהודי בשלום עם מדינות ערב השכנות. במשך שנים הטענות מופנות כלפי אותן מדינות עוינות על כך שאינן מעוניינות בשלום אמת, אלא אך ורק מחרחרות ריב וכמובן, מבינות רק כוח. "העם עם הגולן" זוהי קלישאה שמלווה את הדיונים בנושא השלום עם סוריה מאז ראשיתם. אזרחי ישראל שבויים בקונספציה הזו ולא זזים ממנה לשום כיוון. רבים טוענים כי אין לוותר על הגולן בשום מחיר ולא משנה כלל עד כמה נורא יהיה.

ההודעה המשותפת של הישראלים והסורים על חידוש המשא ומתן, שיצאה מאנקרה, הרעישה עולמות והוציאה את גורמי הימין כמו גם את הטוקבקיסטים מדעתם. טענות נגד החזרת הגולן יש למכביר - זוהי סכנה ביטחונית, הגולן הוא אדמת אבותינו, זה מקום מאד יפה וזה לא פייר להחזיר שטח אחרי כל כך הרבה זמן. כך אמרו ויאמרו המתנגדים. הניסיון להצדיק את המשך השליטה באדמות הגולן יגרור האשמות כלפי מניעיו של ראש הממשלה, נבואות זעם שונות ואלף  תירוצים - העיקר שלא תתקרב האפשרות לנורמליזציה.

לשליטה שם קוראים אימפריאליזם. רמת הגולן
 

יתכן וקיימת סכנה ביטחונית בהחזרת הגולן לסורים ויתכן ואולמרט משלח ספינים כדי להימלט מחקירותיו, אך אלו המתלוננים על שיחות עם מדינה תומכת טרור צריכים לזכור שללא משא ומתן לשלום סוריה לא תצא מאותו ציר רשע של בוש. אסד לא יגלה לפתע את הציונות. אם ישראל מעוניינת בניתוק קשרי סוריה עם איראן, עליה לתגמל אותה בהתאם. מה מבטיח לישראל שסוריה תכבד הסכם אפשרי? באמת שום דבר. אם בזה ירצו חברי הליכוד והמפד"ל להיתלות, שייקחו בחשבון שבכך תישלל מהם הזכות להתהדר במדינתנו רודפת השלום.

ההתנגדות היא לא רק להחזרת הגולן אלא לעשיית שלום - גם לעצם קיום המשא ומתן. ישראל לא רודפת שלום והיא אוהבת לשמור על האינטרסים לטווח הקצר שלה. בתקופה שבה החיזבאללה מערער על ריבונות לבנון, ואיראן מתקדמת לעבר הגרעין, השקט השורר בחזית הסורית בולט במיוחד. כולם שוכחים שישראל מאשימה את סוריה, חיזבאללה ואיראן בשיתוף פעולה הדוק ושיתכן ושלום עם סוריה יוציא אותה מהמשוואה הזאת. בכיר סורי כבר אמר שמרגע שיושג שלום והגולן יוחזר, לא יהיה עוד צורך בהפעלת טרור כלפי ישראל. האמירה הזו לא נעימה לאוזניהם של מתנגדי המשא ומתן, כי היא מפריכה את טענותיהם שישראל לא תקבל דבר בתמורה, והסיכון הביטחוני רק יגבר. בכל מקרה כנראה שעדיף להפגין ציניות ולהתייחס בביטול לאמירות מפויסות שכאלה.

"שלום עושים עם אויבים" זוהי קלישאה שמרוב שהיא שחוקה נשכחה גם נכונותה. האינטרס לטווח הארוך של ישראל הוא להפסיק לחיות תחת סכנת המלחמה הבאה. על השליטה הישראלית בגדה המערבית ניתן להחיל את התירוץ הביטחוני, מכיוון שהיא מונעת באופן ישיר פעילויות טרור נגד ישראלים השליטה בגולן, בניגוד אליה, אינה תורמת דבר מלבד הגדלת שטח מדינת ישראל והעשרת אפשרויות הטיול של התושבים. לשליטה לשם שליטה קוראים אימפריאליזם. מיתוס ידוע נוסף בא לידי ביטוי באמירה שהפלסטינאים לא פספסו שום הזדמנות לפספס את השלום. דור העתיד עוד עלול לייחס זאת לישראל.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. כמה הערות
נ.ח 09.07.2008
 
תמיד טוב לקבל הערות
ירון קלנר 10.07.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©