הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שנה עברה, דבר לא השתנה?
 
המגמה הרווחת בטורנירי הכדורגל היבשתיים בשנים האחרונות היא שלטון ברור של נבחרת אחת או שתיים. לאלו מכם הצמאים לשינוי, יש תקווה שנובעת מזכיית ספרד ביורו ומשנת 2008 הרוויה בהפתעות
מאת יואב מלכה | 15.07.2008
 

טורניר גביע אירופה בכדורגל לאומות אשר הסתיים בחודש שעבר, ניחן בדרמות רבות ובתצוגות כדורגל מלהיבות, אשר גרמו להתרגשויות רמות אצל כל צופה ממוצע ברחבי העולם. אכן תחרות ברמה כזו מבורכת, ונאחל לעצמנו עוד רבות כאלו.

זכייתה של נבחרת ספרד בטורניר הפנתה את תשומת ליבי לעובדה כי אליפות אירופה הנה היחידה מכל שאר אליפויות הכדורגל היבשתיות לנבחרות, אשר סיפקה לנו בכל טורניר ב-20 השנים האחרונות אלופה אחרת, ובסך הכל שש אלופות שונות מרחבי היבשת: הולנד (שנת 1988), דנמרק (1992), גרמניה (1996), צרפת (2000), יוון (2004) וספרד (2008). האם האלופה הבאה ישראל?

משליטה את מרותה גם על היבשת המקומית שלה. נבחרת ברזיל
 

על מנת שתבינו עד כמה גילוי זה גרם לי להתרגשות, אקח אתכם למסע וירטואלי קוסמי, בו אציג לכם את ההומוגניות בזהות הזוכה בטורנירי אליפויות הכדורגל לאומות בשאר יבשות העולם ב-20 השנים האחרונות (באיזור אוקיאניה מדובר בבדיקה בנוגע ל-12 השנים האחרונות).
את הסיור אתחיל ביבשת אסיה, אשר מדינת ישראל ממוקמת בשטחה ובעבר אף שלחה את נבחרתה להשתתף באליפות הכדורגל לאומות המקומית. כיום אנחנו משויכים לאירופה, כידוע. ביבשת הצהובה, בה התחרות משוחקת אחת לארבע שנים כמו באירופה, נתח הזוכות מתחלק בין שתי נבחרות עיקריות: סעודיה (1988, 1996) ויפאן (1992, 2000 ו-2004).

עם זאת, בטורניר האליפות האחרון, שהתקיים שלוש שנים לאחר קודמו, בשנת 2007, נבחרת עיראק עשתה היסטוריה וזכתה בפעם הראשונה בתולדותיה באליפות היבשת. זכייה זו הדהימה את כל נבחרות היבשת, ואת מומחי הכדורגל בעולם כולו. לאור זכייה זו, המתווספת להגעתה של נבחרת דרום קוריאה לחצי גמר גביע העולם בשנת 2002, מתעוררת התחושה שעם קצת אמונה, ניתן להפיח רוח חדשה ביבשת. אך עד שהמגמה הרווחת תשתנה, נצטרך להמתין עוד זמן רב, וכרגע ניתן לקבוע ללא היסוס שנבחרת אסיה נשלטת בידי שני מושלים עיקריים.

כעת אסע מערבה לכיוון חצי האי ערב, ואחצה את ים סוף על כדי להגיע למצרים, שפותחת עבורי את השער ליבשת השחורה, היא אפריקה. הדעה הרווחת בקרב צופים רבים ברחבי העולם היא שטורניר אליפות אפריקה לאומות הוא אחד  המפעלים המרתקים והמהנים בכדורגל העולמי. הוא נערך אחת לשנתיים, ומשמש בעיקר במה לשחקנים צעירים מוכשרים אשר נקלטים בעייני ציידי כישרונות, סקאוטים, מרחבי אירופה, שמצרפים אותם לאקדמיות הכדורגל המובילות באירופה.

כך הם מאפשרים לשחקנים האפריקאיים כדי לחדד את כישוריהם עם הכדור, להוציאם ממעגל העוני והתמותה השוררים ברחבי אפריקה ולפתחם לקריירת דשא רווחית. זהות הנבחרות הזוכות בתחרות הכדורגל האפריקאי די קבועה, כאשר השולטות הן נבחרות קמרון (זכיות בשנים 1988, 2000, 2002) ומצרים (1998, 2006, 2008). שאר הנבחרות, אשר זכו בתואר בשנים שבתווך, הנן נבחרות אשר על אף הצלחתן להעפיל לטורנירי גביע העולם במהלך בשנים, עדיין אינן מצליחות לשמר איזשהו סטאטוס קוו בצמרת הכדורגל האפריקאי. כמו  אלג'יריה (שזכתה ב-1990), חוף השנהב (1992), ניגריה (1994), דרום אפריקה (1996) ותוניסיה (2004).

ככה לא בונים חומה

אכן, קיים פוטנציאל לשבירת הבעלות הכמעט מוחלטת של קמרון ומצרים, אך כנראה שעוד יעברו הרבה מים בנילוס עד שהוא ימומש.
אקח הפעם מטוס, אמשיך עימו בכיוון מערב ואנחת בדרום אמריקה, בטורניר אליפות הכדורגל לאומות, אשר מוכר יותר כ"הקופה אמריקה". באזור זה של כדור הארץ, טורניר הכדורגל היבשתי נערך אחת לשנתיים, בדומה לאפריקה, ולכן הסקירה מתחילה משנת 1987. גם כאן ניתן לזהות מגמה ברורה, ולפיה זהות מניפת הגביע היא צפויה למדי.

נבחרת ברזיל, הנבחרת בעלת מספר גביעי העולם הרב ביותר, משליטה את מרותה גם על היבשת המקומית שלה עם חמש זכיות (בשנים 1989, 1997, 1999, 2004, 2007). תחתיה בדירוג נמצאות בגאון נבחרות אורוגוואי וארגנטינה, אשר לכל אחת שתי זכיות, ובתווך נמצאת קולומביה עם זכייה אחת (2001). למרות שנתונים אלו אינם מעודדים לרעננות חדשה, אתנחם בכך שלפחות רגלי שחקני הנבחרות המובילות ביבשת מייצרים כדורגל משובח ביותר.

אקנח את המסע ביבשת אוקיאניה. היבשת הסימפטית, שתישאר זכורה בדפי הכדורגל הישראלי, בעיקר עקב משפטו המהדהד של יורם ארבל: "ככה לא בונים חומה". אותו משפט נטבע כתגובה לבניית חומה לא מסודרת שבעטיה ספגה נבחרת ישראל שער מכריע מבעיטה נייחת של שחקן נבחרת אוסטרליה דאז, צ'רלי ינקוס, במשחק מכריע על הזכות להשתתפות במשחקי גביע העולם 1990. ביבשת זו, מתבהר, מעבר לנופים הירוקים המאפיינים אותה, סטאטוס קוו ברור ב-12 השנים האחרונות - נבחרות אוסטרליה וניו זילנד שולטות ביד רמה בטבלת הזכיות, כאשר כל אחת זוכה אחת לשנתיים ברוטציה מדויקת: אוסטרליה בשנים 1996, 2000, 2004 וניו זילנד בשנים 1998, 2002.

זכתה בגביע אירופה לאלופות אחרי תשע שנים שחונות. מנצ'סטר יונייטד
 

אני משער שהסיבה לכך נעוצה בעובדה שהנבחרות המתמודדות מול שתי מעצמות הכדורגל הללו הנן נבחרות איים חלשות, המורכבות משחקני כדורגל חובבניים, הם תושבי האיים הסמוכים ליבשת. לכן, נראה כי נבחרות מקצועניות אלו יישארו מובילות ביבשת עוד שנים ארוכות.
עד כאן סקרתי את המצב הנוכחי בטורנירים היבשתיים בכדורגל העולמי, והממצאים מצביעים על נבחרות מסוימות אשר נותנות את הטון בכל יבשת ויבשת, כמעט ללא הפתעות (זאת כמובן, פרט לאירופה). האם יש תקווה לשינוי? השנה החולפת מרמזת שאולי דווקא אפשר להיות אופטימיים.

איזו הנאה נוצרה לחובבי תחרויות הספורט השונות ברחבי הארץ והעולם בשנה האחרונה. בניגוד לשנים הקודמות זהות הקבוצות, אשר זכו בתארים בתחרויות הספורט השונות בתחומי המדינה וברחבי הגלובוס, היו מפתיעות למדי חלקן לא זכה באף תואר מעולם ועבור חלקן עבר זמן רב מאז זכייתן האחרונה .

אתחיל את הסקירה במיקרו, בישראל: כדורסל - הקבוצה המפתיעה של מיקי דורסמן, הפועל חולון, זכתה באליפות המדינה בכדורסל לראשונה בתולדותיה לאחר שליטה מוחלטת של מכבי תל אביב ב-15 השנים האחרונות. חולון היא הקבוצה השנייה בלבד המניפה צלחת על חשבון הצהובים מתל אביב, מלבד הפועל גליל עליון מודל 1992/1993, ב-40 השנים האחרונות. לא זו בלבד, הסגולים-צהובים היו לקבוצה הראשונה בתולדות הכדורסל הישראלי, אשר בעונה הראשונה לאחר עלייתה מליגת המשנה זוכה במקום הראשון בתום העונה הסדירה ובאליפות. ועדיין לא דיברתי על העובדה שלקבוצה לא היה ספונסר ואוטובוס מסודר עם סמל הקבוצה בדומה לקבוצות הליגה.

לוזרית נצחית

כדורגל - בית"ר ירושלים אמנם אלופה כבר שנה שנייה ברציפות ובהחלט מהווה  אחת מאימפריות הכדורגל הישראלי לדורותיו,  אך העונה זכתה בדאבל היסטורי. בכל האליפויות של בית"ר לאורך השנים, מעולם לא צורף לצלחת האליפות גם גביע מדינה. זאת כמובן עד שנת השינים, שום שפיגל מודל 2007/2008, עת ניצחה בית"ר במשחק גמר הגביע את הפועל תל אביב, לאחר דו-קרב פנדלים מותח.

אמשיך את הסיקור במאקרו, בקוסמוס. שוב נצא לסיור בעולם, ונתחיל הפעם באירופה. אנגליה - האלופה המקומית בשנתיים האחרונות, מנצ'סטר יונייטד, זכתה בגביע אירופה לאלופות, לאחר תשע שנים שחונות. רוסיה - זניט סט.פטרסבורג, זכתה לראשונה בתולדותיה בגביע אופ"א, לאחר שגברה על הקבוצה הגרמנית בעלת המסורת העשירה בזכיית תארים, באיירן מינכן. ספרד - הנבחרת המלהיבה של אליפות אירופה האחרונה והלוזרית הנצחית בטורנירי כדורגל בינלאומיים רשמיים, זכתה בפעם השנייה בתולדותיה, ובפעם הראשונה מזה 44 שנים בתואר אלופת אירופה בכדורגל לאחר שניצחה את נבחרת גרמניה בגמר. דרום אמריקה - בטורניר גביע הליברטדורס, המקביל לגביע האלופות האירופאי, זכתה לראשונה בתולדותיה, ובהפתעה גמורה, קבוצת קיטו ממדינת אקוואדור, לאחר שניצחה בגמר את קבוצת פלומיננזה מברזיל.

משם נעלה צפונה לארה"ב, ולליגת ה-NBA, אשר בשנה מדהימה החזירה אותנו לשנות ה-80 עם גמר אדיר בין הלייקרס לסלטיקס, ואליפות שחוזרת לעיר בוסטון לאחר 22 שנים. מי היה מאמין? אז אחרי שנת 2008 שכזו, אולי בכל זאת יש תקווה לקראת השנים הבאות, שנוכל לראות פנים חדשות ומפתיעות בטורנירים היבשתיים השונים.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©