הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צחוק מרושע
 
המניפולציה בריאליטי "היפה והחנון" ברורה. היא מנסה בכל מחיר לחזק את הסטריאוטיפ הישן של קלי באנדי הטיפשה וסטיב ארקל חנון העל, כדי שנאשר את מה שחשבנו: הבחורות הן לא רק בלונדיניות והגברים יכולים להיות יפים ולא רק חכמים. וואלה!
מאת צחי לב | 23.07.2008
 

החנון הנצחי והשלומיאל. סטיב ארקל
 
בין אמצע שנות ה-80 לשלהי שנות ה-90 נוצרו שתי דמויות טלוויזיוניות מובהקות, שכל אחת מהן ייצגה את הסטריאוטיפ שרווח באותה תקופה. הראשונה היא סטיב ארקל - החנון הנצחי, השלומיאל, לבוש השלייקס ובעל לב הזהב מ"הכל נשאר במשפחה", השנייה היא קלי באנדי הכוסית הטיפשה שיכולה להשיג כל דבר באמצעות המראה, מהתוכנית "נשואים פלוס".

וכך חלפו להן השנים, התוכניות ירדו מהמסך, ובמקביל העולם התפתח. חומת ברלין נפלה ואפילו הסטריאוטיפ החל להתפוגג - פתאום ראינו דמויות טלוויזיוניות עם קווי אופי שונים – ג'ורג' קוסטנזה מ"סיינפלד" למשל היה סוג של חנון לפי המראה, אבל טיפוס עצלן וקטנוני, צ'אנדלר ורוס מ"חברים" שגם היו חנונים מובהקים אבל לפעמים היו להם הצלחות עם נשים, ותכונות כמו חוש הומור. ובגזרה הנשית, רייצ'ל שהייתה כוסית לכל הדעות, ועם זאת חכמה ועקשנית.

השבוע היה נדמה לרגע שערוץ 10 מנסה בכל מחיר להחזיר אותנו יותר מ-15 שנה לאחור, היישר אל תוך הסטריאוטיפים הישנים, באמצעות ה"יפה והחנון". הרבה זמן חיפשתי משהו בתקשורת שירגיז אותי מספיק בשביל לכתוב עליו. היו לא מעט מתמודדים ראויים, אבל ללא ספק "היפה והחנון" בגרסה הישראלית שלה, זכתה בכבוד המפוקפק. התוכנית יכולה לטפוח לעצמה על השכם מהיום ועד מחר על ה"אקספרימנט החברתי" בו היא משלבת בין שני עולמות - עולם היופי הזוהר והרדוד, ועולם המחשבה הסגור. בואו נוותר לרגע על המחמאה העצמית ונבין כי המטרה האמיתית היא להשיג רייטינג באמצעי הפשוט ביותר - לצחוק על האחר.

וכך התחיל לו מסע ההשפלות: זה אחר זה עמדו הבנים (רובם סטודנטים להנדסה) במראה ה"סטיב ארקל" הסטריאוטיפי (כולל שלייקס וגרביים עד הברכיים) בפני אותן נשים עליונות. במקרה הטוב קיבלו הבנים טפיחה של רחמים, במקרה הרע ספגו צחוק מרושע מצד הבחורות. מקצה ההשפלות השני התחיל במבחני האיי-קיו של הבנות כאשר כל "קלי באנדי" פוטנציאלית שהשתתפה, בחרה למקם את לבנון ליד אילת, והתלבטה באיזה שפה מדברים אליה כששואלים אותה מה משמעות המילה "טריוויאלי".

המניפולציה פה היא ברורה, הפורמט הטלוויזיוני של "היפה והחנון" מנסה בכל מחיר לחזק אצלנו את הסטריאוטיפ הישן של קלי באנדי וסטיב ארקל בשביל לעשות אחר כך טוויסט, בו בסופו של דבר ניווכח כולנו איך הכוסיות הן לא בהכרח כאלה טיפשות, ואיך לפחות אחד החנונים יתגלה כגבר - גבר. הנה אני כבר מכין אתכם לספוילר: מכל המתמודדים ייווצר לפחות זיווג רומנטי אחד (ואם זה לא קרה באופן טבעי, תסמכו על ההפקה שתדאג לכך).

ולכל המתנגדים שיטענו ש"ככה פועלת טלוויזיה מסחרית" - אפשר לומר שזה אגב הדבר הכי עצוב פה: ערוץ 10 במצבו הנוכחי יחשוש להשקיע כספים בתוצר שלא יניב לו רווחים. הבחירה לקנות את הפורמט ולהפיק אותו בארץ נבעה ככל הנראה מסוג של הימור בטוח שהישראלים יאהבו את ה"יצירה" הזאת, וזה כנראה אומר עלינו משהו כחברה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
4 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. לא יאומן
חנונית יפה 27.07.2008
 
תגובה...
צחי לב 28.07.2008
 
הגזמות
קוראת משועשעת 29.07.2008
 
זה ביום רביעי בשעה 21:00 בערוץ 10?
מיכל אדלר 25.08.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©