הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אכיפה עלק
 
לאזרחים מגיע שהמשטרה תדאג לטפל בגניבות ופריצות ובפשיעה הגוברת, ולא רק תעשה את עצמה עורכת "מבצעים" בכבישים עם שוטרים סמויים לימים ספורים
מאת ירון קלנר | 29.07.2008
 

קול מאיים בקע מן הרדיו וסיפר בדרמטיות אודות מבצע אכיפה נרחב שנערך על ידי משטרת התנועה. האזרחים הנורמטיביים בוודאי שיבחו את היוזמה, אשר במהלכה הגנו שוטרי חרש מתוך מכוניתם המוסווית על הנהגים שומרי החוק, ולימדו את הפורעים לקח מהו. מה חבל שביום אחד הסתיים לו המבצע, לא זמן רב לאחר שהתחיל, אך בוודאי מספיק זמן כדי להעשיר כהוגן את קופת המדינה. באותו יום בו המבצע נגמר, השוטרים הסמויים שבו לניידות הגלויות והעבריינות התחבורתית חזרה לפעול בגלוי וללא בושה.

בימים כתיקונם יכולה ניידת תנועה להביט בשעמום על הנהגים העוברים באדום, ואפילו לעבור גם בעצמה יחד איתם. החיזיון הלא שכיח הזה הופך את עובדת מבצע האכיפה למרגיזה עוד יותר, וגורם לתהות על מטרתו. אולי לא היה כאן אלא ניסיון לשפר את תדמית המשטרה, שהרי אין טעם ביצירת תחושת הרתעה לזמן קצוב מאוד, בוודאי לא כשהרדיו מזכיר לנהגים להשתדל לשמור על החוק עד יעבור זעם. כנראה שבמשטרה שכחו שאין זה תפקידם לייצר לעצמם יחסי ציבור.


השוטרים שבו לניידות הגלויות והעבריינות התחבורתית חזרה לפעול בגלוי וללא בושה
 

תחושת הביטחון האישית של האזרח בישראל נמוכה מאוד. זה נובע בראש ובראשונה מכך שהמשטרה רחוקה מהציבור, פשוט כי אין שוטרים ברחוב. זה נכון, כמובן, לעבירות תנועה וגם לפשעים אחרים. במקום בו המשטרה לא קיימת, מתנדפת גם משמעות החוק, אין הסבר אחר לכך שאי נסיעה בצהוב מהווה כיום עבירה על הנורמות הבלתי כתובות של הנוהגים.
הרי אמורים להיות חוקים שמסדירים את ההתנהלות בכביש ובחיים, והמשטרה היא זו שאמורה לשמור על כך שהסדר יישמר. כשהיא מחליטה לעבוד רק כמה ימים בשנה, אין פלא שהכל מתמוטט. הטענה הומחשה בצורה מדויקת בחוף הים בבת ים, כשרק לאחר הרצח המתועב המשטרה החליטה לתגבר את הנוכחות שלה בחופים.

כמו יותר מדי גורמים וגופים בישראל, גם במשטרה לא הפנימו שהדרך להצלחה עוברת בעבודה קשה. העובדה שמדובר בגוף ציבורי שאמור לשמור על החברה, רק מעצימה את תחושת הכעס. סיפורים על אנשים שהתלוננו בפני שוטר על אירוע ונשלחו להגיש תלונה בתחנה, רק מקוממים עוד יותר. אי אפשר שלא לתהות מדוע המשטרה מוותרת על חקירה כשמדובר בפריצה לדירה, אך משקיעה משאבים עצומים בחקירות יותר מתוקשרות, כמו אלו של בכירי הפוליטיקאים והאוליגרכים. נכון שהעניין לציבור במקריהם של אולמרט או ליברמן, למשל, הוא רב, ויש למגר כל חריגה מהנורמה השלטונית הרצויה, אך גם כל אדם פרטי מעוניין בוודאי לדעת שקניינו אינו הפקר.

הבעיה אינה שמפכ"ל המשטרה נוסע עשרות קילומטרים מעל המהירות המותרת, אלא שמאות מקרים ביום לא מסתיימים בתאונה במקרה בלבד. נהג משתולל יודע שאין לו ממה לפחד, לא מפני שהעונשים שיוטלו עליו אם ייתפס יהיו קלים, אלא מכיוון שהסיכוי שייתפס הוא כמעט אפסי. אותו מפכ"ל ממהר כותב באתר האינטרנט של המשטרה שהמשימות המוטלות על השוטר הישראלי אינן תואמות את התפקיד הקלאסי שממלא עמיתו בדמוקרטיות אחרות. זוהי טענה נכונה, ספק אם במדינות אחרות נאלצים שוטרים להיאבק בטרור כמו בישראל, אך גם המפכ"ל יודע שמלבד אותם תפקידים לא שגרתיים, צריך השוטר לחקור פשעים, ואם אפשר, אף למנוע אותם. את הפשיעה שנעשית בחדרי חדרים באמצעות מעטפות, כנראה לא יוכל השוטר למנוע, אך את האלימות ברחוב או בכבישים דווקא כן. הוא בסך הכל צריך להיות שם ולמלא את תפקידו.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. פשוט מאוד
חיים נחמן 31.07.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©