הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כולם היו בניו
 
הוא הוביל את נבחרת ישראל למונדיאל היחיד שלה, וגרמניה קבעה כי הוא אחד מעשרת האנשים המשפיעים בכדורגל העולמי. עמנואל שפר, 84, עדיין אוהד פעיל של בני יהודה אבל מבכה את מצב הכדורגל הישראלי. ראיון מיוחד ל"הזיקית"
מאת יואב מלכה | 01.07.2008
 
"כסף זה לא הכל". עמנואל שפר
תצלום: יואב מלכה

28.12.2012 - פרסום נוסף בעקבות מותו של עמנואל שפר

"הקדמת. בוא שב, אני כבר מגיע" קיבל את פני עמנואל שפר, מאמן העבר של נבחרת ישראל - היחיד אשר העפיל עימה לטורניר הגביע העולמי במקסיקו בשנת 1970. "בבקשה התכבד, אלו פיצוחים מאוד טובים, מאיזה עיתון אתה?", שאלה אשתו. במקביל קשה היה שלא לשים לב למגוון התמונות, התעודות והגביעים המעטרים את קירות הבית.

 

"זוהי תעודת דיפלומה שקיבלתי מטעם התאחדות הכדורגל הגרמני לפני שלוש שנים, בשנת 2005", מציין שפר בגאווה כשהוא מצביע על התעודה הממוסגרת שתלויה בכניסה למטבח. "היא הוענקה לי כאחד מעשרת האנשים המשפיעים ביותר בכדורגל העולמי. אלו גביעים שקיבלתי בישראל לאורך שנותי בענף הכדורגל כהוקרה לפועלי, וזה מגן הוקרה מההתאחדות לכדורגל, אשר קיבלתי בשנת ה-70 להתאחדות, לפני כ-10 שנים", המשיך שפר להוביל את המסע ולהתרגש בהצביעו על ארון הגביעים המוצב בסלון.

 

מאז אותו מונדיאל מפורסם ב-1970, לא העפילה אף נבחרת ישראל לדורותיה לטורנירים של הגביע העולמי, וגם לא לאלו של אליפות אירופה. אומנם באותה שנה סיימה נבחרת ישראל את הבית המוקדם במקום האחרון, אך עם תוצאות תיקו מכובדות נגד נבחרות איטליה ושוודיה, אחת הסיבות לחוסר ההצלחה של הנבחרות השונות היא השינוי אשר התבצע לאורך שנים, בתפיסת השחקן הישראלי במחויבותו לענף.

 

"יש הבדל עצום בין השחקנים של היום במגרש, לבין אלו בתקופה שלי" מציין שפר, "זה כואב לי מדוע כיום לא לוקחים את העניינים באותו האופן שבו אנחנו לקחנו. "בדור הזה שחקני הנוער נמצאים בירידה. הם אינם עושים הכול עד גיל 16 שהוא קריטי לכדורגלן, ואותו והם חייבים. שחקנים מוכרחים להיות מוכנים למשחק, לשחק כל השבוע ולתת מעצמם את כל מה שהם יודעים. צריך לקחת את השחקנים הכי טובים ולעשות להם אימונים קשים, ורק כך הם יוכלו להגיע למשהו. כסף זה חשוב, אבל זה לא הכול. הספורט, העבודה, הגישה, החיים הספורטיביים נגד היריב - אלו הדברים החשובים באמת", הוא קובע בנחרצות.

 

שפר היה מאמן את שחקניו שלוש פעמים ביום, כאשר כיום שחקני הכדורגל הישראלים, מתאמנים 4-5 פעמים בשבוע. אף על פי כן, בנוגע למתן חוות דעת מקצועית על הנבחרת העכשווית ועל מאמנה, בחר המאמן בן ה-84 להימנע מכך כדיפלומט: "אני חושב שלנבחרת עכשיו יש סיכוי טוב להעפיל לגביע העולם ונראה מה הם יעשו. בקשר למאמן הנבחרת, אני סומך על ההתאחדות, שהיא בוחרת את המאמן הטוב ביותר לנבחרת".

עיין ערך גאידמק

למרות גילו המתקדם, שפר עדיין אוהב, נושם וחי את הכדורגל הישראלי על כל צדדיו. קבוצתו האהודה היא בני יהודה ת"א, אותה אימן בשנות ה-60 (1962-1964) ומאז נשאר ידיד האגודה. הוא מגיע פעם בשבועיים לצפות בשחקני הקבוצה בבלומפילד. "אני בטוח שלבני יהודה הגיע להישאר", מתגאה שפר בקאמבק האדיר שביצעה הקבוצה בתום עונת הכדורגל שהסתיימה לא מכבר.

 

יחד עם זאת, חשוב לזכור, שבני יהודה מצויה תדיר בבעיות תקציביות, שמקטלגות את המועדון הוותיק תחת קטגוריה של מועדונים קטנים. כמו כן, העובדה שכסף הוא שם המשחק בכדורגל העולמי בכלל ובשנים האחרונות בכדורגל הישראלי בפרט שלאחרונה נכבש על ידי האוליגרכים (עיין ערך גאידמק) השוטפים את ישראל – לבני יהודה נגרם נזק תדמיתי רב.

 

אולם שפר טוען שהבעיה היא לא באוליגרכים המשקיעים את הונם, שלרוב מגיע מעסקים פרטיים, אלא באופן השקעתם. "מדוע באנגליה ובגרמניה משחקים כדורגל? מדוע זה הולך בארצות אחרות ולא פה? אנחנו צריכים לקחת מהם דוגמה ולעשות אותו דבר. אם אנשים ינהלו זאת נכון, זה יצליח". סף מביא איתו שחקנים ואף מאמנים שיכולים לשפר את רמת הכדורגל בקבוצה ובנבחרת אליה הם מגיעים.

 

לדוגמה, לותר מתיאוס, קפטן נבחרת גרמניה לשעבר, ייאמן את מכבי נתניה בעונה הבאה. "מתיאוס? מי זה מתיאוס?" תוהה שפר. "בינתיים אף מאמן מהזרים שאימנו פה לא נשאר. אנחנו שוכחים שאנחנו מדינה המכילה שבעה מיליון תושבים, בעוד לארצות אחרות יש 100 מיליון תושבים, וכל פעם אנחנו רוצים להיות מעליהם, זו משימה בלתי אפשרית, ולכן זה לא הולך כל פעם".

כמו ילדים

בנוסף לכך, בנוגע למספר הקבוצות שצריכות לשחק בליגה הבכירה לשפר עמדה ברורה וחד משמעית. הוא בעד הגדלת מספר הקבוצות בליגת העל על מנת שתהיה יותר תחרותיות. "אני חושב שמצב אופטימלי הוא שיהיו 14 קבוצות בליגת העל", לאחרונה החליטה ההתאחדות לכדורגל שהחל מעונת 2009/10 ישחקו בליגת העל  16 קבוצות.

 

מספר רב של שחקנים עברו תחת ידיו, ביניהם מוטל'ה שפיגלר, גיורא שפיגל, יצחק שום, שייע פייגנבויים, יצחק ויסוקר ועוד רבים וטובים. עם חלקם, אגב, הוא נפגש מדי יום בבית קפה בתל אביב. השחקן הטוב ביותר מאותה תקופה, לדעת  שפר הוא נשיא מועדון הכבוד של מועדון הכדורגל של מכבי נתניה, מוטל'ה שפיגלר. כיום הוא חושב שאין שחקן ישראלי באותה רמה של מקצוענות. "אפילו יוסי בניון רחוק  מלהיות השחקן הישראלי הטוב ביותר". 

 

גם בנוגע לבחירת המאמן הישראלי הטוב ביותר לאורך השנים, שפר החליט לא לתת עדיפות למאמן ישראלי כזה או אחר. הרי בכל זאת - כולם עדיין בניו. "בוא נעזוב את זה. כולם כמו ילדים שלי. אני בקשר איתם ואנחנו מדברים רק על כדורגל. עד היום הם שואלים ומתייעצים הרבה. אני לא יודע אם מיישמים את דברי במגרש, אבל אני מעדיף שלא לענות על השאלה הזו".

 

בימים אלה, שפר מרבה לעסוק בספורט באופן עצמאי כשמירה על כושרו ובריאותו האישית. במקביל, הוא מרבה לבקר במשחקי קבוצות הנוער ובמשחקי ליגת העל (רובם של בני יהודה) אליהם הוא מוזמן. ומה יהיה עתידו של הכדורגל הישראלי בעוד חמש שנים? בדיפלומטיות המחוננת שלו, בחר שפר לענות כך: "אני לא יודע מה יהיה איתי בעוד 5 שנים, אז בוודאי לא אוכל לענות לך מה יקרה בכדורגל הישראלי".

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. יופי של כתבה
toni 04.07.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©