הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
החיידקים חשודים
 
דיוויד שור, יוצר הסדרה "האוס", הגיע לביקור. שתי מעריצות מושבעות של הדרמה הקומית ניצלו את ההזדמנות ופגשו אותו
מאת סופי אבישיאירית אוליצקי | 28.06.2008
 
"טלוויזיה משנה חיים, והיהדות מושכת אנשים שרוצים לשנות", כך הסביר דיוויד שור, היוצר של סדרת המופת "האוס", את התופעה ההולכת וגוברת של ייצוג היהודי והיהדות בסדרות אמריקאיות. שור הגיע לאחרונה לביקור קצר בישראל לכנס הפתיחה של "אש התורה תל אביב", מרכז חדש לתרבות יהודית המנוהל על ידי אחיו, הרב אפרים שור. הוא היה אורח הכבוד בפתיחה החגיגית, ובנוסף לדיון על הסדרה המצוינת, גם תרם את חלקו ליחסי הציבור של הסניף החדש והכין סרטון פרסומת בכיכובו. הכנס שנערך באוניברסיטת תל אביב, היה בסימן הוליווד, יהדות ויהודים.

אחיו התאומים של התסריטאי המצליח, אפרים ורפאל, עלו לארץ בגיל 17 והפכו לרבנים. אפרים מביא היום את תוכנית "אש התורה" למעוז החילוניות הישראלית, תל אביב. זוהי תוכנית שמיועדת לכל יהודי שרוצה לחקור וללמוד את היהדות ללא אג'נדה וללא כפייה. היא מפעילה עשרות סניפים ב-17 מדינות, בחמש יבשות. התוכנית מציגה יהדות קצת אחרת, ששמה דגש על הפן החברתי ומיועדת לדתיים וחילוניים כאחד.

בעולם המערבי המודרני האדם נתון ללחצים מתגברים בכל תחומי החיים. העולם שלנו מונע מערכי צריכה וחומרנות ו"אש התורה" מציעה פורקן רוחני לכל מי שזקוק לו. לעומת הנטייה של ישראלים רבים לחפש את עצמם במזרח הרחוק, מציעה התוכנית פתרון רוחני קרוב יותר לבית וחזרה לשורשים. אחת ממטרות מקימיה היא למגר את שנאת האחים ולגשר בין כלל היהודים באשר הם. הרב שור מבטיח כי במסגרת הסניף החדש ייערכו סיורים בארץ, חוגי בית, קבלת שבת
, טקסי חגים נוספים והרצאות.

האישיות הצבעונית של ד''ר האוס היא הסיבה האמיתית לצפות בסדרה ."האוס"
 

דיויד שור אמנם הצהיר ללא היסוס כי הוא אינו בן אדם מאמין, והוסיף בדרכו ההומוריסטית האופיינית: "אני השור שהתחמק". עם זאת, הפגין תמיכה רבה בפרויקט של אחיו הקטן. "אני בחרתי בדרך אחרת שפחות קשורה באופן ברור ליהדות מזו של האחים שלי. אני מתחבר ל"אש התורה" מהבחינה שהעיקר בה היא שאלת השאלות, הפתיחות והאפשרות ללמוד. אח שלי אומר שבשביל לדחות משהו צריך להבין את זה קודם".

שור בן ה-
48 נולד באונטריו שבקנדה למשפחה יהודית חילונית. בצעירותו הצטיין דווקא במקצועות המתמטיקה והמדעים ולא גילה כל עניין באמנות ובכתיבה. הוא סיים לימודי משפטים באוניברסיטת טורונטו והגשים את חלומה הרטוב של כל אמא יהודיה כשהפך לעורך דין. ב-1991 החליט לנסות את מזלו בלוס אנג'לס בתור תסריטאי. הוא החל את דרכו בקומדיית הפעולה "חשיפה לצפון" ובין השאר הפיק את סדרת המשטרה NYPD וכתב פרקים לדרמה המשפטית "הפרקליטים".

הסדרה "האוס" היא הבייבי של שור. לאחר מעורבותו בכתיבה ובהפקה של לא פחות מ-11 סדרות, פנה אליו המפיק והתסריטאי פול אטנסיאו וביקש ממנו רעיון לסדרה שמשלבת מקרים רפואיים עם חקירה. "זוהי תוכנית משטרה בבית חולים כשהחשודים הם חיידקים" מסביר שור. "הבעיה היא שחיידקים לא הורגים כי האדם שכב עם האישה שלהם. לאנשים לא איכפת למה האדם מת אלא מי הוא האדם ומה סיפור חייו". לכן החליט להתמקד בדמות הראשית שלו, ד"ר גרגורי האוס, ראש המחלקת האבחון בבית החולים הדמיוני "פרינסטון- פלייסבורו" שבניו ג'רזי: "הדמות של האוס מסיטה את הדיון מהבעיה הרפואית לכיוון הבעיה האנושית. הבעיה הרפואית חושפת בעצם את הפגיעות הרגשית של החולה".

יחד עם צוות רופאים מתמחים וחברו הטוב ד"ר ווילסון הם מאבחנים מקרים נדירים שאף רופא אחר לא הצליח למצוא את הגורם להם. בדמותו של ד"ר האוס ניתן לראות את אהבתו של שור לסיפורי שרלוק הולמס. שתי הדמויות פותרות מקרים מסתוריים שאף אחד אחר לא הצליח לפתור, לשניהם יש אהבה למוסיקה, שניהם מנגנים על כלים
, והם ניחנו בידע רב בתחומים מגוונים. כמו כן, לכל אחד מהם יש בן ברית צמוד: להולמס יש את ווטסון ולהאוס יש את ווילסון.

שיעור ביהדות קצת אחרת. סופי אבישי ואירית אוליצקי עם דיוויד שור
 

האישיות הצבעונית של ד"ר האוס היא הסיבה האמיתית לצפות בסדרה. הדוקטור הצולע והמכור לוויקודין מרתק את הצופים עם המירמור ההומוריסטי שהוא מפגין. הוא קרוב לוודאי הרופא הכי תוקפני שתפגשו, אחד שבמציאות היה סופג אגרוף או שניים ביום עבודה יחיד. האוס הוא פסימיסט, ציניקן, דעתן, אגואיסט ושוביניסט. הוא נוטה להגיד את האמת בפנים, מרה וכואבת עד כמה שלא תהיה.

מדי פרק מתעלל האוס בחוליו, בצוותו, בחברו ווילסון ובדרך הוא גם נהנה להטריד מינית את הבוסית שלו, מנהלת בית החולים ד"ר ליסה קדי. למרות כל זה, בדרכו המיוחדת ובעזרת האינטליגנציה יוצאת הדופן שלו, הוא מוצא את הפיתרון לכל בעיה רפואית. אף על פי שהוא מניאק, כל אחד מאיתנו היה רוצה רופא כזה לצידו בדקות הכי קשות.

גם שור וגם אחיו, אפרים, מודים שקיים דמיון בין דמותו של האוס ליוצרה. הרב שור טוען שהמשפחה אוהבת לצפות בדרמה הקומית כי רואים בהאוס צדדים של אחיו, ומוסיף בגיחוך: "רק את הדברים הטובים, כמובן". בהומור הציני, האופייני להאוס, מוסיף שור לדברי אחיו: "רציתי לכתוב דמות פחות מושכת וכריזמטית ממני, אבל מנהלי הרשת לא הסכימו". מבחינת המראה החיצוני, שור דווקא מזכיר יותר את ווילסון. לכנס הגיע לבוש במכנס מחויט וחולצה מכופתרת ולאורך כל הדיון דיבר בשקט וענה בסבלנות לשאלות הנוכחים, כיאה לדמות היורם החביב.

לחיצת כפתור אחת

האתיאיזם של התסריטאי
לא מונע ממנו לעסוק פעמים רבות בסדרה בנושאים של דת ואמונה: "אני חושב שדת היא אמיתית וחשובה בחייהם של אנשים ואי אפשר להתייחס לשאלות רפואיות של חיים ומוות מבלי להתייחס לדת". כחלק מהעיסוק הרב באמונה בכתיבתו, משלב שור אלמנטים מן העולם היהודי הדתי ואפילו הקדיש לנושא פרק שלם בעונה הנוכחית. שור מסתכל על יהדות מנקודת מבט מודרנית יותר: "אני לא מאמין בהטפות, כדי לכתוב צריך לשאול שאלות, להתעניין, בלי זה לא הייתי מסוגל ליצור סידרה כל כך מעניינת ומבדרת".

שור רואה ביהדות יותר מבכול דת אחרת את היכולת להשפיע ולשנות את העולם. השקפה זו מניעה גם את היצירה שלו: "אני נמצא בעמדה מאוד חזקה, יש לי יכולת להעביר את המסרים שאני רוצה. היכולת לספר סיפורים נוגעת בכל כך הרבה אנשים ובכל כך בהרבה דרכים. אני יכול לבחור נושא ולפתח אותו על פי מה שאני חושב וחיים של הרבה אנשים יושפעו מכך".

למרות ההשתלטות היהודית המתחזקת על התכנים האמריקאיים, שור אינו צופה שתקום סדרת טלוויזיה בה הגיבור הראשי הוא ישראלי: "ככל שאתה מבודד את הדמות, אתה לוקח סיכון גדול יותר ומגביל את כמות הצופים. מצד שני, ככל שמבודדים את הדמות היא מעניינת יותר". עם זאת הוא מאמין כי בעתיד עשוי להופיע גיבור ראשי שהוא יהודי, אך בעיקר בסדרות המשודרות בערוצי הכבלים, ערוצי הנישה.

הכנס העניק הזדמנות נדירה למעריציה המושבעים של הדרמה הקומית (אנחנו) להכיר את האיש שמאחורי הדוקטור, ואפילו לקבל חתימה ותמונה למזכרת. על הדרך קיבלנו גם שיעור ביהדות קצת אחרת, ובלחיצת כפתור אחת גם אתם יכולים.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©